İçinizdeki ruh sahadaki golü atar
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

İçinizdeki ruh sahadaki golü atar

08 Mayıs 2019 - 07:00

Sabah kalkıp okula gitmişsindir. Ama aklın “bir yerdedir.” 

Birinci ders bitmiş kantine inmişsindir. Ama aklın “bir yerdedir” 

İkinci ders..Üçüncü ders.. akşam olmuştur ama akşam dediysek öyle tam hava kararmamıştır ve sen eve varmak üzeresindir. Ev dediysek eve giriyorsun manasında değil tabi.. Mahalleye gelmişsindir ve sırt çantanı hızla kaldırımın kenarına diğer çantaların arasına gelişigüzel bırakmaya hazırlanıyorken gözün arkadaşlarındadır, acaba eksik var mı? Eksik yoksa oynayamayacağından değil, oynarken hangi arkadaşın yoksa keşke o da oyunda olsa diye düşüneceğin içindir o acaba... 

Çünkü bu oyunda kırmızı kart yoktur. Özür dilerim vardır. Bu oyunda abanmak yoktur. Can yakmak içinden gelmez. Kimse kaleci olmak istemez mesela, çünkü herkes birazdan yemekten sonra televizyonda tuttuğu takımı izleyip o oyuncu olacaktır sahada. Oyunun ruhunda tam olarak bu vardır işte. Merkezde birlikte eğlenmek ve en sevdiğin şeyi yapmak olur. Bu amatör ruh, büyüdükçe içinden çıkar gider çoğunun ama bilmezler ki ne kadar profesyonel sporcuda olsan, seni başarıya ulaştıracak o son dokunuşu hep amatör ruhunla yaparsın. Bu oyunda bazen altyapısından çıktığın takım için 90+5 te tükenmişken bir depar daha atarsın. Bazense penaltıcı sen olmana rağmen daha iyi hissediyorum diyene topu verirsin. Büyüdükçe, eğitimini arttırdıkça ve hayata bakışını geliştirdikçe oyunu ilk günkü bakış açınla görebiliyor olmalısın. O, ilk adımları attığın okul üniformanla sahalara koştuğun ruhu ne kadar fazla kendinde tutabilirsen profesyonel hayatında o kadar başarılı olabilirsin. Yaptığın işi sevmek, kazandığında bir kaybedene de ihtiyaç olduğunu unutmamak sporun doğasındaki en temel prensiptir. Senin kazanman için birinin kaybediyor olması gerekir. Kaybedenin kazananı tebrik etmesi ve birşeyleri daha iyi yaptığını görmesi bu sporun içindeki erdemli alandır. Bunu başarabilen sporcular bir sonraki adımda kazanacaktır. 

Süper Amatör Lig ve BAL Ligi'nde yer alan sporcuların ve yöneticilerin stresli bir virajda olduğu Play- Out serisinde bütün takımlara bol şans diliyorum. Burada kazananı belirleyecek bir çok unsur söz konusu olacak. Belki en iyi analizi yapan taraf, belki en çok koşan ve akıllı oynayan taraf istediğine uzanacak. Ama her ne kadar iyi olursanız olun içinizdeki sevgiyle, istediğiniz işi yapmanın hazzıyla sahaya çıkmanız maçı sizin için bir adım önde başlatacak anahtar olacaktır. Play- Off ve Play- Out mücadelesinde yer alan tüm takımlara başarılar dilerim. Umarım iyi futbol, güzel oyun ve sahaya ruhundan bir şeyler katan oyuncularla hoş bir futbol şöleni yaşanır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum