Piramid uzaylı işi mi?
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Piramid uzaylı işi mi?

07 Aralık 2017 - 09:38

Piramid uzaylı işi mi?

Bir söz vardır, “Hayat futbola fena halde benzer” diye.. 
Oyunun trajedisi de burada zaten.

Hayatta bir planınız yoksa ve siz istediğiniz birşeye ulaşmışsanız bu kalıcı olmayacaktır. Bilmelisiniz ki; bir şekilde elinizdeki mutluluk uçup gidecektir.
Planlı ve programlı olursanız ulaşmak istediğiniz hedefe vardığınızda panik yapmazsınız. Nasıl ve ne şartlar altında başardığınızı düşündükçe kendinize güveniniz artar. Yolda geçenler sizi güçlendirdiği için elinizdekini de öyle çabuk kaybetmezsiniz. 
Başarı, tek bir etkenle yetinmez...
Değişkenlerden bir tanesi değil tamamını doğru yapmazsanız başarı sizi terkeder. Eğer siz çok iyi bir takım kurarsanız ve rakiplerinizi sahada çaresiz bırakırsanız, bu hiçbir zaman yeterli olmayacaktır.
5 dilimli bir piramid hayal edin...
En üstteki ufak parçaya elinizdeki takımı koyun. Elinizdeki materyal inanılmaz iyi veya aşırı vasat olmadığı sürece kesine yakın bir yargı söz konusu değildir. O nedenle elde işi yürütecek bir materyal olduğunu varsayarak devam ediyoruz.
Bir altında biraz daha büyük bir alan var oraya, takımı etkileyen yakın çevre faktörlerini koyun. İşlerin iyi gittiği anlarda sizi öven ve destek olan birçok kimse olur. Birilerinin size işlerin iyi gittiğini söylemesine gerek yok.
Zaten yapan sizsiniz. Dolayısıyla bu anlarda çevreye kulak asmamak ve odaklanmayı sürdürmek gerekir.
İşler kötüyse daha da odaklanmak. Biraz daha büyük olan sonraki dilimi destek için ayırıyoruz. Karar vericilerin ve ekibinizin size desteği çok önemlidir. Güven kırılmalarını engeller ve ayağa kalkmanızı sağlar.
Piramidin sıradaki unsuru  medya...
Aslında medya, yürüdüğünüz yolda size pusula olabilecek yegane şeydir. Kimi zaman hataya sürükler ve siz doğruyu seçebilirsiniz.
Kimi zamanlarda ise doğruya dikkat çeker. Ve piramidin en altına yani en geniş bölümü kaplayan etkene geliyoruz.
Yönetim...
Burada karar verebilmekten veya karar alan idarecilerden söz etmiyorum. Kararlı bir tavırla ideallerine sapmadan  ilerleyebilecek idari gücü kastediyorum. Bu ancak vizyon, tecrübe ve beklentileri algılayıp projelendirme yeteneklerine sahip olan liderler önderliğinde gerçekleşebilir. İşte bu nedenle eğitim ve gelişim konusunda yeterli kimselerin yetki sahibi pozisyonlarda olması gerekiyor.
Piramidi oluşturduktan sonra onu bir zemin üzerine oturtmalıyız.  Eğer bir hayaliniz yoksa bu piramid sadece iki boyutlu bir tablodur. Tutkunuz yoksa işe yaramayan bir yığındır. İşte hayaller ve tutkular da zemini oluşturuyor. O zaman ne diyoruz? Bu piramidi uzaylılar yapmış olamaz...
Bu piramid ülkemizdeki futbolun rakip kaleye gitmekten öte olduğunu anlamayan spor yöneticilerinden ilham alınarak ortaya çıkartılmıştır...
Belki onlar da buralardan birşeyler kaparlar...

YORUMLAR

  • 0 Yorum