Taşeronda son durum
DİLEK ETE

DİLEK ETE

Taşeronda son durum

27 Aralık 2017 - 10:07

Taşeronda son durum

Biliyorsunuz 4.12.2017 de çıkan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile (KHK) Taşeron işçilerinin kadroya alınması yasallaştırdı. Böylece bugüne kadar Taşeron işçi olarak çalışanların Kamuda görevlendirilmesinin önü açılmış oldu.
Tabii herkesin beklentisi oldukça yüksek hemen bugünden yarına aldıkları maaşın artmasını iş garantisini görmek istiyorlar. Fakat durum o kadar basit ne yazık ki değil.Bazıları için sevindirici olan bu haber bazı taşeron işçileri için ne yazık ki olumsuz bir düzenleme oldu.
 Taşeron işçilerin kadroya alınması nasıl gerçekleşecek? 
1) 4.12.2017 den önce taşeron işçi olarak çalışanlar kadroya alınmak için başvuruda bulunabilir. Bu tarihten sonra taşeron işçi olanlar başvuru yapamaz.
2) 2.01.2018 tarihinden itibaren on gün içinde sürekli işçi kadrolarında yer alabilmek için sözleşme yaptıkları birime yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor.
3)Başvuruda bulunurken başvuru yapan kişinin 65 yaşını geçmemiş olması, kamu haklarından mahrum olmaması, askerliğini yapmış olması  (tecil yapmış olabilir) ,memur olmaya engel yüz kızartıcı bir suç işlememiş olması gerekiyor.
4)Emekli olmaması gerekiyor.Emekli olup taşeronda işçi olanlar kadroya başvuru yapamayacaklardır.
5)Kadroya alınmak için başvuruda bulunurken taşeron işçilik için açtığınız icra takibi dahil tüm davalardan yazılı olarak feragat etmeniz gerekiyor.Feragat etmeyenler kadroya geçmek için başvuru da dahi bulunamayacaktır.
6)SGK ya verilen giriş çıkış bildirgelerine göre 4.12.2017 tarihi ve öncesinde doğum,askerlik veya hastalık sebebiyle sözleşmeleri askıda olan taşeron işçileri de 2.01.2018  den itibaren on gün içinde kadroya geçmek için başvuru da bulunabileceklerdir.
Taşeron İşçilerinden Kimler Kadroya Alınacak ?
Öncelikle , danışmanlık hizmetleri ,hastanelerde bilgi yönetim sistemi hizmeti verenler, çağrı merkezlerinde çalışanlar kadroya alınmayacaktır. Burada ana kural en az %70 i işçiliğe dayanan çalışma saatlerinin tamamını  idare için kullanan ve süreklilik arz eden işlerde görev yapan taşeron işçileri kapsam içinde değerlendirilecektir.Bu konuda başvuruları değerlendiren kurul gerekli incelemeyi yapıp karar verecektir.
Özel Güvenlik Görevlileri 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanununa tabii çalışmaya devam edecekler kadroya alınmayacaklardır. 
Taşeron İşçiler Kadroya Geçmek için Başvurduklarında Neler Kazanıyorlar?
Taşeron işçiler sendikalı çalışıyorlarsa sözleşme süreleri bitene kadar eski haklardan faydalanmaya devam edeceklerdir. Mevcutta var olan kıdem ve maaşları ile kamuya geçiş yapacaklardır.Maaşları kadroya geçmeden önceki  son sözleşmede geçen maaşlar üzerinden ödenmeye devam edecektir.Sözleşme bittikten sonra maaşları düzenlenebilir.
Ayrıca kadroya alınan her bir işçiye brüt 4.621 TL dört eşit taksitte ödeme yapılacaktır. Ödemeler 2018 başında yapılmaya başlanacaktır.
Kadroya alınan işçilerin çalışma süreleri  sosyal güvenlik Kurumlarından emeklilik şartlarını taşıdıklarında son bulacaktır.Yani taşeron olarak çalışırken kamuya geçen işçiler emeklilik yaşları ve prim süreleri dolup emekli maaşı almaya başladıklarında emekliliğe sevk edilecektir.Emekli olanların yerine yeni kadrolar alınmayacaktır.
Taşeron İşçilerin Sınav ile Kadroya Alınması Nasıl Gerçekleşecek?
Taşeron işçilerden kadroya geçiş için başvuru yapanlar sınava tabii tutulacaktır. Sınav sonrası en geç  90 gün içinde kadroya geçişler  sonuçlandırılacaktır.Sınav şartları kriterleri kadroya geçişin gerçekleşmesi gibi ana kurallar henüz belirlenmemiştir.
Taşeronda Çalışanların Statüsü Ne Olacak?
Bugüne kadar 4c statüsünde çalışan geçici personel 4b sözleşmeli personel statüsüne geçirilecektir. 657 sayılı kanunda yer alan geçici personel 4c statüsü kaldırılacaktır.Bundan sonra bu kapsamda çalışanlar 4b statüsünde istihdam edilecektir.
Sonuç olarak yıllardır beklenen taşeron düzenlemesi sonuçlanmıştır. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında emekli olması dışında yaş ve eğitim şartı da bulunmamaktadır. Bundan sonra personel çalıştırılmasına yönelik hizmet alım ihaleleri de bu vesile ile kaldırılmıştır.
Tüm taşeron olarak çalışan kardeşlerimize hayırlı olsun. Sonuçta devlet kapısı ekmek kapısıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum