Benden öğrenin
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Benden öğrenin

02 Şubat 2017 - 10:34

Öncelikle gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler. Bundan böyle mail adresime gönderdiğiniz sorulardan hafta içinde ilk dört tanesini seçip buradan cevaplayacağım.

Biliyorsunuz Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6770 sayılı Kanun'un 28. maddesi ile işverenlerimizin, Aralık 2016 ayına ilişkin sigorta prim borçları Herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 31/10/2017 tarihine kadar ertelenmiştir.Bu tarihe kadar dilerlerse işverenlerimiz Aralık 2016 ayına ilişkin borçlarını ödemeyebilirler.

Öncelikle bu hafta okuyucularımızın çoğu iş kazası ve meslek hastalığı ile ilgili kişiye özel sorular göndermişler. Birçok okuyucumuz işe girdikten sonra başına gelen kaza veya hastalık nedeniyle çalışma gücünü kaybettiğini ve yaşı beklemeden nasıl emekli olabileceğini öğrenmek istiyor. Her ne kadar iş kazası ve meslek hastalığı başlı başına bir yazının başlığı olsa da gelen sorulardan yola çıkarak kısa bir açıklama yapmak isterim.

Öncelikle meslek hastalığı sigortalının çalıştığı işin niteliğinden dolayı uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir. Meslek hastalığı olarak kabul edilebilmesi için sigortalı olunması, işin mahiyetinden kaynaklanması ve en önemlisi de meslek hastalığının işten ayrıldıktan sonra sağlık kurulunca tespit edilen sürelerde ortaya çıkması gerekir.

Aynı şekilde sigortalının işveren tarafından verdiği işi yürüttüğü sırada meydana gelen sigortalı da bedenen veya ruhen özür uğratan olaya da İş kazası deriz.

Dolayısıyla iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle emekli olmak veya iş göremezlik geliri elde etmek için öncelikle bu tanımların doğru yapılması gerekir. Başımıza gelen şey her zaman iş kazası veya meslek hastalığı olarak kabul görmeyebilir.

Sorularınıza Cevaplarım:

Soru: Sigortalı olarak çalışıyorum. Günüm doldu. Yaşı bekliyorum. 2000 yılında iş kazası geçirdim %20 malul aylığı alıyorum. 2 yıl sonra yaşım dolduğunda emekli olursam malul aylığım kesilir mi? A. Güven

Cevap: Sayın Güven, aldığınız maaş malul maaşı değil iş göremezlik geliridir. Emekli olduğunuzda sürekli iş göremezlik geliriniz kesilmez. Ancak, emekli olduğunuzda bağlanacak olan emekli aylığı ile iş kazasından dolayı bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinden yüksek olanın tamamını, düşük olanının yarısını alırsınız. Dolayısıyla emekli olduğunuzda ömür boyu iki maaşınız olacaktır.

Soru: Sigorta başlangıcım 10 mart 1981, Nisan 1964 doğumluyum. Bugüne kadar 4200 gün sigortam bulunuyor. Aralık 2016'da işyerim de iş kazası geçirdim. Belim ve omuriliğimde zedelenme var. Nasıl emekli olurum? S.Karademir

Cevap: Öncelikle geçmiş olsun. İş kazası sonrası sevk edildiğiniz hastanede en az %10 meslekte çalışma gücünüzü kaybettiğiniz doktor raporu ile kesinleşirse sürekli iş göremezlik geliriniz bağlanır. Normal emekli olmak için 25 yıllık sigortalılık süresi, 5075 gün ve 46 yaş şartına tabisiniz. Yaşı doldurmuşsunuz prim gününüz eksik bu nedenle eğer %40 ve üzeri bir rapor çıkmazsa eksik günlerinizi 5075 güne tamamlamanızı öneriyorum. Eğer %40 ve üzeri rapor alırsanız engelli emekliliğine başvurup hemen emekli olabilirsiniz. Değilse askerlik borçlanması ve dışarıdan prim ödeyerek 5075 güne tamamlayarak emeklilik dilekçesi vermeniz gerekiyor.

Soru: 2006 ’da babam vefat etti. Bağkur ‘dan anneme dul aylığı bağlandı. Annemin 1981-1982’den 1050 gün sigortası var. Annem SSK’den nasıl emekli olur? Hem babamdan hem de kendi emekliliğinden maaş alabilir mi? B. Keskin
Cevap: Anneniz SSK’den emekli olmak için primini 3600 güne tamamlaması gerekir. SSK’den emekli olduğunda hem kendi aylığını, hem de eşinden dul aylığını birlikte alabilir. Evlenmediği müddetçe iki maaşı da almaya devam eder.

Soru: 5.2.1987’de staj sigortası girişim var. 1971 doğumluyum. Temmuz 1990'da sigorta primim yatmaya başladı. Ne zaman emekli olurum? K. Derin

Cevap: Staj sigortasında emeklilik primi ödenmediğinden, emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Temmuz 1990 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl, 52 yaş, 5225 güne tabisiniz.


Soru: 1975 doğumluyum. 15 Aralık 1994 sigorta başlangıcım ile 2160 gün prim günüm var. 865 gün Bağ –Kur’ a prim ödedim. 13 Mayıs 1993 vergi kaydım var. Bağ-Kur kaydım yok. Geriye dönük Bağ-Kur yatırabilir miyim? Ne zaman emekli olurum?
Cevap: 
Sizin gibi süresi içinde Bağ- Kur ’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1.10.2008 den başlar. Bugün için bu tarihten daha gerideki bir tarih itibarıyla Bağ- Kur ’a kayıt mümkün gözükmüyor. 1993 ’ten vergi kaydı ile Bağ- Kur’a kayıt yaptıramazsınız. Bağ-Kur başlangıç tarihinizi ve şu anda hangi kuruma prim ödediğinizi bildirmemişsiniz. Sorunuzu şu anda sigortalı çalıştığınız varsayımına göre cevaplandırıyorum. SSK’de emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 2725 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 2030’da emekli olabilirsiniz.

Sorularınızı ve merak ettiğiniz konuları [email protected] adresine mail atabilirsiniz.
YORUMLAR

  • 0 Yorum