- G:

Pınar Teke ile Yenigün'de Sabah / Konuk: Pınar Güngör Özinan l 15.03.2024

DEVA Partisi Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Pınar Güngör Özinan, Karşıyakalı seçmenin verdiği oyu hizmet olarak geri alamadığı için öfkeli olduğunu belirterek, “Değişim istiyorlar ancak başka partiye ellerinin gidip gitmeyeceği konusunda tedirginler. Değişimin altını dolduran adaylara oy vermeliler” dedi.

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

DEVA Partisi Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Pınar Güngör Özinan, Pınar Teke’nin sunumuyla ekranlara gelen Yenigün'de Sabah programına konuk oldu.

Pınar Teke ile Yenigün'de Sabah / Konuk: Pınar Güngör Özinan l 15.03.2024

“Karşıyaka’nın büyük kısmı kırgın ve küskün”

37 yaşındaki Özinan, doğma büyüme İzmirli olduğunu belirterek, “Amerikan Lisesi, İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansın ardından Berlin Teknik Üniversitesi’nde bir yıl kaldım. Aile şirketimiz var inşaat üzerine. 8 yaşında bir kızım var. Her zaman sivil toplumun içinde oldum. En son Ege Genç İş İnsanları Derneği’nde yönetim kurulu üyesiydim. Bu süreçte, ‘Sivil toplumda istediğim etkiyi yaratabiliyor muyum?’ sorusuna yanıt ararken karşıma siyaset seçeneği geldi. DEVA Partisi’nin İzmir’deki kurucularındanım. Eğitim Politikaları Başkanlığı ile başladım, Kadın Çalışmalarının Kurucu Başkanlığını yaptım. İki senedir de il sekreteriyim. Karşıyaka’da oturuyorum. İthal aday değilim” dedi.

“Eğitimde fırsat eşitsizliği beni derde sokuyor”

Teke’nin, “Neden aday oldunuz? Hangi eksiği tamamlamak istediniz?” sorusunu yanıtlayan Özinan, “Beni siyasete yönlendiren şey her ne ise benzer motivasyonla belediye başkan adayı oldum. Bende olan bir şeyin bir başkasında olması gerektiği halde olmadığını görmek beni bir derde sokuyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği mesela… Oturduğum site İnönü Mahallesi’nde. Cennetten köşe gibi bir yerdeyiz ama siteden çıktığım anda yeşil yok, park yok, yollar kargacık burgacık, gençlerin vakit geçireceği yer yok. Kimi insan milletvekilliğini daha uygun görür, ben de mesleğimden ve yaşadığım mikrosistemi güzelleştirme içgüdümden dolayı yerel siyaseti uygun görüyorum. Kadın aday olmak zor ama Karşıyaka toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda İzmir’in önderi durumunda. ‘Neden ikinci kadın belediye başkanı ve en genç belediye başkanı ben olmayayım’ diye düşündüm” diye konuştu.

“Kadın adaysanız vasat olma şansınız yok”

Sahada çok iyi tepkiler aldığını söyleyen Özinan, “Karşıyaka gerçekten genç bir kadın aday istiyor. Genç kadınların sahada inanılmaz bir karşılığı var. Gençlerden çok yaşı büyük vatandaşlardan teveccüh görüyorum. Genç dinamizminin, hizmet isteğinin, amatör ruhun kıymetli olduğunu düşünüyorlar. Karşılaştıklarında, ‘Sen çok gençsin’ diyorlar. ‘Siyaset genciyim’ diyorum. Belli bir deneyim elde etmeden bazı işlere soyunmak o adayı da yorar, altını da biraz boş bırakır. ‘İş bilen genç’ tanımını kullanıyorum. İş deneyiminiz olması lazım, SGK ödemeniz lazım. Birkaç sorun ve krizi aşmış, ticaret yapmış olmalısınız belediye başkan adayı olmak için. Belediye bütçeleri büyük. Çocuk oyuncağı değil. Bütçe yönetimi, sorun çözümü ve uzlaşmayı bilmek gerekiyor. İş deneyimim olduğunu söyleyince teveccüh artıyor, ‘Çok gençsin’ söylemi ortadan kalkıyor. Kadın aday olarak vasat olma şansınız yok. Her şeyi bileceksiniz, o eli sıkı sıkı tutacaksınız” ifadelerini kullandı.

“İzmir’e geldiğimde tek kadın müteahhittim”

Şirkete katıldıktan sonra patron kızı olması nedeniyle bocalama yaşadığını belirten Özinan, “İşi bilen kişi olma noktasına nasıl getireceğimle ilgili kendi içimde çalışmalar yaptım. Eksik kaldığınız yerde eksik olduğunuzu bilip bununla savaşmamak önemli olan. İzmir’e geldiğimde tek kadın müteahhittim. Birilerinden bir şey öğrenmekten yüksünmemek lazım. Siyasette de aynı şey var. Sağ olsunlar iyi niyetleriyle zaten akıl veren, özellikle benim gibi genç kadınlara akıl veren çok oluyor. Bazılarından çok şey öğreniyorum. DEVA’da kadın olmanın hiçbir dezavantajını görmedim. İl başkanımız da İzmir’in ilk kadın il başkanı. İkinci kadın il başkanımız Serap Hanım da şimdi İzmir Büyükşehir adayı. Sahada özellikle adaylık ortaya koyduktan sonra spot ışıkları size dönüyor. Yeterliliğiniz çok ön planda oluyor. ‘Yolun açık olsun. Siyaset uzun soluklu bir yol’ diyenler oluyor. Uzun bir özgeçmişim var, hepsini yazıyorum, ‘Ne iş yaparsın?’ diyenlere. Kadın aday olunca belki bir erkek adayda çok aranmayacak sorgulamalarla karşılaşabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Karşıyaka’nın büyük kısmı kırgın ve küskün”

Teke’nin “CHP’li olsaydınız oy verirdim diyorlar mı?” sorusunu yanıtlayan Özinan,
“Keşke CHP’den aday olsaydın, seni çok sevdim” diyenler oluyor. Neden oradan olamayacağımı anlatıp neden burada olduğumu izah edince ikna oluyorlar. Büyük kısım kırgın ve küskün. Oyu hizmetle geri almadıkları konusunda öfkeliler. Yılgınlık olmuş. Genel seçim zaten hayal kırıklığı oldu. Yerelde kendi mahallesine, yoluna, çöpüne bakınca hayal kırıklığı içinde insanlar. Değişim istiyorlar. Bir de başka partiye ellerinin gidip gitmeyeceği konusunda tedirginler. Birçoğu başka partiye gitmeme refleksine sahip. ‘Umudun ışığını yaktım, siz de destek olun, umudu çoğaltalım’ diyorum. Daha yetkin adayların yarıştığı daha demokratik seçimlere kapı açalım. İki parti arasında sıkışmış insanlar. İkisinden de memnun değiller. Sahada körü körüne muhalefet yapmıyorum, kimseyi kötülemiyorum, sadece dinliyorum. İnsanların anlatacak çok şeyi var, çok kırgınlıkları, soru işaretleri var. Bazıları ikna edilmek istiyor. ‘Kazanamasam bile en azından meclis üyelerimizle bu işleri takip edeceğiz, diyorum. Değişim istiyorsak lütfen o sandığa gidelim ve değişimin altını dolduran adaylara oy verelim” şeklinde konuştu.

“Çöplerimizi temizleyecek misiniz, diye soruyorlar”

Karşıyakalıların en çok çöp ve yolların durumundan şikayet ettiğini anlatan Özinan, “İnönü, Cumhuriyet, Zübeyde Hanım, Latife Hanım Mahallesi'ndekiler sahilde daha iyi hizmetin olduğunu, kendilerinde olmadığını sanıyor. Oysa her yerde var. Ortak sorunu Karşıyaka’nın. Çok kolay çözümü var. Yolların çökük olması. Halkın kaldırımların, parke taşlarının yürünebilir olmasıyla ilgili çok haklı bir talebi var. Bunları proje olarak sunmaktan eriniyorum, yapılması gereken hizmetlerden biri. ‘Çöplerimizi temizleyecek misiniz?’ diye sorular geliyor. Konteynerler var dolmuş, yanlarına koymuşlar çöpleri. Karşıyaka’nın görüntüsüne yakışmıyor. Dijitalleşme projesini etkinleştireceğiz. Belli yerlerde daha fazla sefer yapmak lazım. Çöp toplama konusunda performans değerlendirme sistemini mutlaka yapacağız” dedi.

“Uygun planlamayla yollar tekrar tekrar kazılmaz”

“Yollardan altyapı geçeceğini ön görüyorsanız belli rezervasyon boruları bırakırsınız” diyen Özinan, “İki gün sonra Telekom şirketi geldiğinde, ‘Rezervasyonum var’ dersiniz, belli müdahale kapaklarını açar, kablosunu çeker götürür. Parke taşına dokunmanıza gerek yok. ‘Üç beş yılda çökse neyse, altı ayda çöküyor’ diyorlar, Hayır o kadar zamanda da çökmemeli. İklim krizi de var. Yol çöktü diyelim. Hızlıca müdahale etmek lazım. Mazgallar, çukurlar araba düşmanı. Arabaların lastiklerine, bebek arabalarına zarar veriyor” şeklinde konuştu.


“Karşıyaka Stadı’nı öncelik haline getireceğiz”

Karşıyaka Stadı konusuna değinen Özinan, “Karşıyakalılığın bel kemiğini oluşturan kulüp Karşıyaka sınırları içinde oynayamıyor. Siyaseten sıkışmış konular var. İlçe belediyesiyiz, sınırlarımızın farkındayız ama öncelik haline getireceğiz. Otopark, kapasite, gelir getirecek dükkanlarıyla planlayacağız. Bakanlık, büyükşehir ve ilçe olarak koordinasyonu sağlamaya hazırız. Su sporları yeterince etkin değil, amatör spor kulüplerinin imkanları yeterli değil. Çocuklar ulaşım desteği istiyor, alamıyor. Sporu Karşıyaka’da tekrar canlandırmak istiyoruz. Spor, çocukların zararlı maddelerden uzak kalacakları bir alan demek” ifadelerini kullandı.

Ulaşım sorunu: Vatandaş ne yapılması gerektiğini en âlâ danışmandan daha iyi söyler

Karşıyaka’nın ulaşım sıkıntısına da dikkat çeken Özinan, “Karşıyaka’da büyük projeler yapıldı, nüfusu arttı ama hiç battı çıktısı yok. Çok fazla kırmızı ışık var. Battı çıktıları Büyükşehir’le çok hızlı bir şekilde devreye sokmak istiyoruz. Serinkuyu Kavşağı, Karşıyaka İskele gibi yerler öncelikli. Planlanan veya yeni yapılması gereken yollarla ilgili koordinasyon sağlayacağız. Karşıyaka İskelesi’nde vapurdan iniyoruz. Bir anda önünüze tramvay, ışık ve vızır vızır geçen araçlar çıkıyor. Polis parka engel olmaya çalışıyor. Karşıyaka’ya yakışan bir görüntü değil. Ordu ve Anadolu Caddesi’ne branşman projesi var. Haddimizi biliyoruz. İki noktaya yoğunlaşalım. Mavişehir’de projeler ve iki tane çok büyük AVM var. Böyle büyük projeler varsa bağlantı yolları açmanız gerekiyor. Oralarda minimum iki araç var her evde büyük ihtimal. Çok sayıda kırmızı ışık eklendi. Her birinde trafik sıkışıyor. Hem araç hem bina anlamında çok sıkışmış durumda Karşıyaka. Bunları öncelikli hale getirmek çok önemli. Güzel tesisler açılmış burada ama bu sorun dururken tesislere yönelmemiz çok manasız. Vatandaş size ne yapılması gerektiğini en âlâ danışmandan daha iyi söylüyor” şeklinde konuştu.

7/24 veterinerlik hizmeti

“Can dostlarımız için nöbetçi veterinerlik hizmetiyle ilgili yoğun bir talep var. 7-24 veterinerlik hizmeti vereceğiz” diyen Özinan, “Beslenme ve barınma noktalarını belli yerlere koyacağız. Sokak hayvanları daha steril ortamlarda yaşayacak. Odağımız sevgi olmalı, onları yaşatmaya çalışmak olmalı. Kısırlaştırma seferberliği olması lazım. Kontrolsüz üremenin önüne geçmemiz lazım. Sokak hayvanları arasında ister Urla’dan ister İstanbul’da gelmiş olsun, ayrım yapılmayacağına söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

“Karşıyaka’nın bina envanterini hızlıca tamamlayacağız”

Kentsel dönüşümün çok boyutlu ele alınması gerektiğini belirten Özinan, “DUY adında özetlediğimiz bir proje var. Denetleme, uzlaşma, yenileme. Envanter olarak binaların kaç yaşında olduğunu bilmiyoruz. Bayraklı, Bornova için yapıldı. Konak’a yapılıyor bina envanteri. Henüz Karşıyaka’da yapılmadı. Onu başlatacağız. Kimi yerlerde, ‘Paramı veririm, dönüştürürüm’ diyorlar. Kimisi ada bazında değişiklik istiyor. Kimi üst mahallelerde mülkiyet sorunları var imar affı ve tapularla ilgili. Uzlaşmak zorundayız. Master plan yapıp çalışacağız. Bunu hızlı bir şekilde yapacağız. Apartman altına kapalı otopark yapmak çözüm olmuyor çünkü çoğu yerde arabanın dönüşüne imkan tanımıyor mekan. Yeşil alanlara, hobi alanlarına da yer açacağız. Emeklilerin, AB ile de olabilir, finansal erişimlerini artırmak istiyoruz. Karşıyaka’nın zemini sorunlu. Her zaman uyarılıyor deprem konusunda. Yukarılarda da sağlam ve boş olan yerler var. İmarlı arsalarla ilgili yeni konut rezerv alanları oluşturmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Diğer Karşıyaka adaylarıyla Tuna Derneği’nin konserinde bir araya geldiklerini anlatan Özinan, “Sahnede güzel bir dans anımız da oldu. Karşıyaka’da yarış demokratik geçiyor. Sık sık karşılaşıp selamlaşıyoruz” dedi.

15 Mar 2024 - 11:12 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.