Vergi ve borç yapılandırmada borç taksit ödemelerinin ilkinde esnaf büyük telaş yaşadı. Hafta sonu ve son gün olan 1 Mart tarihinde yapılandırma dışı kalmamak için mükellefler tüm imkanlarını zorladı. Yapılandırmanın doğru ama zamanlamasının yanlış olduğunu belirten İzmir’deki çok sayıda esnaf odasının başkanı erteleme istedi.

700’DEN 20’Sİ YAPILANDIRDI

Borcunu yapılandırması gereken 700 üyeden yalnızca 20’sinin başvurduğuna dikkat çeken İzmir Kantinciler Odası Başkanı Rasim Topçu “Yapılandırmaya bizde çok fazla ilgi duyulmadı. Bunun da nedeni herkesin malumu yapılandırsa dahi insanların ödeyecek gücünün olmaması. Gelir kaynakları yok. Odamızdaki 700 üyemizin yapılandırma yapması gerekiyordu ancak 20 si bunu gerçekleştirebildi. Yapılandırma hedefi amacın çok dışında. En kısa zamanda, en fazla 6 ay sonra yeni bir af yada yapılandırma yapılacaktır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve yetkililer çalışmayan esnafın ödeme yapamayacağı bilinci ile gidişata müdahale edecektir. Sağdan soldan aldığı borçla geçinen esnafın yapılandırmayı ödeyemeyeceklerini onlar da biliyor”dedi.

‘ÖDEME ZAMANI ERTELENSİN’

Yapılandırmanın devlete ve millete yarar sağlayabilmesi için ödeme ertelemesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeken İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Kapalı olan esnafa yapılandırma yapıldı. Ama işyerini açmamış para kazanmamış bu kişilerin yapılandırmayı nasıl ödeyeceği meçhul. Ya borç alacak birisinden yada tekrardan kredi çekecek. Kredi kartından kullanacak. Bu anlamda bu yapılandırmanın işyerleri açıldıktan bir kaç ay sonra ödemelerinin başlaması gerekir. Mantıkta onu kabul eder. Bu yapılandırmanın hiç bir kıymeti kalmayacak. Belirli bir zümre maddi anlamda bir sıkıntısı olmayanların ödediği bir yapılandırma olacak. Devlete ve esnafa faydalı olması için ödeme zamanının ertelenmesini istiyoruz”şeklinde konuştu.

‘ÖDEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL’

Yapılandırmanın çok doğru ve yerinde bir çalışma olduğu değerlendirmesi yapan İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Esnaf ve devletine karşı görevlerini yerine getirebilmesine olanak sağlayan yapılandırma doğru bir çalışmadır. Yetkililere teşekkür ediyorum. Yapılandırma ekonominin düzgün olduğu çalıştığımız süreçte biz esnafın borcunu ödeyemediği için yapıldı. Yapılandırma iyi oldu ama ödememiz imkansız oldu. En az 6 ay yada 1 sene ödeme zamanı ertelenmesi gerekir. Çalışırken ödemeyemediğimiz vergimizi çalışmaziken nasıl ödeyebiliriz. Ödememiz mümkün değil”dedi.

‘ÖNERİMİZ NİSAN-MAYIS AYI’

Yapılandırmanın zamanlamasının çok yanlış olduğunu dile getiren İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, “Yüzlerce işyeri kapalı esnaf çalışamıyor. Kısıtlamalar var. Kapalı işletmenin yapılandırması kimseye fayda getirmez. En azından Nisan ve Mayıs ayından sonra işler başladıktan sonra ödemeler başlatılmalıdır”şeklinde konuştu.

 

‘Ödemeleri çok az esnaf yapabildi’

Son gün uyarılarına rağmen yapılandırma ödemelerini çok az sayıda esnafın yapabildiğine dikkat çeken İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, “Haftasonu vergi dairelerinin açık olduğunu son ödeme günün 1 Mart olduğunu belirten mesajları üyelerimize attık. Edindiğimiz bilgi yapılandırma ödemelerinin esnafımız tarafından değerlendirilmemediğidir. Uyarılarımıza rağmen ödenemiyor ise durum değerlendirmesi yapmak gerekir. Ekonomik duruma bakacak olur isek millet ekmek yiyemez iken taksitlendirmesini ödeyebilmesi çok zor. 6 ay daha ötelenmesi gerekir. 6 ay sonra normalleşme yaşanır işler açılırsa esnaf borcunu tıkır tıkır öder. Şu an istesede borcunu ödeyemeyecektir”dedi.