Tim Burners Lee tarafından keşfedilen, hemen hemen tüm sayfa linklerinde gördüğümüz "WWW (world wide web)" kavramı internet adını aldı. Başlangıcı bu şekilde olan Web serüveninin gelişimi Web 1.0 ile başladı. O zamanlar sadece okuma yapabildiğimiz, yorum yazma, hesap oluşturma, online alışveriş gibi işlemler yapılamıyordu. Bu limitli kullanım sebebiyle web 1.0’den şu an kullandığımız internet sistemi olan web 2.0 geçişimiz gerçekleştirilmiştir. Web 2.0 ile Web 1.0’la yapamadığımız birçok aktiviteyi yapma imkanına sahipiz. Özellikle akıllı telefon kullanımlarının yaygınlaşmasıyla, çeşitli uygulamalarla istediğimiz tüm işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.Peki, hali hazırda kullandığımız bu Web 2.0’ı neden Web 3.0 ile değiştiriyoruz?

Neden Web 3.0

Web 2.0 tabiriyle kullandığımız mevcut internetimiz bilgi merkezi tarafından kontrol ediliyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi çoğumuz tarafından kullanılan sosyal platformlardan tutun, arama yaptığımız her alanda bilgiler bu merkez tarafından kontrol edilerek bizlere sunuluyor. Sonuç olarak paylaşımlarınıza göre hesaplarınız onlar kontrol altına alınabilir veya kapatılabilir. Aslında bu durumun en güzel örneğini olan reklamlardan anlayabiliriz. Ne zaman almak istediğiniz bir monttan veya ayakkabıdan bahsetseniz, binlerce çeşitte ayakkabı ve mont modellerinin reklam olarak sosyal platformlarda karşınıza çıkması gibi.

İşte tam bu nokta da web 3.0 projesi devreye giriyor. Şu anki sistemde kişisel alanın ihlali çok fazla olduğu için böyle bir proje başlatıldı. Gelecekte hayatımızın bir parçası olacak olan bu web merkeziyetsiz, ‘Peer to Peer’ (eşten eşe) dediğimiz bir altyapıdan meydana getirilecektir. Sadece kişiler arası olarak sağlanacak olan bu iletişim Blockchain teknoloji ile yapılacaktır.

Web 2.0 ile Web 3.0 arasındaki farklar neler?

Web 3.0 hayatımıza girdikten sonra ise bu uygulamalar merkeziyetsiz, bağımsız, dokunulamaz bir hale gelecek. İnternet sitelerine artık gelişen yeni teknoloji ile birlikte ekranlardan değil VR sistemiyle giriş yapabileceğiz. Chrome, Drive, Facebook, Twitter, Whatsapp gibi uygulamaların isimleri sırasıyla ; ‘Brave’, ‘IPFS’, ‘Steemit’, ‘Akasha’ ve ‘Status’ olarak değişecek. Kısaca tüm elektronik cihazlardan tutun ev aletlerinin birbirleriyle iletişime geçmesine kadar, Web 3.0’ın hayatlarımızı kolaylaştırılması hedefleniyor. Web 3.0'ın hayatımızda oldukça önemli bir yeri olacağı tahmin ediliyor.