İşverenler dikkat  meslek kodu uygulamasına ceza geliyor
DİLEK ETE

DİLEK ETE

İşverenler dikkat  meslek kodu uygulamasına ceza geliyor

06 Aralık 2017 - 09:15

İşverenler dikkat  meslek kodu uygulamasına ceza geliyor

Meslek kodu nedir? Bir işyerinde belirlenen iş veya hizmeti yerine getiren işçinin   iş sözleşmesiyle  anlaşan çalışanın iş yerinde yaptıkları işlere göre verilmekte olan koda meslek Kodu diyoruz. Meslek Kodu Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından belirleniyor ve işçinin yaptığı işi gösteriyor.
İşverenler tarafından uzunca bir süredir yürürlükte olmasına rağmen  tam olarak uygulanmayan meslek kodları 1.Ocak .2018 den itibaren artık zorunlu hale geliyor. Kayıt dışının önüne geçilmesi mesleğe göre prime esas kazancın hesaplanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödenmesinin sağlanması hedefleniyor. İşverenler artık çalışanlarının hepsini aynı işi yapıyormuş gibi aynı meslek kodundan ve aynı sigorta priminden SGK ‘na bildirimde bulunamayacaktır.
Mühendis, doktor, aşçı, avukat, gazeteci, mimar gibi meslekleri olan kişilerin aynı meslek kodu ile kaydedilerek işçi gibi gösterilmesi de önlenmiş olacaktır. 6728 Sayılı Torba Kanun ile getirilmiş olan yasal düzenlemede ; "Sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen  sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır"denmektedir.
1 Ocak 2018 tarihinde  meslek kodlarının doğru bir şekilde sisteme girilmemesinden dolayı çalışanın ve kurumun zarara uğramasına sebep olanlara para cezası uygulanacaktır. Meslek kodlarının hatalı girilmesinden dolayı , sigortalı emekli olduğu zaman düşük maaş alıyor, kıdem  tazminatı ,işsizlik parası, iş kazası durumunda ödenen iş göremezlik ödeneği de gerçek ücretinden daha düşük ücretle Sosyal Güvenlik Kurumuna prim bildirildiğinden daha düşük oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da daha düşük sigorta primi aldığı için gelir kaybına uğruyor. Sigorta priminin yanında vergisel olarak da Devletin kaybı oluşuyor.2018 den itibaren Sosyal Güvenlik Kurumunun denetimlerinde veya oluşabilecek şikayet ,dava gibi durumlarda meslek kodu hatalı bildirilen her çalışan için asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası kesilecektir. Bir işyerinde meslek kodları birden fazla sigortalı için yanlış girilmiş bile olsa o işyeri için kesilecek ceza bir asgari ücreti geçemeyecektir. Geçmişte özellikle gazeteciler, mühendisler , fabrika müdürleri dahil bütün yöneticiler asgari ücretle Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriliyordu. Son yıllarda düzeltmelerde olsa da  hala daha gerçek gelir üzerinden gösterilmemektedir. Devletin özellikle istihdam politikalarında ve mesleki eğitimlerde elinde bilgi,data olması açısından da 2011 den beri zorunlu hale getirdiği meslek kodu uygulaması artık para cezası ile de hatalı kodların tamamen önüne geçilmesi planlanıyor. Ertelenmezse uygulama başlayacak ve hatalı kodlar cezalara neden olabilecektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum