Yaş meyve ve sebzede ihracat rekora koşuyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Yıl sonunda hedefimiz olan 1 milyar 200 milyon dolar rakamına ulaşacağız” diye konuştu

Ekonomi 06.10.2021 - 16:28 06.10.2021 - 16:38

Nihat AK / YENİGÜN - Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, "İhracatımızı biraz daha artırmayı başarabilirsek yıl sonunda hedefimiz olan 1 milyar 200 milyon dolar rakamına ulaşacağız" dedi.

Uçak, Seferihisar ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, salgının da etkisiyle yaş meyve sebze ihracatında artış yaşandığını belirtti. Bu yılın ilk 9 ayında Türkiye'nin meyve, sebze ve mamulleri ihracatında 3,5 milyar dolara ulaşıldığını anımsatan Uçak, böylece geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış kaydedildiğini vurguladı. Uçak, şöyle konuştu: "İhracatımız 9 aylık dönemde 813 milyon dolara yükseldi ve geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 14 artış sağladık. Bu artış oranı yıl sonuna kadar devam ederse ihracatımızı 1 milyar 100 milyon doların üzerinde kapatacağız. İhracatımızı biraz daha artırmayı başarabilirsek yıl sonunda hedefimiz olan 1 milyar 200 milyon dolar rakamına ulaşacağız. Her şekilde yıl sonunda birliğimiz adına yeni bir ihracat rekorunun geleceğini söyleyebilirim."

KALINTI SORUNU

Yaş meyve sebze ve mamulü sektörü için önemli 9 üründe kalıntı analizi yaptıklarını aktaran Uçak, "Şu ana kadar analizi tamamlanan ürünler çilek, kiraz, asma yaprağı, şeftali, kornişon, domates ve üzüm. Bu analizlerde genel olarak, hem Avrupa Birliği hem de Rusya tarafından belirlenen değerlere uygun sonuçlar elde edildi. En uygun değerler ise çilek ve domateste oldu" diye konuştu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak-

Ürün kayıpları araştırılacak

Meyve sebzede yaşanan kayıpları çok önemsediklerini ve bunu sıfıra indirmek amacıyla hareket ettiklerini dile getiren Uçak, şöyle devam etti: "Meyve sebzelerde hasattan tüketime kadar yüzde 15 ila yüzde 50 arasında kayıpların olduğu söyleniyor. Bunun hangi aşamada olduğunu belirlemek için nar ve mandalina ürünlerinde Ege Üniversitesi ile bir proje geliştirdik. Projenin ilk yılında kayıp oranlarını ortaya koyacağız, ikinci yıl da 'bu oranları nasıl azaltabiliriz' diye çalışacağız” dedi

Yorumlar