Doğum borçlanması
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Doğum borçlanması

14 Mart 2017 - 10:25

Doğum borçlanması


Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanun ile ilk defa 1.10.2008'de uygulanmaya başlandı. İlk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) kadının yaptığı her bir doğum için çalışmadan geçen 2 yıla kadar borçlanma hakkı verildi.

Doğum borçlanmasını madde madde sıralayacak olursak;

*Çalışma hayatına başladıktan sonra yapılan doğumlar için borçlanma hakkınız var.

*Sigortalı olarak çalışmadan önce yapılan doğumlar için borçlanma yapamazsınız.

*Doğumdan sonra adınıza prim yatmayan en fazla 2 yıla kadar olan süreleri borçlanabilirsiniz.

*Doğum borçlanması sigortalılık başlangıcınızı öne çekmez.

*Doğum öncesi çalışmanız yoksa borçlanamazsınız.Fakat staj süreniz varsa borçlanma hakkınız var.

*En fazla 3 çocuk için doğum borçlanması hakkınız var.

*Doğum sonrası çocuğun vefat etmesi halinde çocuğun hayatta kaldığı prim ödenmemiş en fazla iki yılı borçlanabilirsiniz.

*Devlet memurlarında 15.10.2008'den önce Emekli Sandığı'nda çalışması olanların; görevde iken doğum borçlanmasını öderlerse bu tarihten itibaren emeklilik keseneğine esas aylıklarının tespitinde bu tutar değerlendirilir.

*Devlet memurları doğum borçlanmasını açıkta iken yaparlarsa yeniden göreve başladıkları tarihten itibaren emeklilik keseneğine esas aylıklarının tespitinde bu tutar değerlendirilir.

*Doğum sonrası yarı zamanlı çalışan devlet memurları, 5520 sayılı Kanun'un ek 11.maddesi uyarınca 10.02.2016 tarihinden itibaren talepte bulunmaları halinde fiili hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanan süreleri borçlanabilirler.

*Doğum borçlanması günlük ödeme rakamı yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır.

*Doğum borçlanması tutarını SSK (4A), BAĞ-KUR'lu (4B) olan kadınlar asgari ücretin günlük rakamı ile asgari ücretin 7.5 katı arasında istedikleri tutarı seçerek borçlanma yapabilirler.

*Doğum borçlanması için 30.12.2017 sonuna kadar en az günlük 19 TL'den borçlanma yapabilirsiniz. Dilerseniz 19 TL'yi 7.5 katına kadar istediğiniz rakamdan seçebilirsiniz.

*Günlük 19 TL'den borçlanmada her çocuk için 19 TL*720 GÜN=13.680 TL ödeme yapmanız gerekir.

*Doğum borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir. Başka evrağa gerek yoktur.

*Doğum borçlanması başvurusu en son çalışmanızın olduğu Sosyal Güvenlik merkezine yapılır. Devlet Memurları başvurularını Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Ankara‘ya yapmaları gerekir.

Doğum borçlanmasını çalışmaya başlamadan önce yapılan doğumlar için de geçerli olması gerekir. Bu konuda bugüne kadar meclise yapılan teklifler olumsuz sonuçlanmıştır. Bir kadın olarak doğum borçlanmasının en az askerlik borçlanması koşullarında olması gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum