Emeklilikte avukatların hakları (2)
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Emeklilikte avukatların hakları (2)

21 Haziran 2017 - 09:44

Geçen hafta ilk bölümünü yayınladığımız "Emeklilikte avukatların hakları" başlıklı yazımıza bugün ikinci bölümüyle devam ediyoruz.

4) SÖZLEŞMELİ ÇALIŞAN AVUKATIN KENDİNE AİT BÜROSU OLMASI HALİNDE

5510 sayılı Kanun ile vergi mükellefi olarak kendi bürosunda Bağ-Kur primi ödeyen avukat Mart 2011 sonrası SSK (4a) statüsünde sözleşmeli olarak ayda kaç gün adına SSK (4a) primi yatıyorsa o kadar gün Bağ-Kur'a eksik prim öder.

Emeklilik başvurusu yapmadan önce adına yatan toplam primlerin son 7 yılın (2520 gün) 3.5 yılı (1261 gün) hangi kuruma fazla prim yattıysa o kurumdan emekli olur.1.10.2008 öncesi sigorta başlangıcı olanların tamamı için emekli olacağı kurum belirlenirken son 3.5 yıl kuralı uygulanır.

Ülkemiz de emekli aylıkları bireyin adına yatan primlere göre hesaplanmasına rağmen hala daha en iyi emekli aylığı Emekli Sandığı(4c), SSK (4a) ve Bağ-Kur (4b) olarak sıralanır. Bu nedenle ilk sigortalılık tarihi 1.10.2008 olanların mümkünse Emekli Sandığı (4c), değilse SSK (4a) statüsünde emekli olmak için gayret etmesini öneririm.

AVUKATLARIN 1.10.2008'DE 5510 SAYILI KANUN İLE ELDE ETTİKLERİ HAKLAR

5510 sayılı kanun öncesi topluluk sigortası ödeyen avukatların sadece emeklilik zamanları geldiğinde emekli olabiliyorlardı. Sağlıktan, iş göremezlik ödeneği gibi temel hakları yoktu. 5510 sayılı Kanun öncesi sadece uzun vadeli sigorta primleri yattığı için emeklilik halinde sosyal güvenlik şemsiyesi altında yerlerini alıyorlardı.

5510 sayılı kanun sonrası avukatlara iş kazası veya meslek hastalığı sonucu;

*Geçici iş göremezlik geliri,

*Meslekte kazanma gücünü en az %10 oranında kaybetmesi halinde sürekli iş göremezlik geliri,

*İş göremezlik geliri alırken vefat etmesi halinde yakınlarına cenaze ödeneği , ödenmeye başlandı.

Yine 5510 sayılı Kanun ile;

*Avukatın yetim maaşı alan kız çocuğuna evlenmesi halinde yetim maaşının 24 katı çeyiz parası,

*Avukatın doğum yapması halinde doğumdan önce ve sonra olmak üzere toplamda 16 hafta geçici iş göremezlik ödeneği,

*Doğum yapan avukata veya avukatın çalışmayan doğum yapan eşine emzirme ödeneği,

*Vefat halinde yakınlarına cenaze ödeneği, verilmeye başlandı.

Yine 5510 sayılı Kanun sonrası avukatlar sağlıktan diğer vergi mükellefleri gibi yararlanmaya başladılar. Aynı şekilde eş ve çocukları da sağlıktan yararlanıyorlar.

Yaşamın temel taşlarından olan adaleti avukatlarımız dağıtır. Hayatta en öldürücü yara haksızlık yarasıdır. Ne yapsanız iyileşmez. Hakkın ve hukukun bekçisi avukatlarımız başımızdan eksik olmasın.

Sevgi ve saygılarımla...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum