- G:

“İzmirgaz AKP adayına malzeme olsun diye kazdığı yerleri kapatmıyor”

CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, Pınar Teke ile Yenigün’de Sabah programına konuk oldu. Önal, İzmirgaz’ın açık bıraktığı çukurları AK Parti adayının siyasi malzeme olarak kullandığını belirterek, “Bu şirket çıkıp, ‘Kusur bizde’ demiyorsa birlikte oyun kurulmuş demektir” dedi

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, Pınar Teke ile Yenigün’de Sabah programına konuk oldu. Partinin gençlik kollarından yetiştiğini ve birçok görevlerde bulunduğunu belirten Önal, “Son 5 yıldır Bayraklı ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerinde bulundum. Büyükşehir İmar Komisyonu Başkanlığı yaptım. 30 Ekim Depremi en yıkıcı etkiyi Bayraklı’da gösterdi. Planlamanın başında bir kişi olarak birçok mahallede dönüşümün başlaması gerektiğini söyleyebilirim. Gençlerden yetişmiş liyakatlı arkadaşlara da parti genel merkezimiz şans verdi. Yetkili kurullarda birden fazla parametreye dayanarak adaylar belirlendi. Bayraklı’da fark yaratacak hizmetlerim olacak” dedi.

Sahada vatandaşın günlük hayatındaki serzenişlerini duyduklarını anlatan Önal, “Ekonomik kaygılar ve geçinememe meselesi… Merkezi hükümetin yönetemediği ekonomiyle ilgili şikayetleri duyuyoruz. Yarına dair umutları yeşertme noktasında heyecanlıyım. Projelerimiz kısmında insanların teveccühlerini görebiliyorum” diye konuştu.

“İzmirgaz AKP adayına malzeme olsun diye kazdığı yerleri kapatmıyor”

“Kusur bizde, demiyorlarsa birlikte oyun kurulmuş demektir”

Bayraklı halkının yollarla ilgili şikayetlerinin olduğunu belirten Önal, “Belediyeden kaynaklı yer yer çukurların oluştuğunu biliyoruz. Bunlar ilk yüz günde yapılacak. Daha tehlikeli bir konu var. İzmirgaz bir şirket, kamu kurum ve kuruluşu değil. Bayraklı Belediyesi ile hiçbir ilgisi yok. Kar amacı güden bir firma. Bu firmanın açtığı kazıları kapatmamasının sebebi olarak vatandaşlar belediyeyi biliyor. Onur ve Yamanlar’da günlerdir kazılar var. AKP adayı da orada videolar çekerek siyasete alet ediyor. Biz hiçbir zaman kazıların üzerinden siyaset yapmadık çünkü vatandaşa hizmet olarak gördük. Bunu siyasete alet eden yine peşkeş çektikleri adamlar. Bunlar bizim sorumluluğumuz olan alanlar değil. O yolu kapatmak için İzmirgaz devletten ödenek alıyor. Kazı yapıldığında ne zaman kapatılacağını yazacağız levhalara. Vatandaşın doğru bilgilendirilmesi noktasında gerekirse kapı kapı çalarak kasıtlı olarak kapatılmayan kazıların kimin tarafından yapıldığını anlatacağım. Biz bunları hak etmiyoruz. AKP’nin adayları karşımıza geçip bunları belediyenin yetersizliği gibi anlatıyor. Ben artık maksatlı olarak açık bırakıldığını düşünüyorum. Rakipler tarafından kullanılınca açıklama yapıp, ‘Kusur bizde’ demiyorlarsa birlikte oyun kurulmuş demektir” ifadelerini kaydetti.

“Sahaya çıktığım günden bu yana sadece hizmetlerimi anlatıyorum” diyen Önal, “Siyaseten kullanabileceğim durumlar olmasına rağmen bundan imtina ettim. Etik davranışı karşıdan da beklersiniz. Hala pankartlarımız toplatılıyor. Dün gece bile sivil araçlarla gelip topladıklarını belirledik. Bu etik de değil, ahlaki de değil. Bizim onlar kadar imkanımız yok. Dayanışmayla o pankartları asıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Hazine destekli kredilerden hiçbirini İzmir kullanamadı”

“Kolonu kirişi olmayan evlerimiz var. Bunu devletimiz de biliyor” diyerek sözlerini sürdüren Önal, “Ne hikmetse dönüşüm deyince İzmir’e hep haksızlık yapılmış. Üç hafta önce İstanbul’a ‘Yarısı sizden, yarısı bizden’ diye bir imkan tanındı. İzmir’de deprem riski yok mu? Bir defa bir krediden bahsedildi. Faydalanan sadece bir apartman oldu. Devletin yüzde 9 faizle verdiği kredileri kim aldı? Hazine destekli kredilerden hiçbirini İzmir kullanamadı. Deprem sonrası da kendi yaralarımızı da kendimiz sarmaya çalıştık. 8 kat 6’ya düşecekken geçmişte kazanılmış hak olarak sayıldı. Yine insanlar yaklaşamıyor. Sebebi biz değiliz, alınmayan krediler. Ada bazında yüzde 30, parsel bazında yüzde 20 inşaat artışları getirdik dönüştürmek isteyenlere. İnsanlar ondan sonra inşaat yapmaya başladı. İnşaat maliyetlerinin yüzde 60-70 inşaat artışıyla karşılanması demek bu. Bayraklı’nın kalan bütün mahallelerinde dönüşüm lazım. Yetkin olduğum bir alan. Aslında bütün alanların planı var. İzmir’de planı olmasına rağmen dönüşmeyen alanların sebebi vatandaşın imkanının olmaması. Kimse kendine, çocuğuna düşman değil. Mecburiyetten o evlerde yaşıyorlar. 25 yıldır deprem vergisi ödüyoruz. Deprem öncesi vatandaşların evini dönüştürmesi için konulan bir vergiydi. Zenginleri zenginleştirmek için verdikleri devlet destekli kredileri geçtim. Bayraklı’da binlerce mağdur olmasına rağmen 0,69’dan, 0,79’dan verilen krediler vardı. Kimse yararlanamadı. Hazine’den milyarlarca para tahsis edildi. Birileri o parayı kullandı. Bunları kimler kullandı? Vatandaş olmadığını biliyoruz. Destekleyici bir yeni değişikliğe gitmek durumundayız. Mansuroğlu, Osmangazi, Adalet Mahallesi’nin bir kısmında yaptık. İnşaat artışlarını ayrı bölgelerde yine getirmeyi planlıyoruz. Bu işin uzmanıyım. 30 ilçenin planlama sürecinin başındayım. Yerinde dönüşümü sağlayacağız. Mahallelerimize kentsel dönüşüm ofisleri açıp vatandaşa anlatacağız. Mevzuatın elverdiği inşaat artışlarıyla dönüşümü başlatacağız” ifadelerini kaydetti.

“İlçe sınırlarımız yeniden çizilecek”

“AKP’nin almak için oluşturduğu bir ilçe sınırımız var” diyen Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ara sokaklarda apartman hesabıyla dışarıda bırakılan yerler var. AKP’nin fazla oy aldığı yerleri keserek hem Bornova hem Bayraklı’yı alması için ilçe sınırı oluşturulmuş. Yeşil alan var. Bir kısmı askeri alan, bir kısmı mezarlık gelişim alanı. Tüm İzmir’in mezarlık ihtiyacını karşılayabilir. Sadece matematiksel olarak oy hesabıyla ilçe sınırı oluşmuş. Sınırları doğal eşiklerinden geçmesi için talepte bulunacağım. Sınırlarımızın genişletilmesi gerekiyor. Bornova’nın yeşili bizim 15, Karşıyaka’nın yeşili 10 katımız. Ormanımız, doğamız verilmiş, ilk günden fazlaca haksızlık yapılmış Bayraklı’ya. Altınyol sahilden geçiyor. Denize inemiyoruz. Cemil Tugay Altınyol’u yer altına indirecek. Orada meydan çalışmamız olacak. Dört noktadan biri meydan olacak, üçünden denize erişim sağlanacak. Üst geçit çalışmalarımız olacak. Sahil Yolu Alt Geçit Projesi Cemil Tugay’ın öncelikleri arasında.

“Smyrna Höyüğü’nün yarısı kadar yerleri milyonlarca turist geziyor”

Deniz kıyısında nikah sarayı yapacaklarını söyleyen Önal, “Sevgi Yolu’nun sokak sağlıklaştırma işi önceliklerim arasında. Hem Sevgi Yolu esnafının daha güzel bir sokakta çalışmasına imkan tanıyacak hem de tarih, kültür, turizmi artıracak bir çalışma olacak. Vapurla ulaşımı da talep edeceğiz. Smyrna’da bir meydan ve müze istiyoruz. Avrupa’da Smyrna Höyüğü’nün yarısı kadar olan yerleri milyonlarca turist geziyor. Bütün esnafın ve vatandaşların refahının artması demek bu” şeklinde konuştu.

“İnsanların umutlarıyla oynamasınlar”

Önal projelerini şöyle sıraladı:

Bayraklı’da kendi mülkiyetimizdeki büyük alanlardan başlamak üzere yaklaşık 270 dönümlük alanı aktif yeşil olarak vatandaşın hizmetine sunacağız. Körfez, Adalet, Doğançay’da Büyükşehir ve ilçe belediyesi mülkiyetinde olan yerler yeşil alan olarak planlanacak. Hafta sonları Bayraklı’daki hemşehrilerimizin Bornova ve Karşıyaka’da sosyalleşmesine gerek olmayacak. Körfez Mahallesi’nde Yaşam Vadisi projemiz hayata geçmiş olacak. Bayraklı’nın 20 mahallesinde dönüşmesi ivedilikle gereken yerlerde boşluk yüzde 10-15. O da sadece yollardan ibaret. Hiç boş alan yok. Olanlara da trafolar konulmuş. Kentsel dönüşüm planı yapıldığında etrafında yüzde 45 alan açmak gerekiyor. Mevzuat bunu gerektiriyor. Daha yüksek katlı, etrafı yeşil alanlara sahip binalar yapılacak. Torunlarımıza iftiharla bırakacağımız yeni bir kentleşmenin temelini atacağız. Vatandaşın cebinden bir kuruş çıkmayacak. Belediye şirketleri hiç para almadan müşavirlik hizmeti verecek. Oy alma uğruna insanların umutlarıyla oynamak kadar tehlikeli bir durum yok. Belediyenin bütçesini biliyorum. Yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermem. Uzaydan bir para gelmeyecek. Mahallede boşluk yok, park istediklerini söylüyorlar, ‘Dönüşüme girmemiz gerekiyor önce’ diyorum, ‘Diğer aday yapacağım dedi’ diyorlar. Yalan söylüyorlar. Dışarıda olacağım. Bir sorun olduğunda kendim gidip yerinde göreceğim ve vatandaşın o duygusunu hissedeceğim. Elimde sihirli değnek yok ama vatandaş yaptıklarımı da yapamadıklarımı da görecek. Her şeyin açıklamasını yapacağım. Engelliler için de projelerimiz olacak. Rampa yapan esnafa sertifika vereceğiz. Yokuşlarımız çok fazla. Engelliler için onunla ilgili de hizmetlerimiz olacak.

27 Mar 2024 - 11:05 İzmir- Tv Yenigün

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.