Yatırımın yükselen yıldızı seneye halka arz edilecek

Avrupa’nın ilk üçü arasındaki Efeler Çiftliği, sürdürülebilir tarım ilkeleriyle, hayvan refahını, kalitesini ve ürün gamını daha da arttırmak için gelecek yıl halka arz edilecek.

Güncel 14.10.2021 - 13:29 14.10.2021 - 15:03

Nihat AK-Yenigün Yaptığı çıkışlarla pazar payını giderek artıran Efeler Çiftliği, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük üç çiftliğinden biri. Orta vadede 200 milyon TL ciro hedefleyen kurum gelecek yıl içinde halka arz edilecek. Çiftliğin kapılarını ilk kez basına açan kurum mevcut çalışmalarını ve hedeflerini açıkladı. Toplantıya Yenigün Gazetesi Haber Müdürü Nihat Ak katıldı.

Untitled-2-3

Efeler Çiftliği’nin yönetici ortağı Leyla Kayhan Elbirlik, 2007 yılında tekstil devi Söktaş’ın bir iştiraki olarak kurulan Efeler Çiftliği’nin, en doğal, en besleyici süt ve süt ürünlerini üretip, hassasiyetle tüketiciyle buluşturma hedefini ana merkezde tutarak büyüdüğünü söyledi.

TAMAMEN İZLENEBİLİR İYİ TARIM

Kendi kendine yetebilme hedefiyle kurulan çiftliğin üretim süreci hakkında bilgi veren Leyla Kayhan Elbirlik, “766 dekar alan üzerine yayılan, 30 bin ton yıllık çiğ süt üretimi bulunan Efeler Çiftliği, hem kapasite hem süt kalitesi hem de sürdürülebilirlik açısından AB standartlarında üretim yapan Türkiye ve Avrupa’nın sayılı çiftliklerinden biri. Soyağaçları tek tek bilinen ineklerimizin, iklim kontrollü padoklarda rahat etmelerini sağlıyoruz. Yani Efeler Çiftliği, üretim süreçlerinde tamamen izlenebilir iyi tarım ve iyi veteriner uygulamalarını en ince ayrıntısına kadar planlayarak kullanıyor”dedi.

EFELER ÇİTLİĞİ SAĞLIK

HEDEFİMİZ KENDİ KENDİNE YETEBİLEN ÇİFTLİK

Kuraklığın yaşandığı bir dönemde suyun bilinçli ve kontrollü kullanımına özen gösterdiklerini vurgulayan Elbirlik, “Bilgisayar kontrollü su yönetim sistemleri ve damlatma tekniğiyle topraklarımızı suluyor, ineklerimizi bereketli ve doğa dostu yemlerimizle besliyoruz. En büyük hedefimiz tamamen kendi kendine yeten, kendi suyunu ve enerjisini üreten bir çiftlik olmak. Diğer büyükbaş hayvan çiftliklerinden en büyük farkımız karbon ayak izimizi azaltmak için tüm atıklarımızı biyogaz tesisinde bertaraf etmemiz”şeklinde konuştu.

KADIN İSTİHDAMI VE SENDİKAL HAKLAR

Çalışanlarının mutluluğu ve kadın istihdamına büyük önem verdiklerini belirten Elbirlik, “Tarımda en büyük sıkıntı mevsimlik çalışan işçilerdir bunlara göçmen işçilerde diyebiliriz. Bizim Efeler Çiftliğinde 140 çalışanımız var. Sendikalı olarak çalışıyorlar. Sendikalı çalışan uygulamasına ilk geçen kuruluşlardan biriyiz. Bugün çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 32’sinin kadın olmasından gurur duyuyoruz. Ülke ekonomisinin kalkınması için, kadın istihdamı çalışmalarının artırılması gerekir. Öğrencilere staj ve yerinde mesleki eğitim olanağı sağlıyoruz” dedi.

EFELER ÇİTLİĞİ KADIN İSTİHDAMI

DAHA BÜYÜK HEDEFLER İÇİN

Orta vadede 200 milyon TL ciro ve gelecek yıl halka arz hedeflerinin olduğuna dikkat çeken Efeler Çiftliği’nin yönetici ortağı Leyla Kayhan Elbirlik, “Toplam 6 bin 672 adet büyükbaş süt hayvana sahip olan çiftliğimiz, 2021 yılının ilk 6 ayında 13 bin ton çiğ süt satışı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artışla 55 milyon TL satış geliri kaydetti. Gelecek yıl halka açılarak, modern tesislerimizdeki üretimi geliştirmeyi, hayvan konforuna yatırım yapmayı ve dağıtım ağını genişletmeyi hedefliyoruz”şeklinde konuştu.

Çiftlik

EFELER ÇİFTLİĞİ HAKKINDA:

En iyi, en sağlıklı ve lezzetli sütü elde etmek için Aydın’ın Germencik ilçesinde 766 dönüm arazi üzerine kuruldu. İneklerini pestisitlerden, ağır metallerden, toksinlerden uzak kendi yetiştirdiği sağlıklı yemler ve yeşilliklerle besleyen Efeler Çiftliği, hayvan refahını ve mutluluğunu her şeyin önünde tutarak sürecin her aşamasında en son teknolojiyi kullanır. Büyük ölçekli süt üretimi ile Türkiye’nin seçkin süt ve süt ürünü markalarına süt vermeye başlayan Efeler Çiftliği, yeme içme sektörünün önde gelen markalarına toptan süt tedariğinde bulunur. Kurulduğu ilk günden bu zamana kadar üretimin her aşamasında gösterdiği özeni AB standartlarında ‘Onaylı Süt Çiftliği’ ve ‘Hastalıklardan Ari İşletme’ belgesi, ‘İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası’, ‘ISO 22000 Sertifikası’ ve ‘Dünya Helal Birliği Sertifikası’ ile tescillemiştir. Ayrıca devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality’nin 2007’den beri üyesidir.

Yorumlar