SGK vatandaşın sesine kulak verdi
DİLEK ETE

DİLEK ETE

SGK vatandaşın sesine kulak verdi

13 Aralık 2017 - 10:03

SGK vatandaşın sesine kulak verdi

Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) olumlu vatandaşın lehine değişikliklerde yapılıyor. Özellikle 2014 yılından beri bana göre Kurum hatasını kusurunu elinden geldiğince düzeltmeye çalışıyor. Yine vatandaş aleyhine eşitlik ilkesine aykırı işlemler yok mu? Elbette var. Biraz yavaşlar bürokrasi çok ama içinde çok hızlı çalışan birimlerde var.
Geçen hafta 5.12.2017 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumunda yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelikte bazı maddelere kısaca değinmekte fayda var.
Öncelikle Bağ- Kur ‘da borcu olanların vefatları halinde yakınlarına dul, yetim aylıkları borcun ödendiği tarihi takip eden aydan başlıyordu. Bu yönetmelik ile borcun ödenmesi şartı devam etse de vefat eden sigortalının aylığını hak kazanmış kişilere vefat tarihinden aylıkları bağlanacaktır.
Örneğin babanız vefat etti. Vefat tarihinde maaş alma hakkiniz yoktu. Diyelim evliydiniz boşandınız. Yetim maaşı talep ettiniz. Taleple birlikte Bağ-kur borcu tespit edildi. Borcu 2 ay sonra ödediniz. Sosyal Güvenlik Kurumu önceden aylığı borcu ödediğiniz tarihi takip eden aydan başlayarak ödüyordu. Artık hak ettiğiniz tarihten itibaren aylık bağlayacak.
Özellikle Bağ-kur borcu olan yakınlarınızın emekli aylıklarında elinize geçen maaştan emin olmak daha önemli olacaktır.
Yine yönetmelik ile emekli aylığı alırken sosyal güvenlik kurumuna borcu olduğu tespit edilen sigortalının emekli aylığı durduruluyordu. Artık emekli aylığı durdurulmadan aylıklardan borç tutarı kesilecektir. Yönetmelik de bir diğer hatalı uygulamada yurtdışı borçlanma yaparak emekli olanların yurt dışında çalıştığı tespit edildiğinde emekli maaşları iptal ediliyor ve  ödenen aylıkların tamamı geri isteniyordu. Artık sadece çalıştığı sosyal yardım aldığı sürelerin aylıkları geri talep edilecek bu da emekli aylığından kesilerek geri alınacaktır. Emekli aylığını durdur aylığın tamamını geri talep et artık uygulanmayacaktır.
Biliyorsunuz bugüne kadar emekli olup Kamuda veya yüzde ellisi kamuya ait şirketlerde çalışmaya başlayanların emekli aylığı alarak çalışması halinde tespit edildiği tarihten itibaren emekli aylıkları yine geri talep ediliyordu. Bu yönetmelik ile sadece çalıştığı çift maaş aldığı sürelerin aylıkları geri talep edilecek bu da emekli aylığından kesilecektir. Emekli aylığı durdurulmayacaktır.
Sosyal Güvenlik kurumunda son dönemde sık rastlanan bir durumda emekli olduğunuz tarihte günleriniz eksikmiş aylığı iptal ettik demeleriydi. Sigortalı emekli aylığı bağlanırken eksik günü olduğu söylense yıllar önce belki askerlik, doğum veya prim ödeyerek günleri tamamlayacakken yıllar sonra maaşı durdurup geri talep ediyorlardı. Artık bu uygulamayı da yönetmelik ile düzeltiyorlar. Sigorta eksik günleri borçlanmalar ile tamamlamanız halinde maaşın başlangıcını ve tutarını değiştirmiyor.
Yine eksik günleri Bağ-kur li çalışmanız devam ediyorsa Bağ-kur dan gün kazandırarak tamamlamanız a imkân veriliyor. Emeklilik sonrası sosyal güvenlik destek primi ile çalıştıysanız bu çalışmalar ile eksik süreleriniz tamamlanıyor.
Tabii bu eksik sürelerle bağlanan emekli aylıklarının geriye dönük sigortalının emekli aylığından kesilmesi bana göre hala hakkaniyetli değil. Sosyal Güvenlik Kurumu hatalı emekli edip yıllar sonra tespit ettim bana geri ödemeden vazgeçmelidir. Ülkemizde düşük emekli aylıkları bir de yıllar sonra pardon senin üç ayin eksikmiş bana geri öde uygulaması saçmalıktır.
Yönetmelikte yer alan değişiklikleri sayfamızda yarın yazmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum