Yaz meyveleri tezgahlardaki yerini alırken sadece vatandaşın değil, pazarcı esnafının da alım gücünün düşmesi ve maliyetlerin artmasıyla ürünler doyumluk değil tadımlık satılıyor

SELCAN ŞERİFAKİ - YENİGÜN / İzmir'de pazar tezgahlarında karpuz, kiraz, erik, çilek ve kavun gibi yaz meyveleri yerini alırken; fiyatları cep yaktı. 

20220319_164456

Enflasyonun yüksek olması, ard arda gelen mazot zammı,  havaların son günlerde yağışlı geçmesi nedeniyle yaz meyvelerinin etiket fiyatları cep yakıyor. Çileğinin kilosu 40 TL’den satılırken, erik tane ile tezgahlardaki yerini aldı. Karpuzun kilosu ise, 30 TL'den alıcı buluyor. Kilo ile tam bir karpuzu almaya gücü yetmeyen vatandaşlara ise,  dilimlenerek satılmaya başlandı. Yeni Dünya ise, 45 TL'den satılıyor. 

20220410_102659ERİK TANE İLE SATILIYOR

Aynı zamanda kiloyla erik alamayan vatandaşlara özel, 7 tane ufak paketler yapan pazarcı esnafı, vatandaşın alım gücünün düştüğü için bu şekilde hazırlık yaptıklarını ifade etti. 7 tane eriğin fiyatı 20 TL olarak alıcı buldu. Buca Vergi Dairesi Pazarına gelen Elmas Duran, " Meyve yemeyi aslında bırakalı çok oldu. Sadece sebze alabiliyoruz. Yaz meyvelerini görünce erikten tadalım diye aldık. Artık mecbur sayı ile alacağız. Doya doya erik yemek mümkün değil" diye konuştu. 

YAKINDA KİRAZ DA GELİYOR

Çiftçiler, Kirazın ise kilosunun 90 liradan alıcı bulacağını açıkladı. Kemalpaşalı Çiftçi Mehmet Dönmez, " 15 gün sonra kirazın hasadına başlayacağız.  Yağmurlar da devam ediyor. Kirazın hassas bir meyve olmasından dolayı toplamanın elle yapılması gerekiyor. Kilosu 80 - 90 TL olacak. " dedi. 

Gözden kaçırmayın

Kripto para piyasasından 1,2 trilyon dolar silindi Kripto para piyasasından 1,2 trilyon dolar silindi

20220319_164546

ESNAFIN DA VATANDAŞIN DA ALIM GÜCÜ KALMADI

Öte yandan muz ve armutun  kilosu 15, kivinin 20, ananas ise 40 TL'den alıcı buluyor . Vatandaşın alım gücünün düştüğünü dile getiren esnaf, kendilerinin de masraflarla ve artan maliyetlerle zor durumda olduklarını ifade etti. Tezgahlarda meyvelerin az sayıda olması dikkat çekti.