Aday adaylarına bakış,tahminler, plaseler (2)
Reklam
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Aday adaylarına bakış,tahminler, plaseler (2)

15 Kasım 2018 - 08:47

Partiler seçim konusunda iyice hareketlendi.

Cumhur ittifakında partilerin kendi adayları ile çıkacakları açıklaması sonrası Millet İttfakının ne yapacağı çok daha önem kazandı.

İttifak partileri başlangıçta kendi adaylarımızla çıkacağız dese de adaylar konusunda açık kapı bıraktılar. CHP ve İYİ Parti liderleri arasında dün yapılan görüşme ile ittifak konusu ete kemiğe bürünmeye başladı. Bu arada ilginç bir araştırma yapılmış: Vatandaşların yüzde altmışı yerel seçimlerde kendi adayıma yüzde otuzbeşi beğendiğim adaya oy veririm diyor.

Gelelim İzmir'e;

AK Parti adaylık başvuruları Cuma günü sona eriyor CHP de bu süreç sona erdi ama diğer partilerde henüz devam ediyor.

İzmir'de de hız kesmiyor tabii.

Bu arada Odalar ve Borsalar birliği kanununda yapılan değişiklik teklifi de çeşitli söylentilere neden oldu. Özellikle İzmir'de AK Parti adayı olacağı söylenen Mahmut ÖZGENER ile ilişkilendirilen bu yasa teklifi sonrası gözler AK Partiye döndü.

Gelelim geçen yazınızda yazamadığımız ilçe adaylarına. Önce bir düzeltme yapalım Foça ile ilgili. Başkan Demirağ son dakikada aday oldu. Ama Kocaoğlu'na atfedilen listede ismi olmayınca bizde de sehven aday değil diye ismi geçti.

Foça'da bu kez işler karışık aday çok ama Müstecaplıoğlu yarışı kazanacak gibi.

Gaziemir'de Başkan Şenol devam dese de listede önerilen isim Abdurrahim Nursoy. Bu ilçede de yarış büyük. Cem Koç daha hızlı koşuyor gibi.

Güzelbahçe: Mustafa İnce değişmeyecek başkanlardan biri gibi. Uğur Yelekli'nin de çekilme nedenlerinden biri de sanki bu konuda aldığı duyum.

Karabağlar: Siyasetin nabzının hızlı attığı ilçelerden biri. Listede elbet Muhittin Selvitopu var. Ama isminin listede olması zaten ona kaybettiriyor. Aday çok. Şakir Başak, Polat Manduz. Daha on ayrı isim. Tuncay Özkan destekli Şakir Başak durmaksızın koşuyor. Ama Heval Savaş Kaya sanki herkesden bir adım önde.

Karaburun: Listede Ahmet Çakır ismi var. Çakır sevilen bir isim ama onun Listede olması bence en büyük kaybı. Bülent Çumçum ve İsmet Bal isimleri önde.

Karşıyaka: Başkan Akpınar Büyükşehir adayı olunca meydan boşaldı. Seçim kazanılmasının garanti görüldüğü ilçe. Aday çok. Ama Ali Engin ismi öne çıkıyor.

Kemalpaşa: Zorlu mücadelenin olacağı bir yer. Bülent Eray ve Muharrem Bayraktar isimleri önde.

Kınık: Ahmet Özkan tek aday gibi. İsim üzerinde neredeyse birleşilmiş son dakika sürprizi olmazsa.

Konak: CHP'nin en fazla aday adayının çıktığı yer. Çok değerli isimler arasında seçim çok zor olacak. Sema hanımın listede varlığı ona artı kazandırmıyor. Turgay Bozoğlu öne çıkan isim.

Menderes: Aday çok. TOBB yasası ile bu sayı bence arttı. Mustafa Öztürk ve Özkan Yıldırım isimleri öne çıksa da. Yasa sonrası bir oda başkanı da çıkabilir.( İsmi bizde saklı)

Menemen: Listede ismi geçen Ali Kemal Elitaş. Malum Tahir Şahin ile Aziz bey arası naneliydi. Burada da Serdar Aksoy ismi geçiyor.

Narlıdere: Batur'un B. Şehir adaylığı sonrası ilçe hareketlendi.B. Şehir olmazsa Batur dönebilir ama şu an Tuna Türksever önde gibi.

Ödemiş: Adaylar ilçe başkanı ile centilmenlik anlaşması yaptılar. Herkesin şansı var ama Remzi Boyacıolu ismi dillendirilmeye başlandı.

Seferihisar: Başkan Soyer'i B. Şehirde görmek isteyen azımsanmayacak bir kitle var. B. Şehir olmazsa Soyer döner mi bilemem ama Mehmet Şenel boşuna partiye dönmedi. Sefer Topçu ismi öne çıkıyor.

Selçuk: Zorlu mücadelenin olacağı bir ilçe. Filiz Ciritoğlu Senger genel kabul gören bir isim.

Tire: Tayfur Çiçek yerine önerilen isim Ali Doğu. Ama ipi göğüslemeye hazır olan isim Burak Alp Ersen gibi.

Torbalı: İzmir'in her anlamda gelişen ilçesi. İsmail Uygur sanki tartışmasız gibi. Ama çok değerli adaylar var.

Urla: Listede Şehrazat Mercan ismi var.Bahri Yalaz ve Zeynep Altıok yarıştalar. Bayan başkanın yerne yeni bir bayan olasılığı yüksek.

Liste savaşları devam edecek. Şimdilik ilk turu tamamladık. Malum gün doğmadan neler doğar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum