Devre arası kampları
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Devre arası kampları

05 Ocak 2018 - 10:57

Devre arası kampları

Liglerimizde sezonun ilk yarısı tamamlandı. Bu durum medyada ve günlük yaşantıda “devre arası” olarak adlandırılıyor. Halbuki bu 4 haftalık zaman diliminde değişen tek şey takımların puan mücadelesi vermeyeceği gerçeğidir. Bunun dışında oyuncular birkaç gün dinlendikten hemen sonra çok çetin bir şekilde çalışmalarını sürdürürler. 'Devre arası' kampları, sezon başında yaptığınız planlamalardaki eksiklikleri gidermek, takım içerisindeki ahengin yakalanamadığı noktaları onarmak ve gerekli yerlere takviye yapmak demek değildir sadece. Bu dönem zihinsel olarak oyuncuların kendini bulması için çok değerlidir. Çünkü sezonun ikinci yarısı, ilk yarısına kıyasla çok daha büyük bir baskı altında geçer. İşte devre aralarında tam bu noktada devreye teknik direktör dokunuşu girer. Teknik adamların sahaya çıkmayan takımlarına bu dönemde ne kazandıracağına gelirsek, aslında 3 puandan çok daha fazlasını kazanabileceğiniz bir dönemdir bu dönem. Bir sorunun çözümü için en önemli etken, o duruma karşı analiz yapabilmek ve analizin ardından gerekli kararları alabilmektir. Sorumluluk demek, aslında karşılaşılan güç durumlarla başa çıkabilmek demektir. Çevrenizdeki insanlar sizin sorumluluk sahibi olduğunuzu görür ve samimiyetinize inanırsa potansiyellerinin çok daha fazlasını yansıtabilirler. İşte sezonun ikinci yarısı için en önemli olgu takımınızla aranızda kurduğunuz bağdaki kusurları tamir edebilmek ve eksik bağları oluşturabilmektir. Devre arası kampı demek, transfer beklentisi değil yenilenmek ve motive olabilmek demektir. Başarının anahtarı mutluluksa, mutluluğun doğum sahnesi, devre arası kamplarıdır. 
                        
Ülkemizde ocak dönemi geldiğinde herkesin tek düşündüğü ve ilgilendiği konu, transferler oluyor. Bu dönem aslında transferden çok elinizdekini iyiye götürmek adına çok değerlidir. Bu felsefeyi yöneticilere ve spor kamuoyuna yansıtabildiğimiz zaman başarı da artacaktır borçlanma da azalacaktır. Çünkü kimse size ara transfer döneminde en iyi oyuncusunu sunmaz. Siz almak niyetindeyseniz normalde edeceğinden çok daha yüksek bir ücretle kapıyı çalmak durumundasınızdır. Sezonun ikinci yarısı 21 Ocak'ta başlayacak. Bu sezonun belirleyicisi, devre arasında gelen oyuncular değil, devre arası takımdan ayrılan oyuncular olacaktır.

                        
* 1997-98 sezonunda ilk yarıyı lider Fenerbahçe'nin tam 6 puan gerisinde kapatan Galatasaray, sezon sonu ezeli rakibine 4 puan fark atarak şampiyonluğu kazanmıştı. 
*2003-2004 sezonunda Beşiktaş, ilk yarıyı 8 puan önde lider kapatırken sezon sonu şampiyon Fenerbahçe'nin tam 14 puan gerisinde 3. olabilmişti.
*2008-09 sezonunda ise ilk yarıyı lider Sivasspor'un 6 puan arkasında 6. sırada tamamlayan Beşiktaş, sezonu 2. sıradaki Sivasspor'a 5 puan fark atarak şampiyon tamamladı.
*2016-17 sezonunda ligin ilk yarısında 16 maç oynayıp liderlik koltuğuna oturan Göztepe, sezonun ikinci yarısında ise gösterdiği performansla büyük bir düşüş yaşamış, Play-Off'a averajla kalabilmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum