''Yapacak çok işimiz, gidilecek yolumuz var''

Gerekli ortamın sağlamansı halinde dünyanın pet ihtiyacını karşılayabileceklerini vurgulayan EvcilDer Yönetim Kurulu Başkanı Mishak Kehyeoğlu her geçen gün sektörün çıtasını yükselttiklerini söyledi.

Röportaj 29.09.2021 - 07:00 29.09.2021 - 07:55

Nihat AK/ YENİGÜN - Yerli evcil hayvan endüstrisinin lideri EvcilDer Yönetim Kurulu Başkanı Mishak Kehyeoğlu kunduracı bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. Elektrik ve elektronik alanında kendini yetiştirdi. Bir süre elektrik ve elektronik alanında iş yaptı. Ama Kehyeoğlu daha mutlu olacağı bir sektöre geçiş yaptı. Başkan Kehyeoğlu o süreci şöyle anlatıyor, "Çekirdekten yetişme elektrik ve elektronikçiyim. İşimi güzel yapıyor, verdiğim sözü zamanında yerine getiriyordum. Benden hizmet alan müşterilerim büyük memnuniyet ve mutluluk içindeydiler. Akvaryum balıkçılığı yapan arkadaşlarım oldu. Bir süre akvaryum balıkçılığı ile hobi olarak ilgilendim. Akvaryum balıkçılığında en önemli bölüm sistemi kurmak. Sistemin otomatik olarak devam etmesi, oluşabilecek problemlerin ivedilikle çözülmesi için en büyük görev elektrik ve elektronikçilere düşüyor. Benim mesleğim zaten elektrik ve elektronik. Önce küçük ölçülerde akvaryum balıkçılığında üretime başladım. Sorunlarını ve çözüm yollarını öğrendikçe işimi büyüttüm. Benim için hem hobi hemde iş haline gelen bu alanda önemli başarılara imza attım. Kişinin sevdiği işi yapması gerekir. ‘Kişi sevdiği işi yaparsa başarılı olur’ denir ya. Benimki de öyle oldu".

Yapacak-çok-işimiz-gidilecek-yolumuz-var-yenigun-gazetesi

GÖREVİ SEKTÖRÜN AĞABEYLİĞİ

Çevresi tarafından çok sevilen Mishak Keyheoğlu'nun omuzlarına sektörün ağabeyliği görevi yüklemiş. Sektörünün sorunlarını çözümü ve gelişimi için önemli çalışmalar yürüten Başkan Kehyeoğlu, "Tüm dünyada yükselen hayvan hakları duyarlılığı ve evcil hayvan sahiplenme oranlarındaki dikkat çekici artış, evcil hayvan ürünleri pazarının da giderek büyümesine neden oluyor. Global evcil hayvan bakım pazarı 2018’de 125 milyar dolar seviyesine ulaştı. Arkadaşlarımızdan aldığımız satış verilerine göre, Türkiye'nin de hayvan hakları konusunda duyarlılığının her geçen gün arttığını ve evcil hayvan ürünleri sektörünün yükseliş grafiği sergilediğini ortaya koyuyor. Hayvanseverlerin, evcil hayvan ürünlerinden mama ve kedi kumu gibi temel ihtiyaçların yanı sıra artık hayvan tekstili ve aksesuarlarına da yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyebiliriz. Özellikle kedi ve köpek giysileri, hayvanseverler tarafından sıkça talep edilen ürünler arasında. Son 5 yıl içinde pet ürünleri talebi ve arzı 5 kat arttı. Yerli pet sektörünün büyümesiyle yaşanan sorunlar da büyüdü. Bu sorunların hızla çözülmesi gerekiyor"dedi.

EVCİL ENDÜSTRİMİZ PANDEMİDE BÜYÜDÜ

Pandemi sürecinin diğer sektörlere yaşattığı sıkıntılar kadar sorun yaşamadıklarına dikkat çeken EvcilDer Başkanı Mishak Kehyeoğlu, "Pandemi Türkiye ve dünyadaki üretimi ve ticaretin kurallarını tekrar belirleyecek bir süreç yaşattı. Çok sayıda sektör nefes alamadı. Yerli evcil endüstrimiz de tabii ki sorunlar yaşadı. Ama bu sorunlar diğer sektörler kadar olmadı. Bu dönem içerisinde birçok insan evde can sıkıntısı çektiği için hem hayvan sahiplenmeye hem de mevcut evcil hayvanları için daha fazla alışveriş yapmaya eğilim gösterdi. Bu durum da ürün satışında önemli ciro artışları gerçekleştirilmesine neden oldu. Beni kimse yanlış anlamasın ama salgın evcil hayvan sektörüne zarar vermedi, aksine yararlı oldu. Pandemi öncesi ülkemizde pet ürünlerinde ithal ürünler yoğunluktaydı. Salgın öncesi ithal ürün yoğunluğu kimine göre yüzde 80 kimine göre yüzde 70'di. Gerçek olan şu ki pandemi öncesi ithal pet ürünleri yerli üretimin üzerindeydi. Sektördeki arkadaşlarımız Ar-Ge çalışmaları yaptılar. Günün şartlarına uygun dünya standartlarının üzerinde ürünler ürettiler. Evcil hayvanseverlerimizin taleplerini karşıladılar. Salgın sınavını pet malzeme üreticilerimiz başarıyla verdi" şeklinde konuştu.

IMG_6070

“GLOBAL PAZAR GENİŞLEDİ”

Yerli üreticinin ihracata yönelebileceği pazarların açıldığına dikkat çeken EvcilDer Yönetim Kurulu Başkanı Mishak Kehyeoğlu, "Hayat Eve Sığar uygulaması süresince sosyalleşememenin yarattığı boşluk hobiler, kişisel meraklara yapılan yatırımlarla kapatılmaya çalışıldı. Bu dönemi hayvan dostlarıyla geçirenlerin sahiplendiği can sayısı artarken, hayatında hiç evcil hayvana yer vermeyenler için de ilkler yaşandı. Bu durum ‘pet ekonomisinde’ büyümeye neden oldu. Pandeminin başında bütün sektörlerde olduğu gibi durgunluk dönemi yaşadık. İlk aylardan sonra pazarda bir canlanma yaşandı. Uluslararası pazarlarda talep yoğunluğunu karşılayacak arz gerçekleştirilemedi. Türkiye lojistik açısından coğrafi olarak kilit bir noktadaydı. Bu durum fırsata dönüştürüldü. Gelişmelere baktığımızda Türkiye'nin dünyanın pet ürünlerini karşılayarak ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayabileceğini görüyoruz" dedi.

“TARIM BAKANLIĞI BİZİ YOK SAYAMAZ”

Türkiye ve dünyanın pet ürün ihtiyacını karşılayacak bir potansiyele sahip olduklarına dikkat çeken EvcilDer Yönetim Kurulu Başkanı Mishak Kehyeoğlu, "Her geçen gün evcil hayvan sahiplenme sayısı artıyor ve daha da artacağı kesin. Pet sektörü gelecek vaad ediyor. Bu sektörün yıldızı parlayacak ve ekonominin lokomotifi olacak. Biz üreticiler bunu görüyoruz. Ama Tarım ve Orman Bakanlığından beklediğimiz ilgiyi maalesef göremiyoruz. Biz işlerimizi tamamen şeffaf bir ortamda, denetime açık, kayıt altında yapmak istiyoruz. Derneğimizde yaklaşık bin üye var. Federasyon kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu sektörden ekmek yiyen ülkemizde 200 bin kişi var. Önümüz açılır ve desteklenirsek 1 milyon kişiye iş ekmek kapısı oluruz. Tarım Bakanlığımızın işinin ehli uzmanlarıyla bir araya gelelim. Sektörün yol haritasını belirleyelim. Dünyadaki ve Türkiye'deki evcil hayvanlarımız ve evcil hayvan dostlarımızın hayatlarını kolaylaştıralım. Yasakçı zihniyet merdiven altı, kayıtsız, kuralsız, sağlıksız üretimlere kapı açar. Bakanlığımızla birlik olalım, dünyaya açılalım. Kazanan ülke ekonomimiz olsun" şeklinde konuştu.


 

Yorumlar