Yağış kıtlığı sürüyor endişe gittikçe artıyor

Türkiye'nin birçok kentinde etkisini gösteren ortalama sıcaklık artışları sonrasında İzmir’deki barajlarda da kuraklık endişelerine neden oldu.

Güncel 29.09.2021 - 13:57 29.09.2021 - 14:03

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - İzmir’de, geçtiğimiz yıllara göre eylül ayında barajlardaki doluluk oranın artmasına rağmen yaşanan dalgalanmalar soru işaretlerine neden oluyor. Uzmanlar, baraj doluluğundaki bu dalgalanmalar için önlem alınmaz ise ilerleyen yıllarda daha vahim sonuçlar doğurabileceğini belirtiyorlar. Su kullanımında en büyük pay ise tarımsal sulamalar başı çekiyor. Eski usul sulamanın artık tamamen terk edilmediği ve eldeki suyun da verimli şekilde kullanılmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda susuzluk çekebileceğimiz belirtiliyor.

Öyle ki, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Çatalca köyünde bulunan Çatalca Barajı, bilinçsiz kullanım ve yağış azlığı sebebiyle kurumaya yüz tuttu. Konu hakkında değerlendirme yapan Çatalca Köyü Muhtarı Süleyman Güner, “Köyün içme suyunu karşılayan ve tarımsal sulamada kullanılan göletimizde su sıkıntıları düzenli olarak her yıl kendini tekrarlamaktadır. Göletteki suyun azalması tabi burada yaşayan vatandaşları da etkiliyor. Özellikle her yıl düzenli olarak tarım için gerekli suyu bulmakta zorluk çekiyoruz. Mahsül verimliliği konusunda da ciddi düşüşlere neden oluyor. Beklediğimiz tarihlerde yağış kıtlığı yaşarsak seneye yapacağımız tarımsal faaliyetlerde olumsuz etkilenecek” dedi.

ÇÖLLEŞMEYELİM-yenigun-gazete

YANGIN ATIKLARI BORULARI TIKADI

Muhtar Güner,” Bu yıl orman yangınları sonrasında buraya yangın atıkları gelmeye başladı. Bu da Çatalca Göleti’nde de bazı olumsuz etkiler yarattı. Şu anda bu atıklar nedeniyle sulama boru hatlarında tıkanıklıklar mevcut. İzmir Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları başlatmış durumda. Yağmurlardan önce burada oluşan çamur birikintileri ve yangın sonrasında oluşan atıklardan arındırılıp tekrar su tutmasına uygun bir biçimde göleti hazırlamaya çalışıyoruz” ifade etti.

VERİMLİ SU KULLANIMI ŞART

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Zerrin Çelik, “Yağışlar azaldıkça su sorunu da kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacaktır. Şu anda dünyada en önemli konulardan biri de iklim değişikliğidir. Bu gibi değişimlerin sonuçlarından biri de su sıcaklığın artması ile yağmur ve su azlığıdır. Burada bize düşen suyun doğru kullanımıyla ilgili yapacağımız çalışmalar ve önlemlerdir. Suyu tasarruflu kullandıracak yöntemlere geçilmelidir. Daha önemli konu ise suyu toprakta koruyacak uygulamaların yapılmasıdır” dedi. 

Yağış-kıtlığı-sürüyor,-endişe-gittikçe-artıyor

“GIDA SORUNU BÜYÜYOR”

İzmir Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, “Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme, doğal varlıkların kontrolsüz tüketimi, ormansızlaşma ile birlikte; bunlara bağlı olarak çevresel etkilerin yönetilememesinin sonucu olarak ortaya çıkan iklim değişikliği ile su kısıtlılığının artması dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşam için tehdit oluşturuyor. Hava sıcaklıklarındaki değişiklikler, su kaynaklarına etkiler, kuraklık, buharlaşma, çölleşme ile su yoksunluğunu yaşarken, bir taraftan da tarıma etkileri, ürün deseni ve kalitesindeki etkiler ile gıda ve yaşam sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sürecin ekolojik denge ve canlılar üzerindeki etkileri de değerlendirildiğinde su, gıda ve dolayısıyla yaşam sorunu büyüyor. Ülkemizde tarım alanlarının kaybedildiği, vasfının yitirildiği “ekolojik yıkım” olarak tanımladığımız bir süreci yaşıyoruz. Maalesef ülkemizin su yönetimi karnesine baktığımızda kalite ve miktar olarak tablomuz yine karanlık. Bugün ülkemizde 25 su havzasında yüzeysel sularımızın yaklaşık %70’i, yeraltı sularımızın yüzde 40’ının kirli olduğu bilimsel veriler ve kamunun raporları ile ortaya çıkıyor” dedi.

ÇÖLLEŞMEYELİM--helil

Büyük Menderes’te bir gram bile su yok

Aydın Ovası'nı sulayan Büyük Menderes Nehri, en kurak dönemini yaşıyor. Nehrin yatağına inip büyük bir alanı kaplayan kumda bağdaş kuran çevreciler, bir rapor hazırlayarak ekim ayı sonunda, 4 ilden toplanan imzalarla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağı ve su yasasının çıkarılmasının talep edileceği belirtildi.

GERÇED Sözcüsü Metin Aydın, "Kirlilikle mücadele ederken, 2021 yılı Mayıs ayına geldiğimizde Büyük Menderes Nehri'nin birden kuruduğunu gördük. Normal koşullarda şu an bulunmuş olduğumuz noktada Koçarlı Köprüsü'nü görmekteyiz. Geçmiş yıllarda buradaki tarlaları tamamen su kaplıyordu. Ova 3-4 ay sular altında kalıyordu. Şu an Büyük Menderes Nehri'nin tam ortasındayız ve bir gram su yok. Toprak ve kumlar ortaya çıkmış. Nehrin ortası boyu yaklaşık 80 santimetreyi bulan otlar yetişmiş. Nehrin içinde tek bir kurbağa, tek bir balık yok. Nehrin kuruması, suyunun çok hor kullanılmasından kaynaklı. Eğer süreç bu şekilde devam ederse, önümüzdeki ilk 5 yıl içinde Büyük Menderes Nehri havzasında kesinlikle içme suyu bulamayacak noktaya gelinecek. Yer altı ve üstü suları azaldı. Var olanları da kirletiyoruz" dedi.

ÇÖLLEŞMEYELİM-yenigun

Yorumlar