YOK'luk bolluğunda bir milli takım
Buğutay  Benli

Buğutay Benli

YOK'luk bolluğunda bir milli takım

16 Ekim 2018 - 15:08
Grubumuzun belkide en değerli maçında Rusya’ya karşı yeterince hazır olmadığımız maçta sahadan 2-0 mağlup ayrılırken gördük ki, biz bu maçı çok ciddiye almamışız. Sochi Stadı’nda yaklaşık 40 bin taraftarın önünde oyuna hiçbir anda hükmedemedik. Maçta tempoyu Rusya belirlerken istedikleri anda tempoyu düşürdüler ve istedikleri anda da gaza bastılar. Milli takımımızın bir oyun planı yok. Taktiksel anlayışı yok. Duran top organizasyonu yok. Savunmada rakibi nasıl karşılayacağına dair herhangi bir hazırlığı yok. Ruslar, kullandıkları bütün köşe vuruşlarını ceza sahamızın içine gönderirken bu topların çoğunda kalemizde tehlike yarattı. Ay yıldızlılar ise kornerlerde çok adamla ceza sahasına gitmesine karşın bu topları paslaşarak kullandı ve köşe vuruşu organizasyonlarımızın! bir çoğu kalecimiz Sinan’ın ayağında sonlandı. Stoperlerimiz rakip ceza sahasına her seferinde boşuna gitmiş oldular. Her kazandığımız köşe vuruşu, stoperlerimizi yormaktan öteye gitmedi.

Milli takımın en büyük sıkıntısı ise konsantrasyon gibi görünüyor. Özellikle hızlı hücuma çıkan takımlara karşı oynarken konsantrasyonumuzun düşük olduğu anlarda büyük hatalar yapıyoruz. Savunma kimliğiyle ön plana çıkan Okay ve Mahmut tandemi orta sahayı ayakta tutacak uluslararası tecrübeden yoksun olunca oyunun savunma kısmında başarısız olduk. Takımı ileri taşıması için kadroda olan Hakan Çalhanoğlu ve Oğuzhan Özyakup ise adeta Sochi Stadı’na gelmemiş gibilerdi.

Sahada tüm bunlara rağmen her şeyini ortaya koyan Cengiz Ünder, oynanan futbola isyan eden tek isimdi diyebiliriz. Lucescu ile bu işin olmayacağı artık netleşmedi mi? Daha fazla ısrar etmek sonraki dönemde karşımıza çıkacak olan turnuvaları da riske etmiyor mu? Takımın gençleştirilme organizasyonu tamamlanmış görünüyor. Bundan sonraki süreçte ise mesele eldeki kadroyu en iyi şekilde milli haftalarda oynatabilmek. Sistemi olan ve sahada ne yaptığını bilen uyumlu bir takım haline gelmesi için doğru bir teknik ekip kurmak yetkililerin birinci mesaisi olmalı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum