Polonya, Litvanya ve NATO ittifakının Belarus sınırında engelledikleri birkaç bin sığınmacının girişine izin vermeme kararının yol açtığı kriz, tehlikeli bir aşamaya ulaşıyor. Medya günlerdir Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu sığınmacıları Avrupa Birliği’ne karşı bir “hibrit savaş”ta silah olarak kullanmakla suçluyor. Şimdi AB ve NATO ülkeleri askeri birliklerini seferber ediyor, aşırı sağcı histeriyi körüklüyor ve Belarus ile Rusya’yı fiilen savaşla tehdit ediyor.

Polonya Savunma Bakanlığı, Belarus tarafının sığınmacıları korkutmak için ateş açtığını iddia ettiği görüntüleri yayınladı.

Polonya, Litvanya ve NATO ittifakının Belarus sınırında engelledikleri birkaç bin sığınmacının girişine izin vermeme kararının yol açtığı kriz1

AB VE NATO, BELARUS’A TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Belarus, insanların hayatlarını riske atmaktan vazgeçmeli” dedi. Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Polonya sınırındaki durum hakkında konuştum. Belarus'un sığınmacıları taktik olarak kullanması kabul edilemez. NATO, Polonya ve bölgedeki tüm Müttefiklerimizle dayanışma içindedir” açıklamasını yapmıştı.