- G:

Akıncı: Özel’in ön seçim vaadine inanarak adaylığımı koydum

Kurultayda iki adayın da ön seçim vaadinde bulunduğunu, buna güvenerek aday adayı olduğunu söyleyen TİP Çiğli Belediye Başkan Adayı Dr. Akıncı, “Sözler tutulmadı. Keşke şartlar arasına 40 yaş altı olmayı en baştan koysalardı” dedi

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aday gösterilmeyince uzun yıllardır bağlı olduğu CHP’den ayrılarak TİP’ten Çiğli Belediye Başkan Adayı olan Dr. Orhan Akıncı, Pınar Teke'nin sunduğu Yenigün'de Sabah programına konuk oldu.

Sözlerine kendini tanıtarak başlayan Dr. Akıncı, “Muş Varto doğumluyum, 1974 yılında Çiğli Güzeltepe Mahallesi’ne kaldım. Gecekondu bölgesiydi. Ortaokul, lise, üniversiteyi orada geçirdim. Ortopedi uzmanıyım. Hekim olunca Türkiye’nin birçok yerini dolaştım. 2007’de İzmir’e geri döndüm” dedi.

Partiden ayrılma sürecini anlatan Dr. Akıncı, “ Parti kurulduğundan beri yedi sülalem CHP’lidir. Kafa olarak hep daha soldaydım. CHP’de daha önce iki defa aday adayı oldum. 2011 yılında milletvekili aday adayı oldum, 2019’da Çiğli Belediye Başkanı Aday Adayı oldum. İkisinde de adaylaşmadım. İki başkan adayı da kurultayda ön seçim sözü verdiler. Söz bende bağlayıcıdır. O seçime güvenip aday adayı oldum. Ön seçim olmadı. Yetişmeyeceği söylendi ama birçok yerde yapıldı. Temayül yoklaması yapılacağını söylediler. Anketlere bakacaklarını söylediler. Adil yapılacaksa onda da kendime güveniyorum. Merkezi atama yapıldı. Bu süreçte iki defa genel merkeze gittim. ‘Hocam sizin için araştırma yaptırdık. Anketlerde çıkmışsınız, olumlu rapor yazılmış. Sakınca yok bizim için. Hayırlı’ olsun dediler. Arkadaşlarım, ‘Hayırlı olsun. Adayımız sizsiniz’ dedi. Genel Başkan kürsüde övüne övüne, ‘Gençleri tercih ediyoruz, 32 yaşındaki şu arkadaşı tercih ettik’ dedi. Neden başta başvuru koşulu olarak bunu koymadınız? Mağdur edildiğime inanıyorum. Ön seçim yapılmayınca çekilmek istedim. Arkadaşlarım, ‘Bizi yarı yolda bırakmayın’ dedi. O şekilde yola devam ettim. Seçim sürecine girilmeden TİP benimle görüşmek istemişti. Daha sonra görüştüm, ‘Gelin bizden aday olun. Sizinle kazanırız Çiğli’yi’ dediler. CHP’de devam etmek istediğimi söylemiştim. Beraber hareket ettiğimiz arkadaşlar, ‘Bağımsız aday olun’ dedi. Bağımsız aday olmanın çok avantajlı olmadığını gördüm. Meclis üyesi çıkaramıyorsunuz. Çoğunluk başkalarında olursa ben karar alamam. Sadece TİP’in değil, sol bloğun adayı olmak istediğimi söyledim. Çiğli’de TİP’e karşı bir sempati var. Genel seçimlerde yüzde 8’e yakın oy aldı. Bu az bir oy değil” şeklinde konuştu.

İşçi eylemleri

Son 25 yıldır Çiğli’nin CHP tarafından yönetildiğini hatırlatan Dr. Akıncı, “Bütün insanlar her gelenin gideni arattığını söylüyor. Evka 5 Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi’ndeydik. Halk Çiğli’nin büyük bir köy olduğunu söylüyor. Beton yığınları var ama sosyal donatı adına hiçbir şey yok. Sağlık ocağı, ATM olmadığını söylüyorlar. Güzeltepe’ye gittik. 40 dakika otobüs beklediklerini, en eski otobüslerin gönderildiğini söylüyorlar. İşçiler alacaklarını alamıyor. Ocaktan alacakları olduğunu söylüyorlar. İşçiler alacaklarını alamadıkları için çöpler toplanmıyor. İZBAN Çiğli’yi ikiye böldü. Çiğli’nin göbeğinde plansız bir alt geçit var” ifadelerini kaydetti.

“Çiğli’nin en büyük sorunu nedir?” sorusunu yanıtlayan Dr. Akıncı, “Her mahallenin sorunları farklı. Bazı mahallelerde madde bağımlılığı artmış. Yoksulluk ön planda. Ataşehir ve Güzeltepe, Harmandalı’nın sorunları aynı değil. İnsanlar sinema, kültür sanat evi, tiyatro olmadığını söylüyor.
Belediyeye ait ucuz kafeler yok, yürüyüş alanları yetersiz, yeşil alan yok, kütüphane yok, diyorlar. Balatçık’a gittim. Üniversite bölgesi. Kütüphane için Karşıyaka’ya gittiklerini söylediler. Okul öncesi eğitime çok önem veriyorum. Çocukları sokaktan kurtarmak için kurslar düzenlerim. Çiğli zengin bir ilçe aslında. OSB var. İzmir’in en büyük, Türkiye’nin üçüncü büyük OSB’si. Hastaneler var, doğal yaşam parkı var. Çiğli’yi hem merkezi hem yerel yönetim ihmal etti. Çiğli büyük bir köydür. Dört bir tarafı betonlarla yükseltilmiş ama kültürü, altyapısı olmayan bir yer. Nüfusu 230 bine yaklaştı. Daha iyi bir yönetimi hak ediyor” dedi.

Akıncı: Özel’in ön seçim vaadine inanarak adaylığımı koydum


“Pankartlarımı yırtanların kim olduğunu biliyorum”

“Kazanırsam benim rozetim olmayacak, bütün Çiğli halkının belediye başkanı olacağım” diyen Akıncı, “İki büyük parti diğer partileri oy bölmekle suçluyor. Bütün pankartlarım yırtılıyor, afişlerim sökülüyor. Bir tek benim. Başka kimsenin değil. Ben yapanları biliyorum aslında. İlgili ilçe başkanı arkadaşa da gönderdim, bu arkadaşlar bunu yapmasın dedim, fotoğrafı da çekilmiş. ‘Konuşurum’ dedi ama ardı arkası kesilmedi. Eşitler arası bir seçim değil bu. Oy bölecek kadar güçlüysem o zaman aday olarak seçilmem lazım. Güçlü değilsem görmezden gelin. Afişlerim yırtılıyorsa demek ki güçlüyüm. CHP’den aday olsaydım yüzde 70’e yakın oy alırdım. Bunu Genel Merkez’e de söyledim ama adaylaştırılmadık. Kaybedersem de TİP’te kalmaya devam edeceğim. Eskiden 10 parti değiştiren bir milletvekili vardı. Afyon’da ona bir lakap takılmıştı. Ben asla öyle olamam. Kimseye ihanet etmedim. Hakkımın yenildiğine inanıyorum. Orada kalsaydım sorunsuz kazanacaktım. Sağ partiye gitmedim, daha sol bir partiye gittim. Yanlış yolda değilim. Burada devam edeceğim. Kimsenin oyunu bölmüyorum. İnanın ki kazanacağız. Algı operasyonlarına, büyük reklamlara kanmayın. Biz halkız, halkın içindeyiz. Bütün Çiğli’yi gezdim. Öndeyiz ve kazanacağız. Ben kazanırsam Çiğli kazanır” ifadelerini kullandı.


“Üniversite mezunu çaycılık, ortaokul mezunu müdürlük yapıyor”

Koltukta oturmayı bilmem. Şu an burada otururken bile sıkılıyorum. Hekimiz, insanlarla konuşmak, onların dertlerini çözmek istiyoruz” diyen Akıncı, projelerini şöyle anlattı:

“Kadınlar için sığınma ve barınma evleri yapacağız. Engelsiz belediyecilik yapacağız. Öz tüketim,e önem vereceğiz. Yani kendi elektriğimizi üretip fazlasını satacağız. Huzurevleri yapmayı planlıyoruz. İki büyük üniversite, 30 bini aşan öğrenci var ama yurt yok. O konuyla ilgileneceğiz. Hayvan hastanesi yapacağım. Kısırlaştırıp aşılama çalışmalarına önem vereceğim. Akşamları ıssız alanlarda insanlar tek başına yürümeye korkuyor. Hayvan katliamı asla yapmayız. Engelsiz kütüphane yapacağız. Organik pazarlar kuracağız. Kendimiz organik ürün yetiştirip pazarlayacağız. Liyakata dayalı bir çalışma sistemimiz olacak. Çiğli Belediyesi’nde üniversite mezunu olup çaycılık, ortaokul mezunu olup müdürlük yapan var. Üç ilkem var. Adil olacağım, şeffaf olacağım ve ulaşılabilir olacağım. İşe alımlarda torpil olmayacak. Bazı ailelerde üç kişinin belediyede çalıştığını söylüyorlar. Adalet istediklerini söyüyorlar. İşe alımlar ve çıkarmalar şeffaf olacak. Bunlara son vereceğiz. Çiğli’ye üç dört tane havuz yapmak lazım. Kentsel dönüşüm en büyük problem. O konuya mutlaka eğileceğiz. Fay hattı da geçiyor ilçeden. Onun araştırmasını yaptık. 65 yaş üstüne ev temizlik hizmeti vereceğiz. Engelsiz yollarımız olacak. Uyuşturucuyla mücadele de çok önemli. Hasta ve engelli nakil araçlarımız olacak. Çalışanların haklarını tam ve zamanında ödeyeceğiz, diyoruz ama bunu söylerken utanıyorum. Olması gereken o.”

“Tramvay ve alt geçitte planlama iyi yapılmadı”

Birçok noktada ücretsiz internet hizmeti vereceklerini söyleyen Akıncı, “Mahallelerde taziye evi yok. Basit gibi görünüyor ama önemli bir problem. Otopark sorunu da çok önemli. Çiğli’nin göbeğine girmeye korkuyorum. Tramvayın ve alt geçidin planlaması iyi yapılmadı. Çiğli’nin girişinde Maltepe viyadüğünde itfaiye var. Oradan yapılmalıydı. Yer altı ve çok katlı otopark olmazsa olmaz. İnsan odaklı belediyecilik, kitap fuarları, sinema festivallerine ağırlık vereceğiz. Çocukların güvenliği için kameralı parklar yapacağım” ifadelerini kullandı.

“İttifak olmadan seçimi nasıl görüyorsunuz?” sorusuna cevap veren Akıncı, “Büyük bir sürprize gebedir bu seçim. En çok da Çiğli’de. Halkta bir karşılığımızın olduğuna inanıyorum. Diğer partilerin küskünleri yanımıza gelip, ‘Arkanızdayız’ diyorlar. Sandığa gitmeyeceğini söyleyen çok. ‘Yerelde partiden ziyade şahıs önemli’ diyorum. Değişimden yana olanların bana oy vermesi gerekiyor. ‘Sağcıyım ama oyum size’ diyenler var. Başkan olduğumuz zaman herkese kucak açacağız” şeklinde konuştu.

“Kazanırsam Çiğli psikolojik olarak rahatlar”

“Kazanırsanız neler değişecek 1 Nisan sabahı?” sorusunu yanıtlayan Akıncı, “Hükümet değişirse psikolojik olarak dolar inecek, diyorlar ya. Kazanırsam Çiğli’de gerginlik geçer, insanlar psikolojik olarak rahatlar. Çıkıp halkın arasında yürürüm. Hep beraber kutlarız. Sorunları aciliyetine göre planlayıp çalışmaya başlayacağız” dedi.

“Zan’ın konuşma kayıtlarının montaj olmadığı sonucuna varıldı”

Hatay’da Gökhan Zan’ın adaylığıyla ilgili gelişmelere değinen Akıncı, “Kayıtlar ortaya çıkınca partimiz onları kriminal olarak inceletti ve montaj olmadığı sonucuna varıldı. O yüzden adaylıktan çekildi. Zan’ın resmi olarak çekilmesi mümkün değildir, ‘Ben devam edeceğim’ dedi. Parti kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. YSK düzeyinde çekemiyor adaylıktan ama desteğini çekti. Gökhan Zan hala masum olduğunu söylüyor. Bunu kanıtlasın, yine arkasında dururuz, denildi. Bana göre bir kişi suçu kanıtlanıncaya kadar masumdur. Masum olduğunu kanıtlarsa parti yine arkasında durur” diye konuştu.

Akıncı, pazar günü saat 15.00’te Çiğli Cumhuriyet Alanı’nda halk buluşması gerçekleştirileceğini belirterek, saat 16.00’da Genel Başkan ve Gebze Belediye Başkan Adayı Erkan Baş’ın da katılacağı buluşmaya katılım çağrısında bulundu.

22 Mar 2024 - 09:30 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.