Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin sözleşmeleri 
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin sözleşmeleri 

04 Temmuz 2018 - 06:33

 

Biliyorsunuz özel okullarda görev yapan öğretmenlerimizin genelde bir yıllık sözleşmeler ile çalışırlar. Her yıl sözleşmeler yenilenir veya çalışma sonlandırılır. Geçen hafta Yargıtay her yıl yenilenen bu sözleşmelerin niteliği ile ilgili yeni ve önemli bir karar aldı.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile eğitim ve öğretimin, öğrenciler bakımından kesintisiz devam etmesi amaçlandığından, ‘’en az bir takvim yılı süreli’’ sözleşme imzalanmasını öngören 5580 sayılı Kanun’un 9. maddesi , diğer maddelerle birlikte değerlendirildiğinde özel öğretim kurumları personeli ile yapılan sözleşmenin belirli süreli iş sözleşmesi olduğu sonucuna vardı. Yargıtay İçtihat’ i Birleştirme Büyük Genel Kurulu Kararı 2017/1 esas ve 2018/2 karar numarası ile de tartışmalara noktayı koydu.

Yargıtay’ın bu kararı ile özel öğretim Kurumlarında görev yapan öğretmenler belirli süreli iş sözleşmesi haklarına tabii olacaklar.

Bugüne kadar uygulamada 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa tabii olarak süreli sözleşmeyle çalışan öğretmenlerle birden fazla süreli sözleşme yapılması halinde bu sözleşmeler süresiz sözleşme olarak değerlendirilip çalışmadan doğan hakları hesaplanıyordu. Bugünden sonra belirsiz süreli iş sözleşmesi olduğuna karar verildi. Alınan karar ile her ne kadar Kanun ‘da ‘’yönetici ,öğretmen ,uzman öğretici ve usta öğreticiler ile kurucu veya kurucu temsilcisi arasında yapılacak iş sözleşmesinin ,en az bir takvim yılı süreli olmak üzere yönetmelikte belirtilen esaslara göre yazılı yapılacağı ‘’  belirtilen kararda ,  devam cümlesinde ’’mazeretleri nedeniyle kurumdan ayrılan öğretmen ve öğreticilerin yerine alınacak olanlar ile devredilen kurumların yönetici, öğretmen ve öğreticileri ile bir yıldan daha az süre içinde iş sözleşmesi yapılabileceği ‘’nin  öngörüldüğü açıklandı. Ayrıca ilgili yönetmelikte de sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihlerine açıkça  yer verildiği için bu sözleşmelerin kesinlikle belirli süreli iş sözleşmesi olarak ele alınması gerektiği ifade edildi. Ayrıca sözleşmelerin her yıl yenilenmesinin de belirli süreli iş sözleşmesini belirsiz süreli iş sözleşmesine çevirmeyeceği açıklandı. Her yıl yeni başlangıç bitiş tarihlerinin ve ücretlerin yenilendiğini bu nedenle belirli süreli iş sözleşmesi olduğunun kabul edilmesi gerektiği belirlendi.

Sonuç olarak Özel Öğretim Kurumlarında sözleşme ile çalışan öğretmenlerimizin belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak değerlendirilerek ödenen işçilik alacaklarının bundan böyle tespiti konusunda belirli süreli iş sözleşmesi niteliği dikkate alınarak hareket edilmesi gerekecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum