Yapay zeka teknolojisi nedir, yapay zeka teknolojisi nerelerde kullanılır? Yapay zeka teknolojisi ile ilgili merak edilenler...

Gözden kaçırmayın

Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü? Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü?

Yapay Zeka Teknolojisi veya Artificial Intelligence (AI), insanların eylemlerini öğrenmek ve taklit etmek için programlanmış makinelerdeki doğal zekanın simülasyonudur. Bu makinelere insan zekasının yapabileceği eylemler programlanıyor ve böylece insan benzeri görevleri gerçekleştirebilmektedirler. Günümüzden kısa bir süre önce bilim-kurgu filmlerine konu olan bu teknoloji, şu an birçok alanda aktif olarak kullanılıyor.

Al teknolojisine en aşina olduğumuz ve en basit örnek olarak Apple markasının geliştirmiş olduğu Siri’yi verebiliriz. Artificial Intelligence’ın günümüzde şirketler tarafından en çok yatırım yapılan alanlardan biri olması, yakın gelecekte bu teknolojiyi daha yakından tanıyacağımızın göstergesidir. 

Yapay zeka teknolojisinin türleri: 

Yapay zeka teknolojisi aşağıda listelediğimiz 3 ayrı türe sahiptir. 

  • Dar Yapay Zeka (ANI veya Dar AI): Günümüz piyasasında en yaygın AI türüdür. Bu sistem, tek bir sorunu çözmek üzere tasarlanmıştır. Örneğin, bir e-ticaret kullanıcısına bir ürün önermek veya hava durumunu tahmin etmek gibi dar yeteneklere sahiptirler. Ayrıca, günümüzde var olan tek Yapay Zeka türüdür.
  • Genel Yapay Zeka (AGI veya Genel AI): Günümüzde teorik bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır ve hala gerçekleştirilmesi uzak bir ihtimaldir. Dil işleme, görüntü işleme, hesaplama işlevi ve akıl yürütme gibi çok çeşitli alanlarda insan düzeyinde bilişsel işleve sahip olan AI olarak tanımlanır.
  • Süper Yapay Zeka (ASI veya Süper AI): İnsan zekasını ve yeteneğini aşan AI sınıfındadır. Matematik, fen, tıp, sanat, vb konularda insandan daha becerikli ve iyidir. En parlak insan zihinleri bile süper yapay zekanın yeteneklerine yaklaşamamaktadır.

AI Teknolojisi dendiğini zaman birçok insanın aklında bilim-kurgu filmlerinde izlediğimiz dünyanın sonunu getirecek kadar tehlikeli ve bir noktada kontrol edilemez robotlar canlanır. Ancak, günümüzde AI teknolojisinin kullanımı birçok alanda bulunmaktadır. Örneğin, e-ticaret alışverişi, Google Translate gibi çeviri sistemleri, siber güvenlik, veya kişisel dijital asistan sistemlerinde bu teknoloji kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, sağlık alanında da kullanılan bu teknoloji ile birlikte tıp özelinde birçok umut vaadeden gelişme yaşanmaktadır. Bu gibi alanlarda kullanılan AI Teknolojisi aslında tehlike oluşturmaktan çok günlük yaşantımızı kolaylaştırmaktadır.