Bağ-Kur'da işsizlik parası
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Bağ-Kur'da işsizlik parası

16 Şubat 2017 - 10:36

Bağ-Kur kapsamında olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim ödeyen esnaf, şirket ortakları işleri kötü gittiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından desteklenmiyordu.

Geçtiğimiz hafta Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına ilişkin düzenleme TBMM‘ye sunuldu. Yapılan düzenlemeye göre Bağ-Kur primlerini asgari ücretten veya daha fazla kazanç üzerinden yatıran Bağ-Kur’lu 1.422 TL varan işsizlik maaşı alabilecek.


Yasa tasarısı kimleri kapsıyor?

Öncelikle tasarı meclisten geçerse, 1.7.2017‘den itibaren Bağ-Kur'a prim yatıran esnaf veya şirket ortağı her ay 35.55 lira SGK’ye ek prim ödeyerek Esnaf Ahilik Sandığı'ndan yararlanmaya başlayacak. Yapılan bu ödemeler sonunda en erken 2020'de bu sandıktan para almaya başlanabilecektir.

Ahilik Sandığı'ndan Bağ-Kur kapsamında olup (4b) prim ödeyenler faydalanacaktır. Bağ-Kur kapsamında olup da aşağıdaki meslek gruplarına tabii olanlar ise faydalanamayacaktır.

*TARIM BAĞKUR PRİM ÖDEYENLER

*İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEYENLER

*MUHTARLAR

*JOKEY VE ANTRENÖRLER, Ahilik Sandığı'na alınmadılar.

Yukarıda sıraladığımız grup dışında kalan tüm Bağ-Kur‘lu ( 4b) olanlar kapsama dahil edilmiştir.


Sandık nasıl yönetilecek?

Sandık İŞKUR tarafından yönetilecek ve açık verdiği durumlarda devlet tarafından katkı sağlanması öngörülüyor. Sandığın gelir ve giderleri 3 ayda bir yeminli mali müşavirler tarafından denetlenecektir. Denetim raporları 3 ayda bir yayınlanacaktır. Ahilik Sandığı'na katılım zorunlu olacaktır.

Sigortalı çalışanlarda olduğu gibi işyerini kapatan veya ortaklığı son bulan Bağ-Kur‘lu yeniden işyeri açması için girişimcilik eğitimleri verilecek ve işe dönmesi sağlanacaktır. Bunun için sandıkta toplanan gelirlerin %15'ine kadar sandığa para aktarılacaktır.

Ahilik Sandığı'ndan faydalanmak için en az 3 yıl sandığa prim ödenmesi gerekiyor. Ahilik Sandığı'na yapılan ödemelerde gecikme olması durumunda gecikme faiz ve cezaları SGK tarafından tahsil edilecektir.


Ödenecek prim tutarı ne kadar?

Ahilik Sandığı'na ödenecek primin Bağ-Kur’a bildirilen kazancın en az %2'si olması planlanıyor. Bugünkü rakamlarla asgari ücretin %2'si ile asgari ücretin 7.5 katının %2'si oranında farklı primler ödenebilecektir.

Örneğin Bağ-Kur’a bildirdiğiniz kazanç asgari tutarda ise 1777 TL x %2=35.55 TL en az

Asgari Kazancın 3 katı Bağ-Kur‘a prim ödüyorsanız; 1777x3x%2=107 TL Ahilik Sandığı'na ek prim ödemeniz gerekecektir.

Ahilik Sandığı'na ödediğiniz %2 primin yarısı kadar da devlet katkı sağlayacaktır. Devlet katkısı prim ödenen her ay için minumum 18 TL ile 134 TL arasında değişecektir.


Ahilik Sandığı'ndan Bağ-Kur‘lu nasıl para alacak?

İşsizlik parası alabilmek için işyerinin kapanması veya iflas talebi ile mahkemeye başvurulması gerekiyor. Sandığa ödenen primleri aksatan veya borcu olan sandıktan işsizlik parası alamayacaktır. İşyerini kapatmadan önce en fazla son 90 gün prim borcu olanların borç tutarları bağlanan işsizlik parasından mahsup edilecektir. Borcunu taksitle ödeyen veya yapılandıranlara da işsizlik parası bağlanacaktır.

İşini kapatan veya ortaklığı son bulan Bağ-Kur’lu işsizlik yardımı almak istediğinde sandığa ödediği son 4 aylık prime esas kazancı dikkate alınacaktır. Yatan 4 aylık ortalama kazancın %40'ı işsizlik parası olarak ödenecektir. Ödenecek rakam minumum 711 lira olacaktır. Asgari kazancın üstünde yatıran esnaf ise en fazla ayda 1.422 TL alacaktır. Ödenecek işsizlik parası brüt asgari ücretin %80'ini geçemez.

Buna göre Ahilik Sandığı'ndan prim alabilmek için;

*Ahilik Sandığı'na işyerini kapatmadan önce son 120 gün prim ödenmesi,

*En az 3 yıllık sigortalı olmak gerekiyor.

*Son 3 yılda 720 gün prim ödeyenler 6 ay işsizlik parası,

* Son 3 yılda 900 gün prim ödeyenlere 8 ay işsizlik parası,

*Son 3 yılda 1080 gün prim ödeyenlere 10 ay boyunca işsizlik parası ödenecektir.

Maaş her ayın 5 inde hesaplara yatırılacaktır.Nafaka borcu dışında bu maaşlara haciz uygulanmayacaktır.

Bağ-Kur Sosyal Güvenlik sistemimizde hep üvey evlat muamelesi görmüştür. Yapılan bu düzenlemeler sevindiricidir. Toplanan primlerin doğru kanallarda değerlendirilmesi ve farklı şekilde harcanmaması ise ortak dileğimizdir.

Sevgi ve saygılarımızla...

YORUMLAR

  • 0 Yorum