- G:

Çobanoğlu: “Bayraklı’ya vapur seferlerini yeniden başlatacağız”

İYİ Parti Bayraklı Belediye Başkan Adayı Erdinç Çobanoğlu, şehir trafiğini rahatlatacak projesiyle dikkat çekti. Çobanoğlu, “Bayraklı’dan şehir içi iskelelerin yanı sıra Alman Adası’na kadar vapur seferlerimiz olacak. Seferleri karadan da destekleyeceğiz” dedi.

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Bayraklı Belediye Başkan Adayı Erdinç Çobanoğlu, Pınar Teke'nin sunduğu Yenigün'de Sabah programına konuk oldu. Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan İYİ Parti Bayraklı Belediye Başkan Adayı Erdinç Çobanoğlu, 1963 Afyonkarahisar doğumlu olduğunu belirterek, “Sevgi Yolu’nda uzun yıllardır mali müşavirlik yapıyorum. Kendimi Bayraklı’ya borçlu hissediyorum. Onun için aday oldum. Diğer partilerin adaylarının Bayraklı insanı olmadığını herkes biliyor. Benim aday olmam heyecan uyandırdı. İthal adaylarla olmuyor bu iş. Bir dönem seçiliyorlar, sonra bir daha uğramıyorlar bile. Bayraklı’da sandığa gitmek istemeyen çok kişi var. 300 bin nüfusumuz var. Yaklaşık 70 bin kişinin elini sıktım. Bayraklı’da 19 parti giriyor seçime. İttifak sistemi bir dayatma oluyor aslında. Demokratik olduğunu düşünmüyorum. Her partinin kendi logosuyla seçime girmesi çok daha doğru. İdeolojilere fazla yer yok yerel seçimde. Adaylar ve projeler öne çıkıyor” dedi.

Çobanoğlu: “Bayraklı’ya vapur seferlerini yeniden başlatacağız”

“Kentsel dönüşümde boş vaatlere kanmayın”

Bayraklı’nın en büyük sorununun kentsel dönüşüm ve altyapı problemi olduğunu söyleyen Çobanoğlu, diğer adayların boş vaatlerde bulunduğunu belirterek, “Kentsel dönüşüm projelerimizi anlatmaya başladık, diğer arkadaşlar her yere 10-15 kat söz vermeye başladı. Bayraklı’da yaşamanın kahrını çeken vatandaşların dönüşümden sonra sefasını da sürmesini isterim. Diğer adaylar açıkladıkları planlara göre dönüşüm yaparsa çoğu göçmek zorunda kalacak. Ben bunu istemem. Küçük adalar halinde dönüşüm. 10-15 binayı birleştirip bir blok apartman, altlarına dükkan, otopark, yeşil alan oyun parkı şeklinde planlıyoruz. Halkla birlikte karar alarak yapacağız. Böyle yapınca vatandaşların da buna destek vereceğini düşünüyorum. Belediye bünyesinde mimarlık mühendislik şirketi kurup plan projeleri ücretsiz yapıp teslim etme taahhüdünde bulunuyoruz. Binaları her yıl denetleyeceğiz. Kolonlar kesilmiş mi, kat ilavesi olmuş mu, duvarları yıkılmış mı diye. İskeletinde herhangi bir yıpranmaya mahal vermeyeceğiz. Bazı arkadaşlarımız, ‘15-20 kat yapacağız. 100 metrekare arsası olana 5 daire vereceğiz’ diyorlar. Bunlar gerçek dışı. İnsanları kandırma noktasına gidiyorlar. Bunlara aldanmasınlar. Gerçekçi olalım” diye konuştu.

Yer altı çöp konteynerleri

Teke’nin, “Vatandaşlar seçimden sonra sizi görebilecek mi?” sorusunu yanıtlayan Çobanoğlu,
“40 senedir Bayraklı'nın göbeğinde yaşıyorum. Seçilsem de seçilmesem de yine orada yaşayacağım. Zaten oralıyım. Seçilsem de halkla iç içe olacağım. Halk odaklı bir belediyecilik yapacağız. Belediyenin gelirlerini artırıp borçlarını azaltma yönünde bir çalışmamız olacak. 700 milyon civarında bir borcu olduğunu tahmin ediyorum belediye şirketleriyle beraber. Bütçenin yaklaşık üçte birinden fazla. Sürdürülebilir bir şey değil. Bazı harcamaları kısıp, promosyon gibi harcamalardan büyük ölçüde kısıp halka hizmet edecek noktada yatırım yapmamız gerekiyor. 25 kamyonumuz var, hepsi kiralık. Daha fazlasını satın alarak belediye bünyesine taşımak istiyoruz. Çöp konteynerlerini düzenlemek istiyoruz. Ana arterlerde 5-10 konteynerin yan yana dizildiği ve çöp dağlarının oluştuğunu görüyoruz. O bölgelerde yer altı çöp konteynerleri yapacağız. Belediye bünyesinde teknik servis kurup acil müdahale ekibi oluşturacağız. Bozulan yolların, su patlaklarının, elektrik arızalarının anında giderileceği bir ortam oluşturmak istiyoruz. Bunlar çok maliyetli işler değil. Parkların onarılması gerekiyor. Zemin kaplamaları kalkmış, çocuklar düşüyor. Işıklandırma ve kamera sistemi yerleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda çok şikayet alıyorum. Madde bağımlıları parkları istila etmiş. Pazar yerlerini modernize edeceğiz, katlı pazar yerleri yapacağız. Halı sahalarımız olacak. Bayraklı’nın birçok bölgesi tepe olduğu için, pazar yerlerine ulaşımda güçlük çekiyorlar. Pazar olan günlerde ücretsiz ring seferleri yapacağız. Yolları, kaldırımları genişleteceğiz. Bayraklı marka kent olacak” ifadelerini kullandı.

“Bayraklı’ya vapur seferlerini yeniden başlatacağız”

Bayraklı’ya vapur seferlerini yeniden başlatacaklarını söyleyen Çobanoğlu, “Günde iki sefer vardı eskiden bir akşam, bir sabah olmak üzere. Daha yaygın ve sık seferler yapacağız. Şehir içindeki iskelelerin yanı sıra Alman Adası’na kadar vapur seferlerimiz olacak. Kara yoluyla da desteklemek gerekir. Adliyeden, şehir hastanesinden vapur iskelesine insanlarımızı taşımak gerekir. Bunların düzenlemesini yapacağız. Trafik de büyük ölçüde rahatlayacak” dedi.

“Su istasyonlarını geri getireceğiz”

Smyrna Meydanı’nın battı çıktıya ihtiyaç olduğunu belirten Çobanoğlu, “Postacılar Mahallesi’nde geniş bir cadde var. Otobana bağlantısı yok. Dönüp Soğukkuyu Mahallesi’ne gidiyorsunuz. Orası büyük problem. Kentsel dönüşüm yapmadan yol genişletmek mümkün değil ama battı çıktılarla biraz rahatlatabiliriz. Otobana bakan mahallelerimiz var Ciddi bir gürültü kirliliği var. İzolatör yaptıracağız. Belediye olarak gerekirse maliyetini biz karşılayacağız. Su istasyonları kuracağız. Eskiden vardı. İhtiyaç sahibi olanlar belediyenin kartıyla ücretsiz su doldurabilecek” şeklinde konuştu.

“Altınyol’u yer altına alacağız”

“Kentsel dönüşümünü tamamlamış, sahili cazibe merkezi olmuş, yolları geniş, tertemiz bir kent hayal ediyorum” diyen Çobanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Altınyol’u yer altına alacağız. Üzeri düzenlenecek. Engel aşmak zorunda kalmadan insanlar sahile ulaşacak. Smyrna Höyüğü var. Maalesef şu anda turizme kapalı. Bakımlarını belediye olarak üstlenip tekrar turizme açmak isteriz. Bayraklı’ya ciddi ekonomik katkı da sağlayacaktır.

Sosyal tesisleroeti ürünlerin maliyet fiyatından satışa sunulacağını belirten Çobanoğlu, “1 buçuk-2 liralık suyu 10 liraya satmayacağız. Self servis işini de kaldıracağız. İnsanlara doğru dürüst hizmet vereceğiz. Tesislerin sayısını artırıp istihdam yaratacağız. Bayraklı’nın gençleri çalışacak buralarda sadece. Liyakata önem vereceğiz” dedi.

Depremden sonra kat maliklerinin talebiyle bazı binaların ortadan hafif hasarlıya çevrildiğini, binalara makyaj yapıldığını belirten Çobanoğlu, “Daha yıkılmayı bekleyen apartmanlarımız var. Ekonomik zorluklardan dolayı bir türlü yapılamıyor. Gerekirse emsal artışlarını yeniden gözden geçireceğiz” diye konuştu.

“Bankamatikleri işe davet edeceğiz”

1 Nisan’da göreve başladığı takdirde ilk olarak çalışanlarla görüşeceklerini belirten Çobanoğlu, “Bayraklı halkına hizmet içi herkesi olağanüstü çalışmaya davet edeceğiz. Bankamatik işçilerimiz varsa göreve davet edeceğiz. Çalışmak istemezlerse istifa etmelerini isteyeceğiz. Temizlik, ilaçlama gibi konulara kısa vadede hemen çözüm bulacağız” dedi.

Güzel bir hayvan barınağı yapacaklarını anlatan Çobanoğlu, “Rastgele yerlere yemek bırakılması doğru değil. Daha modern bir ortamda toplayıp bakımlarını ve kısırlaştırmalarını yapmak istiyoruz. İnsanların ziyaretine de açacağız. Sahiplenmek isterlerse sahiplenecekler. Sokakta başıboş şekilde yaşamaları bir kısım vatandaşı tehdit ediyor. Sokağa çıkamayan kadınlar ve çocuklar var” diye konuştu.

“Partizanlığı bir kenara bırakalım”

Bayraklı’da kadın istihdamını artırmak istediklerini söyleyen Çobanoğlu, “Birkaç kadın derneğimiz var Bayraklı’da. Onları da davet edeceğim ve bir kadın kooperatifi kurmalarını isteyeceğim. Çeşitli ürünler üretip satacaklar. Standart ürün üretip belediyenin sosyal tesislerinde vereceğimiz stantlarda satmalarını sağlayacağız. Pazar yerlerinde de de stant tahsis edeceğiz. Bayraklı’da oturan kadınların maaş niteliğinde bir para kazanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“Birilerinin dayatmasıyla meclis üyesi yazmadık”

“Mademki her konuda liyakat istiyorsunuz, ideoloji ve partizanlığı bir kenara bırakıp liyakatlı adaylara oy vermenizi rica ediyorum. Boş vaatlere kanmayın” mesajı veren Çobanoğlu, Teke’nin sorusu üzerine meclis üyesi listesinden çok memnun olduğunu ifade ederek, “Bayraklı için fikir üreten insanlardan oluşturduk. Birilerini dayatmasıyla meclis üyesi yazmadık” dedi.

“Bayraklı’nın yerli ve milli tek adayıyım”

“Her partinin kendi seçmen kitlesi var ama hizmete ve liyakata oy verilmesi lazım” diyen Çobanoğlu, “Ben Bayraklı’nın yerli ve milli tek adayıyım. Bugüne kadar konuştuğu her şeyi yapan bir insanım. Bayraklı için Büyükşehir ve Bakanlıklarda mücadele edecek bir insanım. Anketler gayet iyi geliyor. Üç parti başa baş gibi duruyoruz. ‘Kaleyiz’ laflarına kimse girmesin. Ciddi bir küskün kesim var. Sandıkta ceza kessinler. Artık cekete oy istemek, Bayraklı halkına saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

25 Mar 2024 - 12:31 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.