Yerel ve genel yönetimler ile çok sayıda kuruma rehberlik edecek ‘Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı’ İzmir Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde 14 -15 Nisan'da gerçekleşecek.

Gözden kaçırmayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Daire Başkanlığı kuru bakliyat satın alacak İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Daire Başkanlığı kuru bakliyat satın alacak

Selcan ŞERİFAKİ/Yenigün - TÜİK verilerine göre yaşlı sayısı Türkiye ortalaması üzerindeki İzmir, konuyla ilgili çalışmaları olan akademi, bilim ve siyaset dünyasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  Yaşlılar Çalıştayı, İzmir Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde 14 -15 Nisan'da İzmir Kent Konseyi Merkez Ofisi'nde gerçekleşecek.  İzmir Kent Konseyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı'nda birçok değerli katılımcı brifing verecek.

İzmir Kent Konseyi Sağlıklı Yaşlanma ve Yaşlı Politikaları  Çalışma Grubu'nun moderatörlüğünde Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı iki gün boyunca bireylerin sağlıklı yaşlanmasına ve yaşam kalitesini arttırmasına yönelik çalışmaları masaya yatırılacak.  Onlarca bilim adamı yaşlı refahı üzerine yol gösterici araştırmalarını paylaşacak, İzmir'de konuyla ilgili farkındalığın artması sağlanacak.

çalıştay yenigün (1)

TÜRKİYE HIZLA YAŞLANIYOR

Yerel Yönetimler ve Yaşlı Politikaları Çalıştayı İzmir Kent Konseyi Düzenleme Heyeti Eş Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin, "Dünya da ve Türkiye'de yaşlı nüfus hızla artmaktadır. BM verilerine göre 1950 yılında yaklaşık %5 olan yaşlı nüfus oranı yaklaşık iki kat arş göstererek 2020 yılında %9,5 olmuştur. Yaşlı nüfus oranın 2050 yılında % 22 olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'de yaşlı nüfus son beş yılda %22,5 artmıştır. TÜİK verilerine göre Türkiye'de yaşlı nüfus oranı 1990 yılında %4,3, 2010 yılında %7,2 iken, 2020 yılında %9.5'e yükselmiş, 2021 verilerine göre % 9.7 olmuştur. Nüfus projeksiyonlarına göre, Türkiye'de yaşlıların toplam nüfusa oranının 2025 yılında %11.0, 2030 yılında %12.9, 2040 yılında %16.3, 2060 yılında %22.6 ve 2080 yılında %25.6 olacağı öngörülmektedir. BM tanımına göre bir ülkedeki yaşlı nüfusun (65+) toplam nüfus içindeki oranının %7 ile % 10 arasında olması o ülke nüfusunun "yaşlı ", % 10'un üzerinde olması ise "çok yaşlı " nüfus olarak değerlendirilmektedir”dedi.

çalıştay yenigün (2)

İZMİR ÇOK YAŞLI NÜFUSA GEÇTİ

Çalıştayı düzenlemelerinde İzmir'in yaşlı nüfusunun fazla olmasının da etkisi olduğunu ifade eden İzmir Kent Konseyi Düzenleme Heyeti Başkanı Mevlüt Ülgen, “İzmir % 12,1 yaşlı nüfus oranıyla yaşlı nüfus aşamasından çok yaşlı nüfus aşamasına geçmiştir. TÜİK 2021 verilerine göre İzmir 'de yaşlı nüfus oranı 2007 yılında % 8,2 iken , 2014 yılında % 9,7'ye, 2018' de % 10,9 ' a, 2021 'de ise % 12,1'e yükselmiştir. 4 425 789 kişi olan İzmir nüfusunun 537 669 kişisi 65 yaş ve üstü kişilerden oluşmaktadır. İzmir nüfusu içinde erkek yaşlıların oranı 10,8 ( 237 204 kişi), kadın yaşlıların oranı % 13,5 ( 300 465 kişi ) olmuştur. İzmir yaşlı nüfus aşamasından çok yaşlı nüfus aşamasına geçmiştir. BM tanımına göre bir ülkedeki yaşlı nüfusun (65+) toplam nüfus içindeki oranının %7 ile % 10 arasında olması o ülke nüfusunun "yaşlı ", % 10'un üzerinde olması ise "çok yaşlı " nüfus olarak değerlendirilmektedir. İzmir % 11,8 lik nüfus oranıyla yaşlı nüfus aşamasından çok yaşlı nüfus aşamasına geçmiştir. Bu oran 2021 verilerine göre 12,1 olmuştur. İzmir yaşlı nüfus oranında Türkiye ortalamasının üstünde yer almaktadır" diye konuştu.

izmir kent konseyi yaşlı yenigün

İZMİR SAĞLIK VE YAŞLI BAKIM TURİZMİNE UYGUN

Ülgen, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Yerel ve ulusal düzeyde oluşturulacak ekonomik, sosyal ve siyasal programlar, politikalar, kent planlamaları ve yaşam alanları; yaşlılığa özgü temel özellikleri, sosyolojik ve demografik değişimleri dikkate alarak toplumun ve yaşlının yaşam kalitesi ve esenliğine odaklanarak yapılmalıdır. İzmir özelinde de düşündüğü zaman bu alanda yapılacak çalışmaların İzmir’in sağlık ve yaşlı bakım turizmi hedeflerine de katkı sağlayacağı, İzmir’in çekim merkezi olma özelliğini geliştireceği açıktır."

Çalıştay Oturumlarında şu konular ele alınacak:

1-Yerinde Yaşlanma, Güvenli Yaşam Riskler ve Önlemler

( Ayrımcılık, ihmal, istismar, dijital dolandırıcılık vb )

2-Makro ve Mikro Çevre (Yaşlı Dostu Kent ve Toplum )

3-Yaşlı Refahı ve Katlımı

( Sosyal, siyasal, bireysel ve gönüllülük)

4-Yerinde Yaşlanma Bakım, Sağlık ve Rehabilitasyon

( Geriatri ,Evde Sağlık, Evde Bakım, Rehabilistasyon ve Psikososyal Destek )

5-Yerinde Yaşlanmada Teknolojik Destekler ve Geronteknoloji

6-Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Turizmi

Yaşlı Bakımı ile ilgili gereksinimler ve yapılabilirlikler neler olabilir ? )