Willis-Ekbom hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, kimlerde görülmektedir, nasıl tedavi edilir? Merak edilenler..

Bir diğer adıyla Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu (HBS) genellikle bacaklarda ortaya çıkan ve yaygın olarak görülen nörolojik bir hastalıktır. Çalışmalar hastalığın beyin tarafından salgılanan, kas hareketlerini kontrol etmekle sorumlu olan, dopamin hormonundaki bir dengesizlikten kaynaklandığını göstermektedir. Hastalığın belirtileri ayaklarda, bacaklarda ve uyluklarda gerçekleşen uyuşma, yanma ve karıncalanma hissi sonucu tetiklenen bacakları hareket ettirme dürtüsü ile görünür olur.

Bu hastalık özellikle dinlenme ve uyku anlarında şiddetlenir ve yalnızca bacaklar hareket ettirildiğinde bir rahatlama yaşanır. Ama zaman zaman katlanılmaz hale gelen ve başka hastalıklara da sebep olabilen (depresyon, anksiyete bozukluğu, uyku sorunları) bir hastalık için elbette bu bir çözüm değildir. Huzursuz bacak sendromu hastaları genellikle yaşadıkları durumun medikal bir sorun olduğunu ve hastalığın tedavisine ihtiyaçları olduğunu kolaylıkla fark edemez. Çünkü bu sendrom ilk bakışta kaslarda meydana gelen kramplar ve uyuşma hissi ile kolayca ilişkilendirilebilir.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun sıklıkla görülen sağlık sorunları şunlardır: 

Flavonoid nedir? Ne işe yarar, nerede bulunur? Flavonoid nedir? Ne işe yarar, nerede bulunur?
  • Özellikle bacaklarda ve ayaklarda hissedilen yanma, batma, karıncalanma ve ağrı hissi ve bunların sebep olduğu huzursuzluk,
  • Gece saatlerinde, uzun süre hareket edilmeyen anlarda huzursuzluk hissinin ve hareket etme, yürüyüş yapma isteğinin artması,
  • Rahatsızlık hissedilen bölgenin hareket ettirilmesi ile gelen kısa süreli rahatlama hissi,
  • Hava sıcaklığının artması yukarıda bahsedilen belirtilerin şiddetlenmesine sebep olabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için ne yapılmalıdır?

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen huzursuz bacak sendromu için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi hastaların şikayetlerine göre özel olarak belirlenmektedir. Huzursuz bacak sendromu doğrudan bir neden olmadan ortaya çıkabileceği gibi kronik hastalıklar ve demir eksikliği gibi sebeplerle de ortaya çıkmaktadır. Hastalığın altında yatan demir eksikliği, anemi ya da kronik hastalıklar gibi başka bir sebep varsa öncelikli olarak bu sorunun giderilmesi için bir tedavi planlaması yapılır. Diğer durumlarda masaj, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları, egzersizler kullanılır. Beslenmenin de büyük önem taşıdığı bu hastalıkta kafein ve sigara kullanımı da hastalığı tetiklemektedir ve bu maddelerin kullanımı sınırlandırılmalıdır.