Ve referandum bitti
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Ve referandum bitti

28 Nisan 2017 - 09:46

Referandum bitti ama yankıları daha uzun süre devam edecek gibi.

En azından toplumu, ülkemizi meşgul edecek.

 Türkiye’yi özellikle iktidarı zora düşürecek yeni bir olay gerçekleşinceye dek.

Avrupa’nın HAYIR dan yana canhıraş desteği,  Türkiye denince beyaz sayfaları kararan basın organlarının sayfalar dolusu Türkçe HAYIR  yazıları hatta hassas noktamız, kurucu önderimiz Atatürk’ü dahi sayfalarında HAYIR dan yana destek olarak kullanmaları para etmedi.

İsviçre sendikalarının PKK ile birlikte organize ettiği bir HAYIR mitingine Erdoğan’ın kafasına silah dayanmış posterleri.

ABD’li Michael RUBİN’in  15 Temmuz darbe girişimi sonrası; ‘Erdoğan’a suikast yapılabilir’ söylemleri, kısa bir süre önce de ‘Erdoğan yolun sonuna geldi’ tehditleri  işe yaramadı.

Son tehdit de ‘Demokrasinin beşiği’ olduğunu ilan edip 1960'lı yıllarda Cezayirli vatanseverlerin vatan sevgilerini emperyal kurşunları ile yok etmeye çalışan; “Düşüncelerinize katılmıyorum ama onu ifade edebilme hakkınızı ölümüne savunurum! “ diyen Voltaire’in ülkesi Fransa'da, kendine siyaset bilimci diyen bir adamdan geldi.

Bu sözde bilim adamı CHP’nin Anayasa Mahkemesi ve AİHM e başvuru hazırlıklarını kast ederek; "Türklerin yaptığı başvurular (çözüm arayışları) inanılmaz. Ama hiç bir yere varamazlar. Çünkü Erdoğan bunların hepsini adeta kilitleyecek. Bunun sonuca varmasının tek bir yolu var. O da Erdoğan'ın öldürülmesi" diyerek bir rezilliğe imza attı.

Ama kimse Avrupa neden bu kadar karışıyor bizim seçimimize demedi.

Hiç kimse Avrupa’da hala hüküm süren krallıklara değinmedi.

Hiç kimse hala sömürgeleri olan ülkelere ‘sen önce ulusların kendi kaderlerini tayin etme hakkına saygı duy’ demedi.

Hiç kimse yıllardır Türkiye’nin her isteğine burun kıvıran, bizden akıl almaz her şeyi isteyebilen, ülkemizi elli yıldır AB kapısında bekleten, her demokrasi karşıtı darbenin içinde yer alan, ülkemizin düşmanlarına kapılarını ardına kadar açanlara bir şey demedi.

Çünkü önemli olan Türkiye’de demokrasinin var olup olmaması değil, kendilerine her zaman evet diyecek bir iktidarın bulunması idi.

Ama Avrupa’ya en güzel karşılığı yine Avrupa’dan bir lider verdi.

Macaristan Başbakanı Orban.

AKPM'de adeta bir ders verdi liderlere.

"Türkiye'de net bir istikrar sağlayabilenleri desteklemeliyiz.  Türkiye'de istikrar olmazsa hepimizin başı yakında belaya girer… Aksi halde, tüm bölge yangın yerine döner ve Avrupa  üzerindeki baskı dayanılmaz olur. Bu yüzden Erdoğan'ın istikrarlı bir Türk siyasi  hayatı oluşturmasını destekliyorum."

Fazla söze gerek var mı bilmiyorum.

Bundan sonra bize artık hep bir olmak, Avrupa'ya da, her zaman övündükleri değerleri Voltaire’in sözlerini içselleştirip; AKPM'de, Türkiye hakkında verdikleri kararı Orban’ın söylediklerini göz önüne alarak tekrar düşünmek düşer.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum