Sporun tarımı altyapıdır
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

Sporun tarımı altyapıdır

14 Ocak 2019 - 10:07

Atalarımız, anadoluya gelip yerleşik hayatı benimsemeden önce yıllarca göçebe bir yaşam biçimini tercih etmek durumunda kalmıştı. Bu durumun kendi içerisinde bazı dinamikleri vardı. Mesela tarım yapma şansınız toprağı ekme ve ürün alma vaktiniz olmuyordu. Çünkü tarım emek istiyor sabır istiyor ve zaman istiyordu. Anadoluya göç edip “göçebe” hayattan yerleşik düzene geçiş yapıldıktan sonra toplumsal gelişim ve kimlik kazanımı hızla ilerlemeye başladı. Kısacası bir yerden başka bir yere transfer olma kültürü sizi bir yere kadar taşıyabilirdi ondan sonrası kendi üretiminize (tarım'a) dayalı olarak ilerleyebiliyordu. Futbol dünyasının tarımını altyapı, yerleşik düzene geçmesiyle tarımı yapabilecek toprakları işleyebilme kültürünüde altyapı tesislerine ilgi verilmesi olarak gösterebiliriz. Günümüzde kulüplerimizin cezalar almasıylada olsa altyapısına ilgi göstermeye başlaması oldukça önemlidir. Kendi özkaynaklarını değerlendirmek onları işlemek ve geleceğe emekle ulaşabilmek hem o emeğin meyvesine verilen değeri yükseltiyor hem de aidiyet duygusuyla armana bir kimlik kazandırıyor. Yüksek bonservis bedellerine bile “hayır beklesin” diyebilecek sporcuları topluma hediye ediyorsunuz.

Ocak ayı transfer dönemini ülkemizde nedense tamamen yanlış yaşıyoruz. Ocak ayında bir takıma büyük dokunuşlar yapmak durumunda hissediyorsanız bu size sezon başında takımınızı yanlış kurduğunuzu ve sezon başını hatalı geçirdiğinizi gösterir. Şampiyonluğa oynama hedefi olan takımların sezon başında büyük hatalar yapma lüksü olamaz. Çünkü şampiyonluk en az hata yapan tarafa göz kırpar.

Sezonun ikinci yarısını büyük bir heyecanla bekliyoruz. Bu sene taraftarlar son yılların en zevkli ve sıradışı sonuna hazır olsunlar. Fenerbahçe'nin içerisinde bulunduğu durumdan ne şekilde çıkacağı, Kasımpaşa'nın tüm takımla sözleşme uzatma stratejisi ve cazip tekliflere rağmen oyuncularını bırakmamasının ne getireceği, devre arasına en yakın rakibine 6 puan fark atan Başakşehir'i, teknik direktörüyle bir barışık bir tripli devam eden Beşiktaş'ın ne yapacağı ve kazanmak için gole ihtiyacı olan fakat henüz golcüsü olmayan Galatasaray'ın sezonu kaç golle kapatacağı ve Göztepe'nin avrupa kupaları hedefine ulaşıp ulaşamayacağı derken harika geçmesini umduğum bir sezon finali tüm futbolseverleri bekliyor olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum