Şampiyonluk: Bi' çay içelim
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Şampiyonluk: Bi' çay içelim

24 Nisan 2019 - 07:00

“Akıllı insanlar kendilerini heyecana kaptırmazlar: faziletli olanlar kuşku içinde olmazlar; cesur olanlar hiçbir şeyden korkmazlar” der Konfüçyüs.

Bu sezon şampiyonluk, kendini sakin tutabilenin olacak. Yaptığı işten kuşku duymayanlar kendine güvenenler ve inananlar kazanacak. Cesur olup tüm rakiplerine kafa tutanlar kupaya uzanacak. Bu rakipler sadece saha içindeki rakip takım oyuncuları değil elbette, yeri geldiğinde medyaya, yeri geldiğinde hakemlere yeri geldiğinde hem kendi yöneticilerine hem de rakip takım demeçlerine karşı güçlü kalabilenler hakedecek ve alacaklar bu sezon kupayı.  Şampiyonluk yarışında son 5 haftaya girilirken adaylar Medipol Başakşehir, Galatasaray ve ince ince Beşiktaş. Dikkat! Bu sezon şampiyon olacak takım, direk olarak buna kendisi karar verecek. 

Şampiyonluk herkese göz kırpıyor. Bir o tarafa bir bu tarafa yaklaşıyor adeta herkesle bir çay içiyor. Top, kararını henüz vermiş değil. Hakemler desen kafaları her daim karışık, çıkıp şu maçı sadece yöneteyim iyi olan kazansın demiyorlar. “Aman can yakmayayım canım yanmasın” derdindeler. Ee böyle olunca stres artıyor stresin olduğu yerde düdükler titriyor, tilkiler koşturuyor, kararlar yanlış ya da hatalı değil direk yanlı ya da stratejik oluyor. 

Eş zamanlı olarak İngiltere Premier Lig'inde de kıran kırana bir şampiyonluk mücadelesi veriliyor. Hafta içi şampiyonlar liginde VAR'lı sistemde Tottenham'ı yenen Manchester City, hafta sonu lig maçında VAR'sız oyunda da yine galibiyeti alabiliyor. Çünkü hakemler VAR olsa da olmasa da oyunun önüne geçmediğinde sahada iyi olan sonucunu alabiliyor. Acı olan tarafsa şampiyonlar ligindeki maçta düdük bizim ligimizde görev yapan Cüneyt Çakır'da idi ve ne de güzel yönetti orada yine... 

İngilizler şampiyonluk yarışında son düzlüğe girerken medyada herşey en ağır şekilde eleştiriliyor, teknik adamlar oyuncular yeri geliyor yerden yere vuruluyor ama hiç kimse hakem bizi bitirdi demiyor. Kimi zaman hakem onları bitirdiğinde bile... Çünkü günün sonunda hatayı kendilerinde aramaz ve önlem almazlarsa biliyorlar ki, onları bitirmeyecek bir hakem sahadayken de kazanamayacaklar. Hemen yanlışlarına önlemler alıyorlar.

Kendi elinizdeki fırsatı teperseniz ve yine de size son bir fırsat daha geliyorsa bilin ki Spor Toto Süper Lig'desinizdir. Göztepe evinde Akhisarspor'a yenildi. Yetmedi yine evinde BB. Erzurumspor'a da yenildi. Ama hala umudu var. Kağıt üzerinde de olsa, taraftarın yüreğinde de olsa sahaya yansımıyor da olsa hala umut var. Artık son düzlük, önce lidere konuk olunacak, elin boş dönmeyeceksin sonra 2 hafta üst üste içerde taraftarını ve kentini mutlu edeceksin. Bursaspor maçına gelene kadar yükü hafifletmek şart. Göztepe kendini zora ittikçe fikstür, “bak hala yapabilirsin” der gibi. Yapabilecek misin gerçekten?


YORUMLAR

  • 0 Yorum