Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk'çü mü oldu?
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk'çü mü oldu?

16 Kasım 2017 - 10:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk’çü mü oldu?

Bir haftadır Atatürk ile ilgili tartışmalar aldı başını gidiyor.
Herkesin söyledikleri içerisinde doğrular da var ön yargılarla birbirine geçmiş suçlamalar veya tartışmanın gerçekten hiçbir anlamının kalmadığı olaylar da var.
Bir zamanlar Atatürk’e ‘Deccal’ diyenler de vardı; Zorla andımızı okutarak  toplumun istemlerini görmezden gelen, laikliği toplumun bir kesimini dışlamanın, ötekileştirmenin aracı yapanlar da vardı.
Daha açık bir ifade ile Dindar bağnazlar ile, İlhan SELÇUK’un deyimiyle Gardrop Atatürk’çülerinin yalan yanlış ötekileştirici söylemleri toplumu bu konuda adeta ikiye böldü.
Birde bunlara kör topal da olsa giden demokrasimize vurulan her darbenin (Özellikle askeri) Atatürk’çülük adı altında olduğunu düşünürsek, toplumun bazı kesimlerinin Atatürk’e neden uzak kaldığını anlamak daha da kolaylaşır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek Cumhuriyet Bayramı gerek on kasımda yaptığı konuşmalar ve Meclis’teki Salı toplantılarında üç parti liderinin de Atatürk ile ilgili söylemleri tartışmaları iyice yoğunlaştırdı.
AK Parti’nin bunca zaman sonra neden Atatürk’ü ön plana çıkardığını ise Cumhurbaşkanı şu sözlerle anlattı. 
“ Bunun cevabı, darbecilerin, cuntacıların, vesayet odaklarının, ülkenin tarihine, milletin değerlerine düşmanlık eden kesimlerin kendilerini 'Atatürkçülük' kılıfı altında gizlemeye çalışmış olmasıdır.”
Ve bu nedenle diyor Erdoğan “Söylemi Marksist, faşist çevrelerin tekeline mi bırakacağız. CHP gibi amorf bir partinin Atatürk'ü milletimizden kaçırmasına rıza göstermeyeceğiz."
Elbette bu konuda söylenen veya söylenecek çok şey var ve olacak.
Ama dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey var.
Burada değişen AK Parti kimliği değil.
AK Parti, milletin başında ülkenin kurtuluşuna liderlik eden, ‘milletin gönlündeki Atatürk’e’ dönüyor ve Atatürk’e sahip çıktığı kadar Orta Asya’dan günümüze tüm tarihimize ve değerlerimize sahip çıkıyor.
Peki Cumhurbaşkanı buraya nasıl geldi dersek; En başta değişen dünya ve yakınlarımızda yaşanan olayları görmek gerek.
Atatürk’ün tam bağımsızlık ilkesinin özellikle güneydoğu sınırlarımızda  yaşanan savaş nedeniyle tehlike altında olduğunu, Anti- Emperyalist bir mücadelenin önem kazandığını, FETÖ kalkışmasının ardında yatan nedenleri ve başarılı olsaydı ülkemizin parçalanacağını, çevremizdeki mezhep savaşlarının laikliğin önemini öne çıkardığını görmemiz gerek.

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum