Yasakların kalkmasıyla  kayıp eşyalar da arttı!

Pandemi yasaklarının ardından kendini sokağa atan vatandaşların toplu taşıma araçlarında unuttukları eşyaların sayısı da arttı.

Güncel 25.09.2021 - 00:01 25.09.2021 - 13:39

Dünyayı sarsan Kovid-19 nedeniyle uygulanan yasaklarının esnetilmesiyle kendini sokağa atan vatandaşların toplu taşıma araçlarında unuttukları eşyaların sayılarında da ciddi artış oldu. Toplu taşıma araçlarında en çok cüzdan, cep telefonu, döviz gibi kıymetli eşyaların unutulması ise dikkat çekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü Kayıp Eşya Bürosu Görevlisi Turgay Oğuz, kıymetli eşyaları unutanların genelde gençler olduğunun altını çizdi. Psikolog Cansu Yılmaz ise uzun pandemi yasaklarının ardından gelen normalleşmenin insanların uyum sürecine bağlı olarak eşyalarını unutmalarına neden olduğunu vurguladı.

kayip-esyalar-artti--1


PROTEZ DİŞİ DE UNUTMUŞLAR


Turgay Oğuz, Kayıp eşyalar arasında en dikkat çekeninin protez diş olduğunu söyledi. Kayıp eşyalar arasında en çok unutulanın ise cüzdan olduğunu belirten Oğuz, “Diğer bütün kayıp eşyalarla kıyasladığımız cüzdanın unutulma oranı yüzde 40’lara yakın” dedi. Oğuz, İzmirim Kartlar, 65 yaş kartları, kulaklıklar, şarj kabloları, şarj cihazları, kıyafetler, ayakkabılar, çeyiz eşyası, altın, gümüş, pırlanta, baston, şemsiye gibi eşyaların da unutulduğunu ifade etti. Okulların açılmasıyla birlikte öğrenci çantalarının da unutulduğunu hatırlatan Oğuz, “Şimdiye kadar gelen en ilginç eşya ise takma diş oldu. 1 Ocak tarihinden itibaren toplam 546 cüzdan kaybedilerek bize ulaştı. Yeniden normalleşmenin başladığı 1 Haziran tarihinden bugüne ise 238 adet cüzdan geldi. Yasakların kalkmasıyla kayıp eşyalarda çok ciddi artışlar meydana geldi. Cep telefonları kayıpları ise 1 Ocak’tan itibaren toplamda 92 adet gelirken normalleşmenin başladığı 1 Haziran tarihinden itibaren toplamda 38 adet cep telefonu getirildi. Cep telefonu kayıplarında telefonunu kaybedip almaya gelen kişilerden PİN kodu ve ekran şifresi girmesini talep ediyorum giremediği taktirde telefonu vermiyorum” diye konuştu.

15 GÜN SONRA İMHA EDİLİYOR


Unutulan eşyalar bulundukları konuma göre Karşıyaka, Bornova, Buca ve Teleferik olmak üzere farklı bölgelerde toplanıyor. Bu eşyalar Pazartesi günü merkez, Salı günü Karşıyaka, Çarşamba günü Bornova, Perşembe günü Buca ve Cuma günü Teleferik bölgesinden bir şef tarafından tutanak karşılığı tek merkezde toplanıyor. Gelen kayıp eşyaları geliş tarihleri ve geldiği bölge isimleriyle birlikte kayıt altına alıp vatandaşların adres ve telefon tespitleri yapıldıktan sonra gerek muhtarlar gerekse telefon numaraları aracılığı ile vatandaşlara ulaşılıyor. Oğuz, geçen sene toplu taşıma araçlarında 90 Avro ve 1000 Suriye Poundu’nun bulunduğunu kaydetti. “Kimliksiz paralar için vatandaşların kendilerinin bize ulaşması ve miktarı doğru bir şekilde bildirmesi gerekiyor” diyen Oğuz, şunları söyledi: “Kayıp eşyalar ESHOT’un resmi internet sitesinde kayıp eşya bürosunun sitesinden de görülebiliyor. Genellikle değerli eşyalar kaybediliyor. Cüzdan ve kimliklerin üç ayda bir resmi dökümü yapıldıktan sonra ilgili makamlara teslim ediyoruz, kıyafetleri bir sene muhafaza ediyoruz, gıdaları ise 15 gün içerisinde sahibi gelmezse imha ediyoruz.”


Yasaklardan sonra uyum sorunu çıktı


Uzun pandemi yasaklarında evde kalan vatandaşın dışarı çıkmalarından sonra özellikle kıymetli eşyalarını toplu taşıma araçlarında unutmalarının normal olduğunu aktaran Psikolog Cansu Yılmaz, vatandaşın uyum sorununu aşmasından sonra unutulan eşya sayılarında azalma olacağının altını çizdi. Yılmaz, “Yeniden normalleşmeyle birlikte büyük çoğunluğumuz günlük rutinlere dönüş yaptık. Kimimiz işe giderek, kimimiz gezerek, sevdikleriyle buluşarak bu rutinleri yerine getiriyoruz. Uzun süre evde kalarak günlük rutinlerimize olan alışkanlıklarımız da gün geçtikçe köreldi diyebiliriz. Bu körelme kişinin uyum sürecinde sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. Normalimize uyum sağlayıp günlük rutinlerimizi sürekli kılmaya başladığımızda bu tarz sorunların yaşanması daha aza indirgenecektir” diye konuştu.

Yorumlar