Sabır ve mutluluk 
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Sabır ve mutluluk 

05 Mayıs 2018 - 10:57

Sabır ve mutluluk 


Arsene Wenger, 1996-97 sezonunda İngiliz devi Arsenal ile sözleşme imzaladığında 46 yaşındaydı. Tam 22 sene boyunca Londra ekibinin başında kalacağını kendisi bile tahmin etmiyordu belkide.. Elinde nice genç yetenekler yıldız oldu ve nice yıldızlarda başka büyük takımlara transfer oldu. Wenger yönetiminde Arsenal 3 kere lig şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Son iki sezonu saymazsak 20 sene boyunca ilk 4'te yer almayı başardı. Bu süreçte ezeli rakipleri Manchester United 5 kez, Manchester City 13 kez, Liverpool 7 kez ve Chelsea 17 kez teknik adam değişikliğine başvurdu. UEFA kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde birer kez final için sahaya çıkan Arsenal ve Wenger, Galatatasaray ve Barcelona'ya kaybetti. Sezon sonu itibariyle görevini bırakacağını açıklayan Wenger'e dünya futboluna sunduğu genç yetenekler için teşekkür etmek futbol sever olarak bir görevdi.. 

                        

Arsenal, Wenger ile 22 yılı devirmeyi başarırken, Manchester United 2013 yaz aylarında vedalaştığı Sir Alex Ferguson ile tam 27 yıl süren bir serüven yaşamıştı. Bu zaman dilimine nice şampiyonluklar ve kupalar sığdı... Ülkemize baktığımızda ise tablo oldukça çarpıcı. Her alanda sahip olduğumuz hızlı heves etme ve kolay elde edip, çabuk sıkılma huyumuz, muhtemel başarılarımızın daima önünü kesiyor. Örnekse Fatih Terim'in 2 sene üst üste Aysal döneminde elde ettiği lig şampiyonlukları, üzerine avrupada Real Madrid karşısında taraftarların, “5-5-5” tezahüratlarıyla boğazı çınlatması derken bir bakıyorsunuz yollar ayrılıyor herşey kırılıp dökülüyor.. Bugüne baktığımızda Terim'in Galatasaray için, taraftarlar için kısacası camia için ne denli özel ve önemli olduğu ortada. Başka bir örnek Şenol Güneş ise son iki sezonun şampiyonluk kupasını gökyüzüne kaldırırken ve avrupada Beşiktaş'la uçuşa geçmişken, peşi sıra gelen sorunlara adeta boyun eğiyor ve belki de sezon sonu Beşiktaş macerasını sona erdirmeyi planlıyor. Sistem; zaman ve imkan verildiğinde ortaya koşulsuz başarı çıkartmayabilir ama KAOS'ları sona erdirmek için elinize fırsat verir.

                       

Altınordu'ya baktığımız zaman Başkan Seyit Mehmet Özkan'ın istikrara ne denli önem verdiğini görebiliyorsunuz. Özkan, Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu'na olan güvenini yaptığı sözleşme süresi ile ortaya koyuyor. Takımda yer alan her bir oyuncu biliyor ki, “Buranın bir otoritesi var ve biz onunla keyfimizce eğlenemeyiz. Küstüm oynamıyorum diyemeyiz” Burdan yola çıkan bir ekipte karşılıklı güvenin oluşması ve yeteneklerin doğru aktarılması ile başarıda kaçınılmaz oluyor. Altınordu'ya hafta sonunda oynayacağı Play-Off'a kalma mücadelesinde başarılar diliyorum. 
Altay hafta sonunda Atatürk Stadyumu'nda ağırlayacağı liderlik koltuğundaki rakibi Gümüşhanespor'u yenmesi halinde ligi şampiyon olarak tamamlayacak. Menemen Belediyespor'da ligin son maçında Eyüpspor'u yenmesi halinde şampiyonluk için rakibinin maçını bekleyecek.
İzmir için Altınordu ile Altay'ın bu final karşılaşmaları büyük önem taşıyor. Göztepe'nin lige çıkmasının ardından takımlarımızın gösterdiği başarılı grafik kentteki futbol ateşini yeniden doruğa çıkartmaya başladı. 

*Birlikteliklerin asaleti ayrılıklarında ortaya çıkar. 

*Saygı, yaşanılan nice zaferlerin ardından kazanılır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum