Akşener'in İzmir'de yol haritası
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Akşener'in İzmir'de yol haritası

25 Ekim 2017 - 10:26

Akşener’in İzmir'de yol haritası

Kamuoyunu aylardır meşgul eden Yeni parti yani M. Akşener’in partisi bugün siz bu satırları okurken adıyla, yöneticileriyle nihayet gün yüzüne çıkacak.
Doğrusunu isterseniz günlerdir tüm kitle iletişim organlarında geçen konuşmalar, söylentiler ve iddialarla kamuoyunda hiç de azımsanmayacak bir destek yaratıldığını söyleyebiliriz.
Parti tanıtım toplantısının bir şölen havasında geçeceği ve kamuoyunun belleğinde yer etmesi için her türlü müzik ve görsel etkinliğin kullanılacağını söylemek mümkün.
“Birlikte Türkiye” vurgusuyla öne çıkacak partinin “Türkiye iyi olacak” sloganıyla neler yapabileceğini kısa sürede göreceğiz elbette.
Biz kuruluşu bir kenara bırakıp İzmir’e dönelim.
İzmir hemen tüm siyasi partiler için çok önemli.
Bu önemseyiş İzmir’e farklı bir söylem, farklı bir yapılanma ve bu yapıya sahip çıkma duygu ve düşüncesini de öne çıkarıyor.
Yeni partide de bu çabanın izlerini görmek mümkün.
Akşener ve partisinin İzmir ve Ege bölgesine önem vermesinin nedenlerinin başında İzmir’in Cumhuriyetçi yapısı ve uç, aşırı keskin söylemlere prim vermemesi.
Cem Uzan ve Genç Parti’nin İzmir’de aldığı oyları da düşünürsek, bu kente ne denli önem verilmek zorunda olduğu daha iyi anlaşılır.
Tabii bu oyların tamamının şu an CHP’ye gittiğini hele hele İzmir CHP’nin en çalışkan vekili Aytun ÇIRAY’ın CHP den istifasını düşünürsek, gelecek seçimlerin CHP için ne denli zor olacağını söylemek herhalde iddiadan öte bir anlam taşıyacaktır.
İzmir için Musavvat Dervişoğlu, Koray AYDIN, Murat TAŞER ve Yıldırım ULUPINAR’ın ayrı ayrı senaryoları vardı. Bu isimler İzmir ilçelerini ayrı ayrı gezerek tabanda kendilerini güçlendirmeye çalıştılar. Ama bu isimlere Çiller’in prensi Aytun ÇIRAY da eklenince İzmir’in dizaynının hangi doğrultuda olacağı daha açık görülmeye başlandı.
Son yazımızda Y. ULUPINAR’ın il başkanı olacağı kesin gibi demiştik ama bu duyumlar bir anda yön değiştirdi. İl Başkanlığı için bir kadın adayın ismi öne çıkmaya başladı.
Beş milletvekili ile Partiyi kuracak AKŞENER yakın zamanda TBMM’de  grup kuracak gibi.
İlk Meclis ruhu Ankara’da canlanır mı bilemiyorum ama İzmir’de beklentileri olan bazı siyasetçilerin hayal kırıklığına uğrayacağı belli.

YORUMLAR

  • 0 Yorum