Cumhuriyet sen çok yaşa..
Reklam
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Cumhuriyet sen çok yaşa..

30 Ekim 2018 - 07:49

Doksan beşinci yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin üzerinden kara bulutlar hiç eksilmiyor nedense.

Bağımsızlık ve daha ileri bir demokrasi alanında attığımız her adım içeriden ve dışarıdan çeşitli baskılarla sonlandırılmaya çalışılıyor.

Ama her ne olursa olsun, bu ülke üzerinden hangi oyunlar oynanırsa oynansın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllar önce söylediği gibi: “Milli kahramanlık ve bilincin kıymetli eseri olan aziz cumhuriyetin, bugünkü ve yarınki neslin demir ellerinde her an yükselip sağlamlaşacağına itimadım (güvenim) tamdır.”  

Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, emanet olarak aldığımız bu ülke ve Cumhuriyet geçmiş günlerden çok daha ileri bir seviyede yeni nesillere emanet olarak bırakılacaktır.

Bu ülkenin tüm evlatları yüreklerini ve bilgilerini bu yolda canı gönülden verdiklei halde içimizden bazıları nedense herşeyi Atatürk üzerinden yürütmeye çalışarak onun anısına en büyük saygısızlığı yapmaya devam ediyorlar.

Her şeyde Atatürk'ü örnek göstererek onu çok sevdiklerini mi gösteriyorlar?

Peki gerçek sevgi nasıl belli olur?

Onun sözlerini yineleyerek mi?

Onun, tarihin belli dönemlerinde döneme göre aldığı tavırları tabu haline getirerek mi?

Yeni nesil, Cumhuriyetimizin kendine verdiği güvenle bu ülkeyi bulunduğu yerden çok daha ileriye götürecek projelerle kurucu önderimize kendini kanıtlayacaktır. Geçmişte Alman ve İtalyan faşizminin ülkemize aktarılan yasal düzenlemeleriyle değil.

Muasır medeniyet ülküsü de asla ulusal değerlerimizden koparak batı uygarlığının her şeyiyle ülkemizde kopyalanması olmayacaktır.

Batıdan öğreneceğimiz çağdaşlıktır, teknolojidir. Aslında o seviyeyi kısa bir zamanda yakalayacak gücümüz ve bilincimiz zaten vardır.

Yine Atatürk'ün dediği gibi: Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Bu cümlenin faşist ideolojilerin dillendirdiği ırkçılıkla ilgisi yoktur.

Bu asırlardan beri edindiğimiz milli kültür, gelenek, görenek ve bilincimizdir.

Bu ülkede yaşayan herkesin bilmesi gereken bir şey vardır ki; tüm siyasi örgütlenmeler ve taraflar, siyasi ve ekonomik liberalizmi kabul etmeden bu ülkedeki anlaşmazlıklara son verme olanağımız yoktur.

Herkes birbirinin, siyasi ve ekonomik görüşlerine saygı duymadan atılacak her adım içeride ve dışarıda bazı kişi ve kurumlarca engellenmeye devam edecektir.

Ki bu siyasi ve ekonomik ayak oyunlarını hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyet ve Atatürk hepimizindir.

Kimse bu kimsenin sevgi ve saygısını sorgulamaya kalkmasın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum