Cittaslow, yavaş yaşam felsefesi olarak adlandırılmaktadır. “Cittaslow nedir?” sorusunun özet cevaplarından biri de işleri olması gerektiği hızında yapmaktır.

Cittaslow nedir?

Dünyanın ve teknolojinin gelişmesi ile bilgiler, haberler eskisine göre daha hızlı iletilen bir hale büründü. Haftanın her günü her saati insanların internet bağlı olması bekleniyor. Acelecilik kültürünün de insanları tükenmişliğe ittiği söyleniyor. Sözü edilen bu acelecilikten uzaklaşmak ve bilinçli olarak yavaşlamayı istemek bir bakıma yavaş yaşam felsefesi yani Cittaslow olarak adlandırılıyor. Cittaslow, insanları kalabalıktan, hızdan, acelecilikten ve günlük hayatın pek çok yoruculuğundan uzaklaştırmayı amaçlıyor.

Yavaş yaşam felsefesiyle bilinçli olarak sadeleştirdiğimiz hayatlarımızı anlam ve tatmin üzerine kurmayı, hızımızı da bilinçli bir şekilde düşürmeyi öğrenebiliriz. İyi olma durumuna daha fazla bütüncül şekilde bakabilmeyi sağlaması da Cittaslow’un faydaları arasında yer alıyor.

Cittaslow hareketi yani yavaş yaşam hareketinin  temelleri 1986’da İtalyada başlamıştır. Yavaş hareketi aslında hızlı yemek kültürünün yani fast food kültürünün bazı şefler tarafından eleştirilmesi üzerine başlamıştır. Hızlı yemek yapımının oluşmasına eleştirel bir tepki gösteren şeflerin bu “yavaş gıda” hareketi zamanla daha geniş kitlelere yayılacak olan “yavaş” hareketine de öncü olduğu söylenmektedir. Şeflerin attığı bu adım önce moda dünyasını da etkileyerek “yavaş moda” daha sonra da “yavaş şehir” akımlarının da başlatılmasını sağlamış oldu. 

Yavaş moda yani “Slow Fashion” insanların çok sayıda ucuz giysi almasının önüne geçme fikrini, yavaş şehir yani (Cittaslow) ise hızlı ve tüketime dayanmış şehir yaşamına bir alternatif olarak ortaya çıktığı söylenmektedir.

Yavaş hareketinin bir parçası olarak bilinen yavaş şehir yani Cittaslow 1999 yılında İtalya'nın 4 küçük şehrinin belediye başkanlarının bir araya gelmesiyle, Slow Food hareketini kentsel boyuta taşımak için kurulmuştur. Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için bazı kriterler vardır ve bu kriterler üzerinden kentler bir değerlendirmeden geçerek Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenir. Şu an 70 adet kriteri olduğu söylenen bu birliğin, günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahip olduğu söyleniyor. Bu birlik, merkezi İtalya’da olan ve belediyelerin üye olabildiği bir birliktir.