Belediyelerimizin turizm elçileri!
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Belediyelerimizin turizm elçileri!

08 Mart 2018 - 09:55

Belediyelerimizin turizm elçileri!


Yurt dışına ürün ve hizmet satışında artış ve rekabetin dünya çapında yükselmesi ile fuarlar önem kazandı. Bu tür etkinliklerde alıcı ve satıcılar çeşitli anlaşmalar yapmak üzere karşı karşıya gelirler. Ülkemizden de hiç de azımsanmayacak sayıda kurum ve kuruluş bu fuarlara katılır.                                                                                                                                  

Turizm fuarlarının en önemlisi, dünya turizmcileri açısından olmazsa olmaz da ITB Berlin Turizm Fuarıdır.
Bu yıl ITB fuarına Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen 3 bin metrekarelik alanda Türkiye temsil edilecek.  Ayrıca iki bakanımız, Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ ve Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU fuara katılacaklar.
İki bakanımızın katılması bu fuarın önemini gözler önüne seriyor da benim değinmek istediğim dün akşam saatlerinde bir İnternet sitemizdeki haber ve o haberde adı geçen kişiler.
Dünya ve Türkiye için gerçekten çok önemli olan bu fuara ilgili ve yetkili kişi ve kurumların katılmasını hatta desteklenmesini anlarım da ( Bu Fuar “KOSGEB Yurtdışı İş Gezisi Desteği” kapsamındadır.) Fuara Belediyelerimizin gönderdiği kişilerin ne yapmaya gittiğini bir türlü anlayamadım.
Fuar’da; Macera Turizmi, İş Turizmi, e-Turizm, Kültür Turizmi, Eğitim ve İstihdam Turizmi, Seyahat Teknolojisi, Gençlik Seyahat & Ekonomik Konaklama gibi konularda firmalar kıran kırana rekabete girip anlaşmalar yapacaklar. Yani ülkemizin bu yılki turizm geliri buralarda yapılacak anlaşmalara bağlı olacak.
Anlayacağınız dünya çapında bir borsa ve bu borsada gücü olan, pazarlamayı bilen. Ülkesini tanıtmasını ve pazarlamayı bilen hem kendine hem de ülkesine kazandıracaktır.
Şimdi asıl meseleye gelelim.
Yani Turizm fuarına Belediyelerimizin gönderdiği kişilere.
İnternet sitesindeki habere göre Konak ilçemizden bu fuara katılan CHP’li meclis üyeleri Burhan Yılmaz, Çetin Altun, Rıdvan Tekin ve Kemal Özdönmez.
Kişilikleri hakkında söyleyecek sözümüz yok ama bu arkadaşlarımızın Turizm ile ilişkileri veya bu konuda eğitimleri nedir?
Temizlik firması sahibi, İzolasyoncu,  sporcu vs.. 
Gelelim Karşıyakaya Strateji Müdürü Turan Ateş, belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın yeğeni Birsel Akpınar ve Sosyal Hizmetler personeli Oya Şengezenler.
Strateji Müdürünü bir parça anlarım da ( Her ne kadar Belediyenin dünya turizmine yönelik hiçbir aktivitesi olmasa da) akraba ilişkileri nedeni ile tüm dünyanın önem verdiği, ülkemiz için de büyük önem taşıyan bu fuarda yer almaları anlaşılır gibi değil.
Lütfen söyleyin.
Yineliyorum, kimsenin kişiliği ile bir ilgim yok ama belediyelerimizin bunca masraf yaparak gönderdiği bu kişilerin ilçelerine turizm anlamında nasıl katkıları olabilir?
Eğer kişiler ödüllendirilecekse bu tür bır kılıf aramaya ne gerek var?
Ama Belediyelerin, kamunun kaynakları böyle bonkörce harcanmamalı.
Daha da önemlisi.
Böylesine önemli bir fuara giderken yaratılan rezillik. Ülkemizde bunca sorun varken sen ben kavgası, senin başkanın kötü benim ki iyi kavgası.
Demek sorun hizmet değil makam, mevki kavgası.
Vah İzmirim vah.
Ama ne diyelim, bravo, tebrikler, yolunuz açık olsun.

Not: Yenigün Gazetemizin 13.cü kuruluş yıldönümü bugün. Turizm fuarlarına böylesine ilgi duyup ağızlarından Basın Özgürlüğünü düşürmeyenlerin  en azından bir telefonla gazetemizi arama zahmetine katlanamadıkları için tüm arkadaşlarımız adına teşekkür ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum