Evlenen kadının sosyal güvenlikten doğan hakları
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Evlenen kadının sosyal güvenlikten doğan hakları

26 Eylül 2018 - 09:32

 

Sosyal Güvenlik çatısı altında çalışan kadın evlenirse 4857 sayılı kanunun 46.maddesi gereğince üç gün izin alarak evlilik tatiline çıkabilir. Üç günlük bu izin süresi ücretsiz izin olarak verilir.Yani işveren isterse öder istemezse ücret vermeden izne çıkarabilir. Kadın işçi sendikalı ise ve sözleşmeden kaynaklanan evlilik ile ilgili ek hakları varsa bundan faydalanır.

Ayrıca 1475 saylı kanunun 14.maddesi gereği olarak evlilik tarihinden itibaren bir yıl içerisinde işini evlilik sebebiyle bırakırsa birikmiş kıdem tazminatını da işveren ödemek zorundadır.

Sosyal Güvenlik Kurumundan yetim aylığı alırken evlenen kadın çeyiz parası alma hakkına sahiptir. Bu durumda yetim aylığını Emekli Sandığından alıyorsa yetim aylığının 12 katını çeyiz parası olarak alır. SSK veya Bağ- Kur ‘ dan yetim aylığı alıyorsa aldığı yetim aylığının 24 katını yetim aylığı olarak talebi halinde  alacaktır. Aynı şekilde Emekli Sandığından ölen eşinden dolayı dul maaşı alan kadının da evlenmesi halinde en son aldığı dul aylığının 12 katı kendisine çeyiz parası olarak ödenir. Bu hak Bağ- Kur ve SSK dan dul aylığı alan kadınlara verilmemiştir.

Evlilik akdi ile birlikte  eşler vefatları halinde birbirlerinin emekli aylıklarına da hak kazanırlar. Eşlerin aynı kurumdan olması veya gelir durumları dul aylığı almalarına engel değildir. Dul aylığı almaya engel olan veya durduran tek şey tekrar evlenmektir. Eşlerin vefatı halinde vefat eden kişinin 900 gününün olması dul aylığı bağlatmak için yeterlidir.

Evlilik durumunda ödenen çeyiz parası bir kereye mahsus olarak Kurumca ödenir .Verilen aylık tutarı kaç aylık maaşa denk geliyorsa boşanma ile evlilik son bulsa dahi yetim maaşı bu süre bitinceye kadar tekrar bağlanamaz. Diyelim SSK dan emekli babanızdan dolayı yetim aylığı alıyorsunuz ve evlilik nedeniyle talebiniz ile birlikte yetim maaşının 24 katı kadar çeyiz parası aldınız. Evliliğiniz bir yıl içinde son buldu ve ayrıldınız. Tekrar yetim aylığınızın bağlanmasını talep etseniz dahi bir yıl daha beklemeden yetim maaşı alamazsınız. Yetim maaşı almayan kız çocuğu evlense dahi çeyiz parası alamaz. Son olarak da erkek çocuklarının çeyiz parası hakkı bulunmamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum