Bağ-Kur yetim kızları SGK'de paranız var
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Bağ-Kur yetim kızları SGK'de paranız var

16 Ağustos 2017 - 11:01

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu vefat halinde geride kalan eş, çocuk, anne, baba gibi bakmakla yükümlü sıfatında olan kişilere başvuruları halinde maaş bağlar. Kimimiz bu maaşı dul maaşı, yetim maaşı olarak bilmemize rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yapmaz eşe dosta sorar alamıyoruz diye düşünüp hakkımızın peşine düşmemeyi tercih ederiz.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda geride kalanlara bağlanan maaşlar içinde en karışık olan yıllar itibariyle sürekli değişen daha çok yetim maaşlarıdır.

Dul maaşı almanın tek şartı vefatın evlilik devam ederken gerçekleşmiş olması ve tekrar evlenmemektir. Dul maaşında geride kalan hak sahibi eşin emekli olması, çalışıyor olması veya aynı kurumdan olması dul maaşı almaya engel değildir.

Bu kısa açıklamadan sonra esas yazımızın konusu olan Bağkur yetim maaşına kısaca değinmekte fayda var.

Biliyorsunuz ülkemizde üç Sosyal Güvenlik Kurumu 1.10.2008 itibariyle tek çatı altında birleşti. Bu ortak payda ve kanunla yapılan değişiklikler 1.10.2008 sonrası sigortalı olanlar için geçerlidir. Bu tarihten önce ilk kez sigortalı olanlar hala daha Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki işlemlerinde eski kanunlara tabiidir.

Örneğin 2008 öncesi sigortalı olduysanız ve hep sigortalı olarak çalışmaya devam ettiyseniz Sosyal Güvenlik Kurumu'nda doğacak alacaklarınız 506 sayılı Kanun maddelerine bakmanız gerekir. Yine Bağ-Kur ise başlangıcınız emekliliğinizde kılavuz 1479 sayılı Kanun'dur. Emekli Sandığı ise 5434 sayılı Kanun'u esas alır. Hal durum böyleyken Sosyal Güvenlik Kurumu'nda sorularımıza cevap ararken birden fazla kanunu ve genelgeyi takip etmeli ve haberdar olmalıyız. Aksi durumda hakkımız olan Sosyal Güvenlik şemsiyesi bizi yeteri kadar koruyamaz.

İşte tam da bu duruma örnek teşkil edecek bir değişiklik 1.10.2016 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu'nun uygulamalarında yerini aldı.

Bağ-Kur'dan yetim maaşı talebinde bulunulduğunda Sosyal Güvenlik Kurumu herkese aynı cevabı vermez.

Vefat eden Bağ-Kur’lu; “Ne zaman vefat etti? Ne zaman emekli oldu? Yetim çocuk çalışıyor mu? Emekli mi? Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan başka gelir alıyor mu? Üzerine kayıtlı gayrimenkul var mı? Bankada parası var mı? Kira geliri var mı?” gibi bir çok soruya cevap arar. Özellikle de 1.10.1972 ile 3.10.2000 tarihleri ve 8.08.2001 ile 1.08.2003 tarihleri arasında vefat eden Bağ-Kur'lu yetim çocuklarının yetim maaşı alabilmesi için aylık gelirinin asgari geçimin altında olması gerektiğinden bahisle çoğu kişiye Bağ-Kur yetim maaşı bağlamazdı.

Hatta bu şekilde Bağ-Kur yetim maaşı alan ve geliri asgari geçimin üstünde olanların yetim aylıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu iptal edip ödemiş oldukları yetim maaşlarını bile geri talep etti. Hal böyle olunca çoğu kişi yetim maaşı için mahkemelere gitti.

Sonunda 1.10.2016 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu bir değişiklik yaparak söz konusu uygulamayı değiştirdi. Artık 1.10.2016 tarihinden sonra Bağ-Kur yetim maaşı talep eden ve önceden yetim maaşı almayan, almasına rağmen kesilen herkese tekrar başvurması şartıyla Bağ-Kur yetim maaşını bağlamaya başladı. Yani babanız veya anneniz 1.10.1972 1.10.1972 ile 3.10.2000 tarihleri ve 8.08.2001 ile 1.08.2003 tarihleri arasında vefat ettiyse ve yetim maaşını geliriniz asgari brüt ücretin üstünde olduğu için alamadıysanız bu tarihten sonra yapılan başvuru ile Bağ-Kur yetim maaşı alabileceksiniz. Bundan sonra Bağ-Kur yetim maaşı için;

1) Evli olmamak veya eşin vefatı ile dul kalmak,

2) Türkiye'de veya yurtdışında çalışmıyor olmak,

3) Kendi çalışması ile emekli olmamak, yeterli oluyor. Başka gelirlerinizin, malınızın, kira gelirinizin olması Bağ-Kur yetim maaşı almanıza engel değil.

Bugüne kadar başvuru yapmamış veya yapmış ret olmuş Bağ-Kur yetim kız çocukları Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yaparsanız 1.10.2016'dan itibaren birikmiş yetim aylığınızı cebinize koyarsınız.

Sosyal Güvenlik Hakları takip gerektiren ve sonucu maddi değerle ölçülen haklardır. Herkesin doktoru, avukatı gibi bir de sosyal güvenlik uzmanı bana göre olmalıdır.

Sağlıcakla kalın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum