Yapay zeka özellikle günümüzde insanların ilgisini çeken ve akıllarda geleceği ile ilgili birçok soru işareti bulunan bir teknolojidir. Yapay zeka; son yıllarda, birçok film ve bilim kurgu kitabına da konu olmuştur. İnsanlar tarafından merak edilen en önemli unsurlar ise yapay zekanın ne olduğu ve nerelerde kullanılabilecek olduğudur. Günümüzde temelleri oldukça yeni atılan telefondan bilgisayara ve arabalara kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu yazıda, yapay zeka nedir ve nelerde kullanılabilir sorularına ayrıntılı bir şekilde cevap verilmiştir.

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka kelimenin tam anlamıyla bilgisayarın bir bilinç kazanması anlamına gelmektedir. Bilgisayarın temel yapısı 0 ve 1 kodlamalarından hareketle hazırlanmaktadır. Bu kodlamalar algoritma üzerinden incelendiğinde oldukça karışık ve içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Oluşturulan bu kodlar sayesinde bilgisayarın daha geniş çaplı öğrenme kabiliyeti ve hareket etme yeteneği gelişmektedir. Bu sayede, bilgisayar bir bilinç kazanır. Bu duruma da yapay zeka adı verilir. 

Yapay zeka nerelerde kullanabilir?

  • İnsan kaynakları: 

Firmaların aday değerlendirmelerini kolaylaştırmak ve veri işletme yeteneklerini geliştirerek daha doğru insan kaynağını ulaştırmayı sağlamaktadır. Bu sayede, aday değerlendirme süreçleri daha hızlı ve pratik şekilde işler. Ek olarak, hali hazırda şirkette çalışan çalışanların performanslarını takip edilmesini ve geri bildirimlerin verilmesine de zemin hazırlar. 

  • Pazarlama: 

Pazarlama profesyonelleri için en önemli şey; doğru mesajı doğru zamanda doğru kişiye ulaştırmayı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, pazarlama alanında yapay zekanın kullanabilirliği gün geçtikçe artmaktadır.  Kişiye özel fiyatların oluşturulmasını, internet sitelerinin müşteriye özel şekilde oluşturulması gibi pek çok avantajı sektöre sunmakta.  

  • Otomotiv: 

Sürücüsüz araçlar son zamanlarda oldukça popülerdir. Bu araçların özelliği ise ileri düzeyde yapay zekaya sahip olmasıdır. Hava ve yol durumuna göre yolcuğunu planlayan araçlar kaza oranlarını ciddi oranda düşüreceği düşünülüyor. Ayrıca, seyahat esnasında farklı şeylerle de ilgilenme fırsatı tanıyarak daha verimli bir yolculuk sağlanma şansı tanımaktadır. Bu tür araçların yakın bir zamanda daha da yaygınlaşması beklenmektedir. 

  • Sağlık: 

Sağlık alanında yapay zekanın gelişmesi günden güne artmaktadır. Bu duruma örnek olarak; kişiye özel tedavilerin uygulanmasını ve kişiye özel ilaçların tanımlanması verilebilir. Ek olarak, yeni ilaçların tedavilerde kullanımına da oldukça katkı sağlamıştır.