Sosyal güvenlik ve BES neden önemli?
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Sosyal güvenlik ve BES neden önemli?

21 Ocak 2017 - 10:35

Yenigün Gazetesi ailesinin yeni bir ferdi olarak bundan sonra sizinle sosyal güvenlikte yapılan güncel değişiklikleri ve sizden gelen emeklilik , çalışma hayatı ile ilgili soruları bu sütunda cevaplamaya çalışacağım. Biliyorsunuz emeklilik dönemimize kadar hepimiz için gideceğimiz uzunca bir yol var. Bu yolda doğru kararlar almak ve zamanında hareket etmek önce kendimizi sonra birinci derece yakınlarımızı etkiliyor. Bu bağlamda ilk yazımda emeklilik maaşı ile ilgili güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Dünyaya gözümüzü açtığımızda başlayan sosyal güvenlik tüm yaşamımız boyunca önemli olmasına rağmen ne yazık ki daha çok yaşımız ilerledikçe dikkatimizi çekmeye başlar. Adı üstünde insanoğlunun güvenlik ihtiyacını karşılamak amacıyla yola çıkılsa da tüm yaşamımız boyunca önem vermezsek ömrün son dönemlerinde güven ihtiyacımızı karşılayamaz olur. Dünyanın her yerinde Sosyal Güvenlik önemlidir. Refah seviyesi yüksek Avrupa ülkelerinde de olsanız çalışma hayatınızı boyunca ve aktif çalışma hayatından çekildiğinizde de Sosyal Güvenlik ana ihtiyaçlardan biridir.


İşsizlikten hastalığa, maluliyetten anneliğe, emeklilikten ölüme kadar devam eden bu sistemde meydana gelecek bir aksama toplumda sosyal barışı da bozacaktır. Esasen sosyal güvenlik sistemindeki adaletsiz dağılım sisteme ödeme yapmadan faydalananların da tasarruf etmesine engel olmuştur. Ayrıca Sosyal Güvenlik sistemine prim yatırmadan faydalanan kesim ödeyen kesimin sigorta primlerini artırmış, emek pahalı olunca da bir nevi işsizlik artışına sebep olmuştur.


Nüfusun yaşlanması sağlık hizmetine ayrılan parayı da artırmıştır. Gün geçtikçe sosyal güvenlik garantisinde tehlike artmaktadır. Sosyal Güvenliğin siyasetle iç içe girmesi suiistimaller, yolsuzluklarda primlerin yeterli oranda değerlendirilmemesi de kaygı verici bir durumdur.

Sosyal Güvenlik aslında, gelirin toplum içinde yeniden dağılımı, tasarruf ve öngörülemeyen risklerde koruma sağlar. Ama sistem yanlış işlerse Sosyal Güvenlik komple ortadan da kalkabilir.


Ülkemiz de Sosyal Güvenlik denince akla devlet baba ve SGK birlikte gelmektedir. Sanki genç ve aktif yaşamımızda ödenen primlerle değil de tamamen devletin elde ettiği gelirlerle Sosyal Güvenlik ihtiyacı değerlendiriliyor diye düşünülür. Bu sebeple ailede bir kişi çalışır en az 3 kişi bu bir kişiden kesilen primlerle yaşam boyu emekli maaşı alır sağlıktan yararlanır.

Bu Sosyal Devlet anlayışı ile bugüne kadar bir musluk ile doldurulan havuz en az 3 muslukla boşaltılmaktadır. Hal vaziyet böyle olunca Sosyal Güvenlik'te bir süre sonra ya ödemeler azalacak ya da tamamen ortadan kalkacaktır.

8.09.1999'da başlayan ve sonrasında devam eden değişiklikler ile emeklilik yaşı, hak sahipliği, emekli aylığı hesabı sürekli vatandaş aleyhine değişmektedir. Bunun sebeplerini siyasi arenada aramak veya suçlamak soruna çözüm getirmeyecektir. Çünkü çocuklar bu basit  havuz hesabını yapabilmektedir. Bir kişinin yaptığı tasarruf, emeklilik prim ödemesi ile beş kişi bakılamaz.

Özetle yeni sistemle değişen dünya koşulları da dikkate alınarak yeni Sosyal Güvenlik şemsiyeleri edinmek de fayda vardır.Edinilen sosyal güvenlik veya tasarruf şemsiyelerinde birikimleri uzun vadeli ve cömertçe seçmek gelecekte yağmurdan ıslanmayı önler.

 

Çalışma hayatına girdiğimiz günden itibaren en az 20 yıl Sosyal Sigortalar Kurumu'na zorunlu prim ödediğimiz düşünülürse ve bugünkü şartlarda 20 yılın sonunda biriken primlerimiz ile de yaşımız dolmadan emekli aylığı alamadığımızı eklediğimizde tablo daha net ortaya çıkmaktadır.

İster kâğıt kalemle basit usulde hesaplayın isterseniz aktüarya tekniği ile hesaplayın sonuç değişmeyecektir. 

Türk Sosyal Güvenlik sisteminde emeklilik ve sağlık hizmeti artık hem daha maliyetli hem daha az verilmektedir. Bu makas sistemin çökmemesi için daha da açılacaktır.

En son yapılan yasal düzenleme ile 1.10.2008 sonrası ilk defa çalışmaya başlayanlar en az 25 yıl prim ödeme ve 60 yaş şartını yerine getirdiklerinde emekli olacaklar ve o güne kadar ödenen kazançların prim gün sayısına oranlaması ile ortalama kazançların %35 oranında emekli aylığı alacaklardır.

Emeklilik planında ister bankada değerlendirme, ister yastıkaltı, isterse Bireysel Emeklilik Sistemi olsun illaki ek bir tasarruf yönteminiz olmalıdır.

Sevgi ve saygılarımla.


YORUMLAR

  • 0 Yorum