Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan vatandaş lehine cevap alamazsınız
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan vatandaş lehine cevap alamazsınız

20 Ekim 2018 - 06:32


Sosyal Güvenlik Kurumu  Kamu Kurumları arasında en karışık mevzuatı olan kurumlardan biridir. Öyle ki aynı soruya birden farklı cevap almak bile çoğu zaman mümkündür. O kadar çok yönetmelik ile genelge ile mevzuatta oynama yaparlar ki bir merkezin evet dediğine diğer merkezin hayır dediğine bile tanık olursunuz. Bir bölümün bağladığı aylığı diğer bölüm gelir durdurur. Bir merkezin beş dakika da hiçbir evrak istemeden elinize verdiği askerlik veya doğum borçlanmasını bir başka merkez bürokratik evraklarla bir ay sonra yapar.
Böyle yazınca sanmayın eleştirmek için yazıyorum. Uygulama böyle dipsiz kuyuda kendi sorunuza cevap arar durursunuz.Verilen cevaplara inanmaz araştırır çıkış yolu ararsınız.Kurumun içinde araştıran hızlı eksiksiz cevap verenlerde olmakla birlikte ne yazık ki henüz yeterli sayıya ulaşmış değil.Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız her cevap doğru cevaptır diye düşünüp hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin.
Sosyal Güvenlik ile ilgili sorularınızı yazın bize, gönderdiğiniz soruları gazetemizde adınızla cevaplayacağız.Detaylı olarak sorunuzu tarih ve kurumu belirterek yazarsanız net cevapları emeklilikle ilgili sorularınızı cevaplamış oluruz.
Bu hafta içinde gazetemize gelen soruları ve cevaplarını kısaca sıralayalım.
Soru:  Aydın’ da  bir tekstil atölyesinde iki yıldır çalışıyorum. Eniştemin rahatsızlığı sebebiyle ablam refakatçi olarak hastanede kalınca çocuklara ben bakmak için işe gidemedim.Telefonla ustabaşına haber vermeme rağmen işten çıkardılar.Ne gibi haklarım var?  Aylin Destici
Üç iş günü mazeretsiz olarak işe gelmeyen elemanın herhangi bir hakkı yoktur. Bu durum işverene iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı verir.4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinin II-g bendine göre, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü işine devam etmemesi, işverene iş sözleşmesini haklı nedenle bildirimsiz olarak fesih hakkı verir. İşverenin haklı nedenle fesih hakkını, işçinin devamsızlığını öğrendiği günden başlayarak altı iş günü içinde kullanması gerekir.Bu durumda işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamaz. Ancak ücret alacağının ve varsa hak kazanıp ta kullanmamış olduğu yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin izin ücretinin ödenmesi gerekir.
 Soru: Satış pazarlama firmam var. Yılda birkaç kez hastaneye Perşembe günü giderek  rapor alıyor haber vermiyor ve işyeri hekimine muayene olmuyor. Bu bir alışkanlık haline geldi. Ben bu işçiye nasıl bir yaptırım uygularım veya tazminatsız işine son verebilir miyim?Sedat Veysi 
Sürekli  ardı ardına Perşembe günleri 2-3 gün rapor alması , raporlu olduğunu rapor sonrası işe geldiğinde öğrenmeniz işyeri hekimine muayene olmayıp hastaneye gitmesi, rapor alma işini de sürekli hale getirmesi, iyi niyetli bir davranış olarak görülmüyor.Kendisine öncelikle işyeri hekimine muayene olmasını ihtar edebilir, bunun sonucuna göre davranabilirsiniz. İşyeri hekimine muayene olmayı reddedip, aynı davranışını sürdürmesi halinde, İş Kanunu’nun 25. maddesinin II/e bendine göre , iş sözleşmesini haklı nedenle tazminatsız olarak sona erdirebilirsiniz. 
Soru : 1997 yılında babası vefat eden kız çocuklarının babasından aldıkları dul ve yetim maaşı kira geliri varsa  kesilir mi?Semih Tahtaran
Genel olarak kız çocuklarının kira veya başka gelirlerinin olması, babalarından bağlanan yetim aylıklarının kesilmesini gerektirmez. Yetim aylığı kız çocuğunun evlenmesi halinde kesilir. Yetim aylığı SSK veya Bağ-Kur’dan bağlanmış ise sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında ya da kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı almaya başladıklarında kesilir.Ancak 4 Ekim 2000’den önce veya 8 Ağustos 2001 ila 2 Ağustos 2003 tarihleri arasında vefat eden Bağ-Kur sigortalılarının kız çocuklarına yetim aylığı bağlanması için her türlü aylık gelirleri toplamının asgari ücret tutarını aşmaması gerekiyordu. Bu kapsamdaki kız çocuklarına bağlanan yetim aylıkları açısından 1 Ekim 2016 tarihi öncesi için bu kural işletilmekte olup, yersiz ödenen aylıkların iadesi talep edilmekte. 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren ise uygulama değiştirilmiş olup, sadece evli olmama, sigortalı olarak çalışmama ve kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı almama şartları aranmaktadır.
DİLEK ETE 
[email protected]
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum