DİLEK ETE

DİLEK ETE

İnsafa gelin

29 Ağustos 2017 - 12:18

Hiç tartışmasız biz sosyal bir milletiz ve devletiz. Yardım etmeyi hem şahsi olarak bizler ve devletimiz ilke edinir. İşte bu felsefeden yola çıkarak 29.06.2011'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu. Temel kuruluş amacı; birey, aile ve toplum refahını artırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen katılımcı anlayışla, adil ve arz odaklı bütüncül sosyal politikalar üretmek, uygulamak ve izlemek olarak belirlendi.

2011'den itibaren özellikle geliri olmayan veya düşük olan bakıma muhtaç kesime destek olmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelir bağlıyor. Çok yerinde çalışmaları ve kutsal görevlerinde zaman zaman bireylerin suiistimalleri de söz konusu oluyor. Ama genelinde bakıma muhtaç kesime hizmet ediyorlar.

Bu kadar büyük bir hizmet yelpazesinde zaman zaman hataların olması da çok normaldir.

İzmir ‘de Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü'ne iki yıl önce yapılan başvuru ile bir aileye evde bakım parası bağlıyor. Aile Menemen'de dededen kalma eski bir evde karı koca birlikte yaşıyor. Evde Bakım parası almak için başvuran kişi Necdet Korkmaz, 55 yaşında ve hiçbir geliri yok. Yaşamda maddi kayıplar yaşamış sağlık durumu elverişli olmamakla birlikte eşi Tahire Korkmaz ‘ın ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bulunuyor. Evde iki kişiler ve başka da bakabilecek kimse bulunmuyor. Eşi Tahire Korkmaz hastalanmadan önce Necdet Korkmaz günlük daim olmayan işlerde çalışmış ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamış. Eşi hastalanınca çalışamaz olmuş. Eşi yatağa bağımlı yaşıyor, banyo tuvalet dahil tüm şahsi ihtiyaçlarını eşinin yardımı olmadan tamamlayamıyor.

Şimdi durum böyleyken evde bakım parası ödenirken eve Bakanlığın denetmenleri geliyor. Geldikleri gün evin dağınık olması ve uygun şartların olmadığından yola çıkarak rapor düzenliyor ve evde bakım parasını kesiyor. Ağustos 2017 evde bakım parası ödenmiyor.

Bana göre evde bakım parası alma şartları arasında yer alan temel sebeplerden olan gelir durumu, sağlık raporu gibi şartlarda bir değişiklik olmamasına rağmen tamamen göreceli bir sebeple evde bakım parasını durdurmak çok insaflı bir karar değildir. Hiç rahatsızlığınız olmasa dahi eviniz her zaman derli toplu ve hijen koşulları olarak dört dörtlük müdür?

Hasta birinin bakımı ve hijen şartları görecelidir. Günden güne değişebilir. Eşine, kızına, oğluna vicdanlı olan herkes doğru uygun şartlarda bakmak ister.

Kurban Bayramı'na girdiğimiz şu mübarek günlerde bir ailenin tek geçim kaynağı olan evde bakım parasını hijen koşulları uygun olmadığı için durdurmak bana göre insafsızlıktır. Sosyal devlet olarak eşinin bakamadığı yerde Tahire Korkmaz ‘a bakmak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın görevi olacaktır. Yeterli koşulların sağlanamadığını gören denetmenlerin evde bakım parasının ödeme rakamını artırmak yerine evde bakım parasını kesmek çok kolay ve sosyal devlet ilkesine aykırı bir yaklaşım olmuştur.

Böyle bir yanlıştan kısa sürede dönüleceğini düşünerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile başvuru yaptılar. İnşallah bu dilekçe sonrası aileye evde bakım parası tekrar bağlanır. Empati yaptığımız yerde hepimiz iyi insanlarız. Bazen empati yapmayı unutuyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum