Notalar ile değişim ve gelişim…
Bircan TAĞIL

Bircan TAĞIL

Notalar ile değişim ve gelişim…

28 Aralık 2015 - 00:00

Müzik toplumun geldiği nokta ile paralel olup, bir milletin gelişmişlik düzeyinin belirleyicisidir. Çünkü müzik; insanı, iyiye, doğruya, çalışmaya ve güzele yönelten büyük bir güce sahiptir. Bu nedenle insanı ve toplumları biçimlendirme, değiştirme ve geliştirmede en önemli unsurdur.

Müzik, insanlar üzerinde sevgi, sorumluluk, yaratıcılık duygularının gelişmesinde en büyük güç dedik. Müzik eğitimi almış kişilere katkısı ise müziği sevdirmekten başka, müzik dinleme, yargılama becerisiyle birlikte kişileri daha mutlu ediyor. Beğeni düzeylerini yükseltiyor, kültürel bütünlüğü sağlıyor.

Genel müzik eğitimi ile müziğin zengin anlatım gücü ve birleştiriciliğini insanlarımızın bütününe aşılamalıyız ki; insanı yücelten bu değerler ile birlikte gelişmiş bir toplum olma yolundaki adımlarımız hız kazansın.

İşte bu durum tam da müzik gücüyle projeler üreten Sevgili Muharrem Dayanç’ı anlatıyor. O, toplumun dezavantajlı kitleleri için “Muharrem Dayanç Sosyal Sorumluluk projeleri” adı altıda müziğin sihirini kullanıyor. Daha önce tutuklu çocuklar, engelli çocuklar ve lösemili çocuklar için yaptığı projelere bu sihirli değnek ile dokunmuş ve toplum onu tanımıştı.

Müziğin değiştiren, geliştiren, birleştiren gücüne inanan, duyarlı bir müzik eğitmeni. Bu kez de kadına şiddet konusunu ele alarak “Notalar Şiddete Karşı” projesini gerçekleştirme yolunda. Hepimizin bildiği ve toplumda derin izler bırakan Özgecan Aslan cinayeti bu projesi için başlangıç noktası olmuş. “Muharrem Dayanç Sosyal Sorumluluk Projeleri” adı altında İzmirli 20 danışan kadın korist, 7 kadın ritimci ile 30 sivil toplum örgütü temsilcileri, milletvekili ve belediye başkanlarını birleştirdi. 5 aydan beri de müzik eğitimi almalarını sağlıyor.

 

Projeye emek verenler…

Dünyaca ünlü Yan flütçü Şefika Kutluer de İzmir Devlet Senfoni orkestrasıyla geceye destek verecek. Altan Gördüm ve Melisa Toros da gecenin sunumunu gerçekleştirecekler.

Projede bizlere müzik eğitimi veren koro şefimiz Yrd. Doç. Dr Özgen Küçükgökçe ile

şu anda da müzik eğitiminde doktorasını yapan Betül Küçüksüslü ve ritim hocamız Gülbe Alageyik. Gülbe Hoca 9 Eylül Üniversitesi, müzik öğretmenliği bölümü mezunu.

Onlar bizlere bıkmadan usanmadan Klasik Türk müziği ve ritim eğitimi verdiler. Aramızda ilk kez müzik eğitimi alan arkadaşlarla birlikte şarkılar söyleyen, ritim tutan muhteşem bir koro olduk.

Projenin en çok istediklerinden biri, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için; 25 Kasım 2011’de TBMM’de kabul edilen ancak sözleşmenin yürürlüğe girebilmesini sağlayacak ön koşullar yerine gelmediği için, henüz geçerli olmayan “İstanbul Sözleşmesi”nin yürürlüğe girmesini sağlamak.

Tüm Türkiye’de duyulan bu proje için, duyarlılığı, emekleri adına Muharrem Dayanç’a; ona maddi manevi destek veren kurum ve kuruluşlara, İzmir Barosu'na, belediyelerimize, medyamıza çok teşekkürler.

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, 28 Aralık 2015 saat 19.30'da konserimize bekliyoruz.

Yeni bir proje daha başladı…

 

Savaşa karşı barış…

Bir sonra ki projesi de hazır Sevgili Muharrem’in. Suriye’de savaştan kaçmış, savaş mağduru Suriyeli mülteci çocukları ve onların yaşadıklarını içeriyor. “Savaşa Karşı Barış” diyerek, 20 Suriyeli çocuk ile korosunu kurma çalışmalarına başladı bile…

Umut ediyoruz ki, bu projeler çözüm getirsin, barış getirsin, farkındalık getirsin kısaca ses getirsin…

Sevgiyle kalın…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum