- G:

Nazif Tunahan Şen: “Denizin dibine Atatürk heykeli koyacağız”

Yeniden Refah Partisi Foça Belediye Başkan Adayı Nazif Tunahan Şen, Pınar Teke ile Yenigün'de Sabah programına konuk oldu. “Atatürkçü kimliğime laf söyletmem” diyen Şen, “Foça’da denizin dibine Atatürk heykeli koyup dalış turizmini artıracağız” dedi. Şen, Foçalı kadınlardan en çok, “Özgürlüğümüz kısıtlanacak” yorumunu aldıklarını söyledi.

Serhat Sincar
Serhat Sincar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1986 İzmir doğumlu olduğunu ve Yeni Foça’da ikamet ettiğini söyleyen Şen, “Kimya mezunuyum. Varna ve Burgaz Limanlarında acentelik ve kumanyacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmam var. Pet kozmetiğiyle ilgili yeni bir marka oluşturdum” dedi. Üç yıldır partinin il yönetiminde eğitimden sorumlu il başkan yardımcısı olduğunu söyleyen Şen, Teke’nin, “Foça’nın partiye karşı algısı nasıl?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Denizin dibine Atatürk heykeli koyacağız”

Partinin eski imajına karşı bir ön yargı var. Yaş ortalaması 33. Eskiden sakallı, cübbeli insanlar geliyordu insanların aklına. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’mız Cemal Arıkan da uzun saçlı bir ağabeyimiz. İktisatçı. Çok da iyi bir siyasetçi. Vizyon sahibi insanlarız hepimiz. Parti olarak da imaj değişikliğine gittik. Foça’da eski algıyla karşılandım ama karşılarında kendilerinden birini gördüklerinde bu algıyı yıktım. Selanik göçmeniyim. Atatürkçü kimliğim var. Buna kesinlikle laf söyletmem. Dalış turizmine öncelik veriyoruz. Foça’da deniz dibine Atatürk heykeli koyacağız. Bu kimsenin aklına gelmeyen bir şey. Böylelikle turizmle gelir getireceğiz. Kışın da turizm devam edecek. Belediyenin borcu büyük. Parayı kazanıp yönetmesini bilen birinin yönetmesi lazım. 35 yıl olduğu gibi borcun üstüne borç gelir yoksa. Para kazanıp işçinin maaşını zamanında ödemek var bizim anlayışımızda.

“Partiye yönelik algıyı yıkmamız gerekiyor” diye düşünerek yola çıktığını belirten Şen, “İnsanlar ilk başta görüntüleri ile karşılanır fakat fikirleriyle uğurlanır. Foça halkı zeki ve düşünebilen, yargılayabilen bir topluluk. Animasyon filmlerle hitap etmenin daha doğru olacağını düşündük. Projelerimizi daha kolay ulaştırdık. Afişlerimize kendi fotoğrafımız yerine projelerimiz koyduk çünkü proje insanıyız. 25 projem var. Nasıl hayata geçireceğimizi de anlattık. Foça’da günde iki kez elektrik kesiliyor. Esnaf yüksek maliyetli elektrikli cihazlar kullanıyor. Kışın mecburen işleri düşüyor. Bir de cihaz arıza yaptığı zaman yazın çalıştığı emek boşa gidiyor” şeklinde konuştu.

Nazif Tunahan Şen: “Denizin dibine Atatürk heykeli koyacağız”

“Foça’nın kadınları, ‘Özgürlüğümüz kısıtlanacak’ diyor”

Şen, “Algıyı yıkmak kolay oluyor mu?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: Onlardan biriyim. Yeni Foçalıyım. Daha çok göçmenler yaşıyor. Sosyal medyayı da aktif kullanıyorum. Orada Foça’nın kadınları özgürlüğüne düşkün. Özgürlüğümüz kısıtlanacak diyor. Özgürlükse mesele babaannemin babası Ethem Dede’miz Çanakkale Savaşı’nda özgürlük için şehit oldu. Dedemin kanıyla sulandı bu topraklar. Biz özgürlüğü çok iyi biliriz. Başta büyük sitemler eden insanlarla şu anda can ciğer kuzu sarmasıyız. Ön yargıyla geliyorlar, yaklaşımımızdan sonra onlar da değişiyor. Sosyal medyada hakaret etse bile, ‘Yorum yaptığınız için teşekkür ederim’ diyerek başlıyorum. ‘Aday doğru fakat parti yanlış’ diyenler oluyor. Bir ağabeyimiz yolumu kesip partimi desteklemediğini söyleyerek, ‘Ama sana oy vermeye mecburum, Foça’ya senin gerçekten hizmet yapacağını düşünüyorum’ dedi. Hizmet istiyor insanlar. Necmettin Erbakan’ın ülke için yaptıklarına hayranım. Atatürk’ten sonra ülkeye fayda vermiş ikinci kişi olduğunu düşünüyorum. Onun yaptığı her şeyi Erbakan da yapmaya çalıştı. Savunma sanayiini geliştirdi, istihdam sağladı. Emekliye, işçiye yüzde 300’lük zamlar verdi. Refahı hazmedemeyen insanlar 11 aylık süreçten sonra indirdi. Erbakan daha çok yönetimde kalsaydı ülke çok daha iyi yerlere gelecekti.

“Aplikasyonla direkt başkana ulaşabilecekler”

Projelerini anlatan Şen, sloganının, ‘Ulaşılabilir başkan ve ulaşabilir belediye’ olduğunu ifade ederek, “Çöpler toplanmadığı zaman belediyeye ulaşmakta zorlanıyorlar. Foça’m Cebimde aplikasyonu ile direkt başkana ulaşabilecekler. Belediyeye ait ödemeler de bu uygulama üzerinden yapılabilecek. Herhangi bir olumsuzluk görürlerse yine bu platformdan başvurabilecekler. İşi kendim de görmek isterim, takip ederim. İşime çok sahip çıkarım. Foça’yı halkla beraber yöneteceğiz” diye konuştu.

“SİT alanına da doğal gaz gelebilir”

Foça’da doğal gaz ve elektrikle alakalı problemler yaşandığını belirten Şen, “ SİT alanı diye diye kestirip atıyorlar. Bunu kırk defa söyleyince Foçalılar da inandı. SİT alanına doğal gaz geldiğine dair örnekler var dünyada. Bakü Ceyhan Boru Hattı bile yer üstünden geliyor. Kazmadan da borularla getirebilirsiniz. Daha iyi dirsek temasıyla bu işi çözerim. Elektrik güç kaynağına uzağız Foça olarak. Bunu ilçeye çekmek istiyoruz. Rüzgar gülü üreten bir fabrika var. Foça’ya koymayı belediye olarak düşünmemişler. Bunu alıp güneş enerjisiyle beraber elektriği kendimiz üretip satacağız. Belediyeye gelir de sağlanacak. Elektrik tellerini yenileyeceğiz. Maliyetli işler ama geliri de güzel. Kendisini bir buçuk yıl içinde amorti edecektir. Böylece borçlarımızı da ödeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“Bebeğime süt alamadığım bir gün yaşadım”

Sosyal yardım projelerine de değinen Şen, “Bebeğime bir gün süt alamadığım zamanım oldu. O gün bana öyle bir imkan ver ki evladı ve eşi karşısında boynu bükük kalmasın diye dua ettim. sıfır üç yaş grubu arasına bebek bezi mama ve süt desteği vereceğiz. Foça’nın sütünü kendi çocuklarımıza içireceğiz. 4-7 yaş arası gıda kolileri vereceğiz. 7 yaşından lise sona kadar okullarda öğle yemeği vereceğiz. Hiçbir çocuğu gece aç yatırmak istemiyoruz. Üniversitede de arkasında olacağız. İki yıl boyunca ailesinin Foça’da ikamet etmiş olmasını şart koşacağız. İki yıllık üniversite kazanan kardeşlerimize iki yıl, dört yıllıklara dört yıl boyunca aylık 2024 rakamlarına göre 3 bin lira üniversite bursu vereceğiz” dedi.

“Emeklileri de rahat ettirecek bir Foça hayalimiz var” diyen Şen, “Bu aslında Belediyeler Kanunu’da yürürlükte olan bir hadise. Evlerindeki ufak tefek tadilatları belediye ekiplerine yaptırabiliyorsunuz. Bunu İzmir’de 30 belediyeden 2’si yapıyor. Foça’daki 65 yaş üstü olanlara tadilat, bahçe düzenlemesi gibi konularda yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

“Maaş ödeyememe korkusu olmayacak”

Tarımla ilgili projelerini de anlatan Şen, “Sıvı gübre fabrikalarında üretim müdürlüğü yaptım, kimyagerim. Ufak çaplı sıvı gübre fabrikası kuracağız. Bir litre gübrenin fiyatı 700 lira. Bunu üretip maliyetine ilçemizdeki tarımla uğraşan çiftçilere vereceğiz. Tarımı teşvik etmiş olacağız. Kendi çiftçimden ürün alacağım. Birçok firmanın yemleri nereden aldığını biliyoruz. Hayvancılıkla uğraşanlara gelene kadar yüzde 300-500 zamlar oluyor. Yemleri toptan bir şekilde aldıkları yerlerle iletişime geçip gemiyle Foça’ya getireceğiz, üreticilere imza karşılığı dağıtacağız. Sosyal yardımda kullanacağımız etleri kendi üreticimizden alacağız. Foça Marketlerini kurmayı düşünüyoruz. Foça’yı marka haline getirmek istiyoruz. Foçalı çiftçilerin ürünlerini satacağız. Türkiye’nin başka illerinde de açarak marka değerini yükselteceğiz. Maaşları ödeyememe korkusu yaşamayacağız kazanacağımız gelirlerle” dedi.

“Kiraları ev sahibini vicdanına bırakmayacağız”

Kiraların ev sahibinin vicdanına kaldığını belirten Şen, “Bunun düzene konulması lazım. Evin yaşı, asansör durumu, metrekare, muhit gibi niteliklerin çarpanları olacak. Her ev için yasal bir kira çıkacak. Kimsenin vicdanına bırakılmayacak. Mantığa hükmediyoruz. Foça ondan sevdi bizi. ‘Evet çok mantıklı’ cevabını alıyoruz projelerimizi anlatınca” diye konuştu.

Sokak hayvanı sahiplenene nakdi yardım

Şen, sokak hayvanları için geliştirdiği projeyi de şu sözlerle anlattı: Herkes, ‘Barınak kuralım’ diyor. Bu bir çözüm mü? Hayvanların sahiplenilmesini istiyoruz. Sahiplenen her bir birey için belediye bir ücret ödeyecek. Mamasını da biz vereceğiz. Kum ve mama desteği vereceğiz. Belediye veterinerleri ücretsiz aşı yapacak. Sokak hayvanı sahiplenen herkese nakdi yardımda bulunacağız. Esnafa ve gençlere e-ticaret desteği verip dijital ortama taşıyacağız. Yelken sporuna büyük bir yatkı var, bunu uluslararası alana taşıyacağız. Kapalı ve klimalı otobüs durakları yapacağız. Eski Foça’da bir hastanemiz var. Her gelen belediye başkanı Eski Foça’nın belediye başkanı oldu. Yeni Foça’ya, Bağarası’na da hizmet gitmeli. Altyapı sorunları var. MOBESE kameraları takacağız hayvan hırsızlığına karşı. Yeni Foça’ya hastane, kadın doğum hastanesi düşünüyoruz. Gençler için spor kompleksleri kuracağız. Küskün seçmen çok fazla ama ben ikna ettiğimi düşünüyorum.

“Emekli tayfası Foça’ya kimsenin gelmesini istemiyor. Kafa dinlemeye geldik, diyorlar” ifadelerini kullanan Şen, “Kruvaziyer projemiz var. ‘Bunu yapacaksan oy vermem’ diyor. Kalkınmayı istemiyor. Tamam siz kafa dinlemek istiyorsunuz ama oradaki esnafı ve gençleri kim düşünecek? Beş bin yıllık tarihi var ve reklamının yapılması lazım. Belediyenin kendi tesisleri vardı, Foça’ya yabancı turist geliyordu. Yeniden açacağız. Şu anda turizm bölgesi değil. Gerekli yazıları yazıp turizm bölgesine çevireceğiz ve gerekli istihdamı sağlayacağız” dedi.

Meclis üyesi listesinde sorun yaşanmadığını belirten Şen, “Bize inananlarla yola çıktık, inandırılanlarla değil. Büyük transferlerimiz de var. Eniştem 1999 yılında MHP’den Foça Belediye Başkan Adayı olmuştu. Siyaseti öğreten kendisi. Onun oğlu Serdar Uluğ da bizim listemizde yer alıyor” diye konuştu.

“Sevgi, saygı, hoşgörüsü olmayan insanı Foçalılar dışlar” diyen şen, “Diğer adaylarla da kucaklaştık. Seçim sonrası da böyle devam edecek” şeklinde konuştu.

“Kemer sıkmayı değil, israfı önlemeyi önerdik”

“Oy devşirme tepkisi alıyor musunuz? İttifak olmaması seçimi zora sokar mı?” sorusunu yanıtlayan Şen, “518 bin üyemiz var. 6 ayda 265 bin üyeden bu sayıya ulaşarak 6’ncı sıradan 3’üncü sıraya çıktık hükümetin yanlış politikalarına verdiğimiz tepkiler nedeniyle. İnsanlar AK Partili değil, Tayyipçi. Erdoğan olmadığı zaman AK Parti’nin devam edeceğini düşünmüyorum. Tabanı da zaten bizimle aynı taban. Bu ülkenin refahı için 30 madde ortaya koyduk ittifak yaparken. Çoğu ekonomik anlamdaydı. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun ile ilgili şartlarımız vardı. Bunlar yapılmadı ve ülke mesafe katedemedi ekonomik anlamda. İsrafı önlemek istedik, kemer sıkmak değil. 6284 sayılı Kanun’a karşı değiliz, bazı eksikliklere karşıyız. Uzaklaştırma alan erkeğin bu süre boyunca rehabilite edilmesini düşünyoruz. Süre bitince şiddet daha fazla artıyor şikayet edilmiş olduğu için. Kadınlara yönelik cinayetlerin arttığını tespit ettik bu kanundan sonra. Kadının beyanı esastır ama bu sefer erkekleri ikinci plana atıyorlar. Erkeklere ikinci şans verildikten sonra daha iyi bir hayata geçilmesini istiyoruz” ifadelerini kaydetti.

“Seçildiğim takdirde başkanlık kapısını kaldıracağım” diyen Şen, sözlerini şöyle tamamladı: Borçları temizleyeceğiz. İlk hedefimiz belediye çalışanlarına yüzde 100 zam yapmak. Belediyede çalışan işçilerin hiçbiri 34 bin 4 TL’yi aşan maaş almayacak. Asgari alan da var bu seviyeye yakın olan da var. Aradaki adaletsizliği kaldıracağız. Para kazanmayı ve halka nasıl hizmet edeceğimi biliyorum. Foça’da 30 yıldır saltanat var, ‘Ceketimi koysam kazanırım’ anlayışı var. Bir aday, ‘Foça’nın ilk kadın belediye başkanıyım’ diye çıkıyor, diğeri de, ‘Onu seçmeyin, beni seçin’ diyor. Foçalılar, kimi seçerseniz seçin ama benim projelerim bunlar. Ben çözüm sunuyorum.

28 Mar 2024 - 09:31 İzmir- İzmir Haberleri

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazete Yenigün Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazete Yenigün hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazete Yenigün editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Yenigün değil haberi geçen ajanstır.