Erken seçim mi birlik mi?
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Erken seçim mi birlik mi?

02 Mayıs 2019 - 07:00

Seçim sonuçlarından en büyük mutluluğu MHP  yaşadı demiştik.

Sayın Bahçeli’nin açıklamalarına bakınca bu gerçek somut olarak görülüyor.

Her ne kadar CHP üç büyük kenti alarak seçimin kazançlılarından gibi görünse de, alınan oy oranları ve ittifaka katılan partilerin desteği de ortaya konursa, bu cephede fazla değişen bir şey olmadığı görülür.

Ama siyasetin, ekonomi ve finansın merkezi olan kentlerin CHP’ye geçmesi çok büyük bir kazançtır, bu asla göz ardı edilemez.

Gelelim Cumhur ittifakı ve MHP’nin durumuna.

Sorulması gereken soru şu.

Seçim sonuçları açıklanır açıklanmaz neden sanki bir anlaşma varmış gibi birçok ağızdan Cumhur ittifakının bozulacağı, Bahçeli kasım ayında yeni bir seçim çağrısı yapacak denmeye başladı?

Amaç nedir?

AK Parti cenahından kurulması beklenen iki partinin ortaya çıkışını hızlandırmak mı yoksa önünü kesmeye çalışmak mı? 

Sayın Bahçeli Antalya toplantısında üstüne basa basa “ MHP ile AK Parti çelikten iradedir. Bu irade, Türkiye düşmanlarına göz açtırmayacaktır. Hiç kimse boşuna beklemesin. Boş yere hayal kurmasın. Cumhur İttifakı Türkiye'yi 2023'e taşıyacaktır."  Dediği halde neden hala MHP üzerinden oyunlar oynanmaya çalışılıyor?

Millet ittifakına ‘zillet’ diyerek, ittifak ortaklarını  “yeni emperyalizmin dayatmalarına Türkiye'yi hazırlama görevini içeriden üstlenen tam bir 'Truva atı' haline gelmişlerdir. “ diyerek suçlayan ve bu nedenle Cumhur ittifakının devam edeceğini söyleyen Bahçeli için neden ‘Kasım ayında seçim çağrısı yapacak’ diye toplum mühendisliği yapmaya çalışılır?

İşin garip tarafı da Cumhur ittifakının AK Parti'ye bir şey kazandırmadığı, MHP’nin kazançlı çıktığına dair haberler de hep yurt dışı ajanslara ismi açıklanmayan AK Partili yetkililerce yapılır.

Herkes çok iyi biliyor ki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde elli artı bir gerekmektedir. AK Parti bugünkü durumda meclisten çıkacak her yasa için desteğe ihtiyacı vardır. 

MHP’de çok iyi bilir ki AK Partisiz bu gücü bulamayacaktır İYİ parti var olduğu sürece.

Sonuç olarak söylenecek şudur.

Cumhur ittifakı Bahçeli'nin dediği gibi ‘Türkiye’yi 2023 seçimlerine taşıyacaktır.

AK Parti içinden çıkan veya çıkarılacak yeni partiler bu ittifakı engellemeyecektir.

Kaldı ki bu ülkede aslı dururken hiçbir zaman suret ile uğraşılmaz.

Ülkenin yeni partilere değil milli bir kaynaşmaya, bütünlüğe ihtiyacı vardır.

Sokak, pazar fiyatlarından kafamızı kaldırıp biraz dünyada neler olup bittiğine bakarsak. Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi neden ekonomik baskı uygulandığına, S-400 lerin neden bu kadar birilerini hiddetlendirdiğine, F-35 lerin tehdit olarak neden kullanıldığına, ABD li  sözcülerin ağızlarını her açmalarındaki küstahlıklara, Güneydoğu sınırlarımızda YPG’ye verilen modern silahlara bakarsak; Sayın Erdoğan’ın ‘kızgın demiri soğutma’ çağrısının ne kadar önemli olduğu çok daha iyi anlaşılır.

Her anlamda bağımsız, güçlü ve demokratik  bir Türkiye’nin her şeye rağmen vücut bulacağına olan inancımla; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramımızı kutlarım.YORUMLAR

  • 0 Yorum