- G:

Namzet - Konuk: Kemal Köroğlu / 12 Mart 2024

Emek Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Köroğlu, halk meclisleri oluşturacaklarını söyleyerek, “İzmir’in kaynaklarının nereye kullanılacağına halk karar verecek. Seçilen belediye meclis üyeleri sadece halk meclislerinin kararını uygulayacak” dedi

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri

Emek Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Köroğlu, Yenigün TV’de Pınar Teke’nin sunumuyla yayınlanan Namzet programına konuk oldu.

“Belediye meclis üyeleri halk meclislerinin kararını uygulayacak”

2009 yılında sarı kazaklılar olarak direnen işçilerden biriyim. 1200 park bahçe işçisi arasında öbür birimlerdeki 2 bin 500 kişinin taşerondan kurtulmasına önderlik yapan işçilerdendim. DİSK Genel İş Genel Merkezi tarafından 2 No’lu şube yönetimine seçildim. Kendimiz taşerondan zarar gördüğümüz için ilçe belediyelerinde çalışan taşeron işçilerin sendikal haklara ulaşması için mücadele verdik ve kavuşmalarını sağladık. 7 No’lu şube başkanı olarak atandım. O dönemde yine Tire Belediyesi’nde taşeron arkadaşların sendikal haklara, metroda temizlikte çalışanların, İZBAN’da temizlikte çalışanların sendikal haklara kavuşması için mücadele ettik. Hamallık yaparken de şimdiden de Emek Partiliyim. Bu toplumun değişmesinin yolu örgütlenmekten geçiyor. Örgütlü toplum yarattığımızda bu kent ve ülke değişir” diye konuştu.

Belediye başkanlığı öneri geldiğinde mutlu olduğunu belirten Köroğlu, “Böyle bir mücadeleye layık görülmem elbette sevindirici. Aslında daha ağır bir yük yüklenmiş oluyor. İzmir'i yönetmek elbette kolay bir iş değil. Geçmişten beri mücadelenin içinde olduğum için bana çok da zor gelmiyor. Hep sahadaydık, bugün de sahadayız. Söylemlerimiz karşılık buluyor. AKP ve CHP’ye sıkışmış durumda İzmir. İşimizin kolay olmadığını biliyoruz” dedi.

“Belediye meclis üyeleri halk meclislerinin kararını uygulayacak”

Parti 1996’da kurulurken Türkiye’deki işçi sınıfının, emekçi halkın buna ihtiyacı vardı” diyen Köroğlu, “Yerel yönetimlerden her yönüyle ayrı düşünüyoruz. ‘Kentler halkındır, halk yönetsin’ diyoruz. Sermaye partileri gibi, ‘Bize oy verin, biz mega projeler yapacağız’ demiyoruz. ‘Örgütlenin’ diyoruz. Mahalle ve halk meclislerinin oluşturulduğu, kentin bütün bileşenlerinin içinde olduğu bir sistem istiyoruz. İzmir’in kaynaklarının nereye kullanılacağı öncelikle bu meclislerden geçecek. Seçilen belediye meclis üyeleri sadece bu halk meclislerinin kararını uygulayacak. Belediye başkanı, o kentteki işçi ve memurların ortalama ücreti kadar ücret almalıdır. İhaleler şeffaf olmalı, kayırmacılık, rant tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Belediye başkanının görev yapmıyorsa halk tarafından geriye çağrılma durumu olmalı. Merkezi hükümet tarafından başkanın görevden el çektirilmesinin önüne geçilmelidir. Sermaye partilerinin böyle yapmadığını biliyoruz. Toplumu böl, parçala, yönet politikası burada da görülüyor. Aday adaylarından başlayalım. Aday gösterilmeyenlerin nasıl parti değiştirdiklerini görüyoruz. O partilerin üst tarafı işçi ve emekçilere zaten kapalı. O partilerde bir işçinin aday olmasının önü zaten maddi olarak kapalı. Emek Partisi’nde bu böyle değil. Adaylarımızın hepsi mücadeleden süzülerek gelenler adaylar. 5 ilçeden aday gösterdik. Menemen, Çiğli, Bayraklı, Bornova ve Buca’da. Hepsi mücadeleden gelen insanlar” diye konuştu.

Bu dönem ilk defa ittifaklarda yer almadıklarını belirten Köroğlu, “Büyük kentlerde aday göstermedik. İstanbul, Ankara’da aday göstermedik. Bu dönem ilk kez bağımsız girdik. Bu dönem ittifakı sağlayamadık ama başaramayacağımız anlamına gelmez. Sahada, ‘Size oy verirsek AKP’ye yarar mı?’ eleştirisi geliyor. ’Neden birleşmediniz?’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“İzmir’in önceliği mega projeler değil”

Projeleriyle ilgili bilgi veren Köroğlu, “En büyük projemiz örgütlü toplum yaratmak; halk meclisi üzerinden İzmir’in kaynaklarının nereye kullanılacağına karar vermek. İzmir’in önceliklerinin mega projeler olmadığını biliyoruz. İzmir’in çeper mahallelerine gidince halkın ne kadar yoksullukla cebelleştiğini hepimiz görüyoruz. İzmir’in içilebilir suya ihtiyacı var. Bugün Türkiye’de ücret ortalama asgari ücret oldu. Bu ücretle insanların ne kadar yaşayıp yaşamadığı hesaplanabilir. Belediyeler daha fazla sosyal tesis yapabilir. İnsanlar kahvelere gidip çay içemiyor. Yoksul mahallelerde ücretsiz yemek ve çay verilebilir” şeklinde konuştu.

“İmkanı olmayanlara ücretsiz dönüşüm yapılmalı”

Malatya’da yüzde doksan binalar yıkıldı. İnsanlar gündüz dışarıdaydı, kurtuldular. İzmir’in ilk çözmesi gereken konulardan biri bu. Kaybedeceklerimizin sayısını kestiremiyorum. (Naci Görür, dirençli kent sempozyumunda konuştu ve her an deprem olabilir, sahil kesiminde sağlam bina kalmaycak) dedi. Emekçi mahallelerinde tek binanı kalmayacağını biliyorum. En öncelikli konu kentsel dönüşümdür. İnsanların mağdur olmayacağı koşullarda, imkanı olmayanlara ücretsiz yapılmalıdır. Emekçiler yerlerinden edilerek kentin dış çeperlerine itilmeye çalışılıyor. Gültepe, Gürçeşme, Kadifekale bize en yakın olan yerler. Depreme dayanıklı, yaşanılabilir binalar yapılması zorunluluktur” dedi.

“Çocuklarını eve kilitleyip işe gidenler oluyor”

Kadına şiddete dikkat çekerek, “Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti işlenmesin” diyen Köroğlu, “Kadın istihdamına önem vereceğiz. Şiddete kadar bütün ilçelerde mağdur olan kadın arkadaşlarımızın kalabileceği sığınma evleri yapmayı hedefliyoruz. Kadınların çalışma yaşamına katılması için yoksul emekçi mahallelerine kreşler açacağız. Geldiklerinde çocuklarını sağ salim alabilecekleri kreşler olacak. Seçilenlerin hepsine önerimizdir bu. İki kişi çalışmıyorsa zaten geçimleri zor Türkiye koşullarında. Kreşler zorunluluktur. Çocuklarını eve kilitleyip işe gidenler oluyor” ifadelerini kullandı.

Köroğlu, “Meclis üyesi listesi krizleri yaşandı İzmir’de. Sizde listeler oluşurken herhangi bir problem yaşandı mı?” sorusunu ise, “Seçilen, önerilen arkadaşların hiçbirinin ranttan pay alma meselesi olmadığı için hiç sıkıntı doğmadı” şeklinde yanıtladı.

12 Mar 2024 - 15:06 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.