Yeni bir başlangıç olabilir mi?
Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

Yeni bir başlangıç olabilir mi?

06 Temmuz 2017 - 12:00

CHP’nin Adalet Yürüyüşü başladığı hızla devam ediyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi demokratik bir ülkede demokrasiyi tehdit etmeyen her türlü gösteri ve eylem demokratik kurallar içerisinde serbest olmalı.

AK Parti karşıtı özellikle dış güçler CHP’nin kısır muhalefetiyle Erdoğan iktidarının sarsılamayacağının farkına çoktan vardı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmelettin çıkışıyla, bırakın muhafazakar kesimleri, kendi partisinden dahi büyük tepki toplayan Kılıçdaroğlu yeni arayışlara girdi.

Yerel ve genel seçimlerde CHP'nin güçlü olmadığı yerlerde AK Parti karşıtı olan parti ve adaylara destek verildi ve bunun meyveleri az da olsa toplandı.

2019'a doğru hızla yol alırken, AK Parti ve MHP’nin gerek referandum gerekse yeni yasaların çıkarılmasındaki işbirliği, CHP ve Kılıçdaroğlu’nu yeni arayışlara itti.

Enis Berberoğlu’nun tutuklanması yeni adımlar için güzel bir fırsat yarattı.

Yeni senaryolar CHP’yi marjinalleşmeye doğru da götürebilir ama yürüyüşe eklemlenen çok çeşitli soslarla bırakın ülkemizin insanlarını CHP’lilerin de kafaları iyice karışmaya başladı.

Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi, önce MHP’den kopan gruba el attı.

Sonra HDP ile görüştü.

Yolda da muhafazakâr bazı isimler ve AK Parti’den aradığını bulamayan isimlerle gülücükler dağıtıldı.

İşin ilginç yanı da darbeye bilfiil katılmış bazı askerlerin ailelerinin de yürüyüşte yer bulabilmesi ve sağlık sorunları nedeni ile hapisten çıkan Ahmet Türk’ün Kılıçdaroğlu ile kolkola yürüyüşe katılması.

Anlaşılan o ki nedenine bakmadan kendini iktidar ve yasalar karşısında mağdur hisseden tüm kesimlerle yeni bir strateji uygulamaya sokuluyor.

Kontollü Darbe çıkışından sonra bu yeni strateji CHP’ye ne kazandıracak bilemiyorum ama yürüyüş sonu, şu an en merak edilen konu.

Bugün gelen ihbarlarla “D100” karayolunun tek yönlü olarak kapatılması 10 Temmuz'da bitecek yürüyüşün son gününü daha da önemli kılıyor.

CHP referandumda Erdoğan karşısında olan güçlerle sağlanan yüzde 48.6'yı birarada tutabilecek mi?

Maltepe’de son bulması beklenen yürüyüş bunun için bir adım olabilir mi?

Zaman gösterecek bunları.

Ama bir gerçek var ki bu yürüyüş ile Kemal Kılıçdaroğlu liderliğini tam anlamıyla pekiştirdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum