Nihat Zeybekçi ile start verildi..
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Nihat Zeybekçi ile start verildi..

01 Aralık 2018 - 07:25

AK Parti yerel seçimler için adaylarının büyük çoğunluğunu açıklayarak bir anda diğer partilerin önüne geçiverdi.
Adaylara bakılınca da AK Partinin bu seçime ne denli önem verdiğini de anlamak mümkün. Büyük çoğunluğu yenilenmiş olsa da gösterilen adaylar arasında kamuoyunun yakından tanıdığı birçok isim var.
İki bakan ve bir başbakan ile seçim sürecine hızla giren AK Parti; İzmir için son dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi aday göstererek muhalefette oldukça kafa karışıklığı yarattı gibi.
Bana öyle geliyor ki Nihat Zeybekçi ismi açıklanması sonrası CHP mahallesinde ismi zikredilenlerden birkaçı saf dışı oldu.
Zeybekçi’nin hem eski bir bakan hem ekonomist, iş adamı ve belediyecilik konusunda tecrübeli olması (Denizli Belediye başkanlığı 2004-11 arası ) CHP mahallesinde bu profile uygun yeni arayışa yol açtı.
Sosyal medya geyiklerine bakmadan gerçekçi olursak; MHP destekli, böylesine bir profile sahip AK Parti adayı CHP’nin yanlış bir aday seçimi ile İzmir’de çok farklı bir rüzgâr estirebilir.
Oysa CHP, Aziz Kocaoğlu’nun ‘yeniden aday olmayacağım’ açıklaması sonrası fazla zaman geçirmeden adayını açıklayabilseydi, AK Parti cenahında uygun profil araştırması başlayacaktı. Şu an AK Parti, Nihat Zeybekçi ile ileri bir adım attı diyebiliriz. 
Sayın Zeybekçi İzmir’de ilk toplantısını yaptı.  Projeler için sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Burada önemli olan, İzmir’in, CHP’nin kalesi olduğu sloganlarından etkilenmeden ne yapacağını rahatça açıklayabilmesi.
Gelelim sosyal medya geyiklerine.
Zeybekçi resmi olarak açıklanmadan geyikler başladı.
Neymiş, Zeybekçi İzmir’li değilmiş.
İzmir’in beş ilçesinde beş yüze yakın işçi çalıştıran ve İzmir’in vergi rekortmenleri arasında olan bir kişi; İzmir’de birçok partide aday olarak gösterilen isimlerden daha fazla İzmirlidir bence.
Kaldı ki Nihat Zeybekçi bu bölgenin bir insanı ( Denizli-Tavas).  
Belediye başkanlığını yaptığı Denizlili nüfusu da İzmir’de hiç de azımsanmayacak bir sayıda.
İyi bir ekonomist olduğu kadar iyi bir iş adamı ve iş çevrelerinde çok iyi tanınan bir kişi.
Dolayısıyla, İzmir için hazırlanan projeler bir bir açıklanmaya başlayınca hizmete aç bir İzmir’in ne yapacağı belli olmaz. 
Zeybekçi ile AK Parti beş puan geri mi gider yoksa ileri mi bunu İzmirli belirler.
Ayrıca; MHP’li seçmenin bir kısmının daha önceki seçimde yaklaşık yüzde sekiz oranında Kocaoğlu’na oy verdiğinden yola çıkıp, Milli Görüş taraftarlarını da işin içine katarak ‘Zeybekçi’ye oy vermezler’ demek kolaycılığa kaçmaktan başka bir şey değil. Hele hele Saadet Partisi ile ittifak olmayacağı kesinleştikten sonra.
İzmir’de en büyük sorun; AK Partinin İzmir’in yaşam tarzına karışacağı korkusunun pompalanması.
Oysa AK Parti İstanbul ve Antalya’da da yerel iktidarda.
Kaldı ki yaşam tarzı korkusunun sadece İzmir için pompalanması dahi demokratik düşüncenin yeterince beynimizde yer etmediğinin bir göstergesi. Yaşam tarzı söz konusuysa hiçbir kent, hiçbir kimse ayrıcalıklı olmamalı, kimsenin yaşam tarzına karışılmamalı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum